Судове рішення #38164095

245/1559/14

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


01 серпня 2014 року. Старобешівський районний суд Донецької області в складі: головуючого - судді Дехти Р.В.,при секретарі Дмитрієва С.О., Євсєй Ю.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Старобешеве Донецької області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районні Донецької області, про визнання дій неправомірними та скасування рішення, -


ВСТАНОВИВ:


23.06.2014 року позивач звернувся до Старобешівського районного суду Донецької області з вказаним позовом до відповідача, який мотивує тим, що у лютому 2014 року позивач звернулася до Роздольненської сільської ради Старобешівського районну з проханням падати довідку про складові заробітної плати для перерахування пенсії. Довідку отримала 25.02.2014 за № 01/74-14, та 25.02.2014 позивач звернувся з письмовою заявою до управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі з проханням провести перерахунок пенсії позивача, включити додатково до складу заробітної плати матеріальну допомогу на вирішення соціально побутових питань в сумі 4907.24 грн., допомогу на оздоровлення в сумі 7547.54 грн., індексацію заробітної плати в сумі 3561.06 грн., відповідно до довідки від 25.02.2014 № 01/74-14, виданої Роздольненською сільською радою за період роботи з 01.01.2008 року по 12.07.2010 року, тому як при призначенні пенсії вони не ввійшли до складу заробітної плати, що суттєво вплинуло на розмір пенсії. Але в перерахунку пенсії позивачу було відмовлено, в зв'язку з тим, що зазначені виплати не входять до складу заробітної плати відповідно до ст.. 33 Закону України «Про державну службу».

Позивач в попередньому судовому засіданні позов підтримав та просив суд задовольнити позов, враховуючи обставини, що викладенні у позовній заяві.

Представник відповідача у попередньому судовому засіданні позов не визнав, послався на обставини, що зазначені в запереченнях щодо позовної заяви за № 4188/06 від 07 липня 2014 року. Просить в позові відмовити.

Суд, вислухавши пояснення позивача, оголосивши письмові заперечення відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає позовні вимоги є частково необґрунтованим та такими, що підлягають частковому задоволенню за наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, знаходиться на обліку в УПФУ в Старобешівському районі Донецької області, отримує пенсію за віком з 2010 року, як службовець в органам місцевого самоврядування згідно до Законів України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та Закону України «Про державну службу».

25 лютого 2014 року ОСОБА_1 звернулася до УПФУ в Старобешівському районі Донецької області з заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі відповідно до Законодавства України, оскільки пенсія призначена без урахування щорічних виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди, премій, індексації заробітної плати державного службовця, місцевого самоврядування, з наданням нової довідки, виданої Роздоленською сільською радою Старобешівського районну Донеької області області від 25.02.2014 року № 01/74-14 про складові заробітної плати для обчислення пенсії.

В довідці Роздоленською сільською радою Старобешівського районну Донецької області від 25.02.2014 року № 01/74-14про складові заробітної плати (останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» зазначено, що ОСОБА_1 за період з 01.01.2008 року до 12.07.2010 року виплачені у матеріальна допомога на оздоровлення у розмірі - 7547,54 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань - 4907,24 грн., індексація - 3561,06 грн. На всі ці виплати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Рішенням УПФУ в Старобешівському районі Донецької області від 07.03.2014 року № 150112 позивачеві відмовлено в перерахунку пенсії в зв'язку з тим, що до заробітної плати, яка враховується при призначенні пенсії , службовцям органів місцевого самоврядування, державним службовцям, не включається матеріальна допомога, грошова винагорода та індексація заробітної плати, бо ці виплати не зазначені в переліку складових заробітної плати, перелічених в чинному законодавстві України.

Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.

Спірним у справі є правомірність відмови пенсійного органу, відповідача у справі, щодо включення до розрахунку сум для перерахунку призначеної пенсії позивачеві з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, та інших виплат, з яких сплачені страхові внески на підставі довідки Роздоленською сільською радою Старобешівського районну Донецької області від 25.02.2014 року № 01/74-14.

Стаття 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» передбачає, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Законом України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95-ВР (далі Закон №108) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (частина перша статті 1).

Статтею 2 Закону №108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-XII (далі Закон №1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV) визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, твердження пенсійного органу про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація, грошова винагорода, які включені в довідку, для нарахування та обчислення пенсії, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, не включаються до складу заробітної плати державного службовця і не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком неправильного трактування застосування норм права, оскільки відповідач посилається тільки на норми Законів України «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про державну службу» та «;Про оплату праці», які, щодо спірних правовідносин є загальними. Відповідач не враховує положення спеціальних норм, які мають перевагу над загальними, оскільки визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Аналіз наведених положень законів дає підстави для висновку, що виплата матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, грошової винагороди, які зазначені в довідці Роздоленської сільської ради Старобешівського районну Донецької області від 25.02.2014 року №01/74-14 про складові заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01.01.2008 року до 31.12.2010 року, входять до системи оплати праці, службовця органу місцевого самоврядування, державного службовця і ці виплати повинні бути врахованими при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

Частина 7 ст.33 Закону № 3723-ХІІ встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно Постанови КМУ від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

У частині 1 статті 1 Закону України від 24.03.1995 року «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Системний аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини 1 статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Для вирішення спірних правовідносин слід застосовувати спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», натомість положення Законів України «Про державну службу» та «;Про оплату праці», норми яких є загальними.

Такі висновки викладено в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року в справі за аналогічним позовом фізичної особи до Державної податкової інспекції у м. Харцизьку Донецької області, Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії.

Згідно частини першої статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України (цією статтею Кодекс доповнено Законом України від 06.07.2010 № 2747-IV) рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Те саме стосується і сум індексації заробітної плати, на які також було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, суд приходить до висновку, що відповідач безпідставно відмовив в перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки Роздоленської сільської ради Старобешівського районну Донецької області від 25.02.2014 року №01/74-14 про складові заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії з урахуванням матеріальної допомоги, індексації та грошової винагороди, внаслідок чого позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а саме, в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Законів України «Про службі в органах місцевого самоврядування» та «Про державну службу» з 25.02.2014 року з урахуванням матеріальної допомоги, індексації та грошової винагороди, з яких сплачені страхові внески.

Таким чином позиція відповідача, що матеріальна допомога не включаються до складу заробітної плати державного службовця, та не може не враховуватися при обчисленні розміру його пенсії, є безпідставною. Таким чином, позиція відповідача викладена в апеляційній скарзі, є безпідставною.

Відповідно до ч.3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Позивачем сплачено судовий збір за подання апеляційної скарги в сумі 73,08 гривень

З врахуванням пропорційної задоволених позовних вимог, на користь ОСОБА_1 підлягають стягненню з Державного бюджету України судові витрати зі сплати судового збору в сумі 30,30 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 159, 160, 161, 162, 163, 254, 255, 257 КАС України,


ПОСТАНОВИВ:


Задовольнити частково позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Старобешівсткому районні Донецької області про:

1) визнання незаконною відмову управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.

2) скасування рішення управляння Пенсійного фонду України в Старобешівському районі № 150112 від 07.03.2014 року поро відмову в перерахунку пенсії.

3) зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі провести з 13.07.2010 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції, яка діяла на час призначення пенсії в розмірі 80% від суми заробітної плати на які були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування.


Визнати незаконною відмову управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.


Скасувати рішення управляння Пенсійного фонду України в Старобешівському районі № 150112 від 07.03.2014 року поро відмову в перерахунку пенсії.


Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районні Донецької області розглянути заяву ОСОБА_1 від 25 лютого 2014 року з прийняттям у відповідності з пунктами 37, 38, 39 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 р., заходів та рішення з питання здійснення перерахунку пенсії позивача з урахуванням інших виплат за довідкою Роздоленської сільської ради Старобешівського районну Донецької області від 25.02.2014 року №01/74-14.


Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 в 30 гривень 00 копійок в якості витрат по сплаті судового збору.


В іншій частині позову відмовити.


Рішення суду проголошено без присутності сторін по справі.


Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Старобешівський районний суд протягом десяти днів.


Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.




Суддя Р.В. Дехта


01.08.2014


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація