Єдиний унікальний номер 230/2035/14-ц Номер провадження 22-ц/775/5010/2014
Головуючий в 1 інстанції Подколзін В.М.
Доповідач: Зайцева С.А.
Категорія: 50
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
„05" серпня 2014 року Апеляційний суд Донецької області у складі:
Головуючого: Зайцевої С.А.
Суддів: Зінов»євої А.Г., Маширо О.М.
При секретарі: Баранчикові Є.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Донецьку апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Єнакіївського міського суду Донецької області від 06 травня 2014 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2, третя особа: ОСОБА_4 про стягнення аліментів на утримання дружини,-
В С Т А Н О В И В:
У лютому 2014 року ОСОБА_3 звернулася до суду із вказаним позовом до відповідача,мотивуючи свої вимоги тим,що з відповідачем перебувала у зареєстрованому шлюбі з 11 серпня 2011 року . Від шлюбу мають неповнолітню дитину сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає спільно з позивачкою. Шлюб з відповідачем розірвано 28 лютого 2012 року. На теперішній час вона перебуває у відпустці по догляду за дитиною,відповідач матеріальної допомоги не надає, тому просила стягнути з відповідача на своє утримання аліменти у розмірі 1/4 частини з усіх видів його доходу щомісячно до досягнення дитиною 3-х років.
Рішенням Єнакіївського міського суду Донецької області від 06 травня 2014 року позовні вимоги ОСОБА_3 задоволено : стягнуто з ОСОБА_2 на користь позивачки аліменти на її утримання у розмірі ? частини з усіх видів його доходу щомісячно ,починаючи з 27 лютого 2014 року до досягнення дитиною ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 трьох років;стягнуто судовий збір.
Не погодившись з рішенням суду, відповідач ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду змінити, та задовольнити позовні вимоги ОСОБА_3 частково, стягнувши аліменти на утримання ОСОБА_3 у розмірі 1/10 частини всіх видів доходу. В обґрунтування апеляційної скарги посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, зокрема зазначає, що суд, стягуючи аліменти не в повному обсязі врахував його дійсне матеріальне становище.
У судовому засіданні апеляційного суду ОСОБА_2 підтримав доводи апеляційної скарги.
У судове засідання апеляційного суду позивачка ОСОБА_3 та третя особа ОСОБА_4 не з*явилися,належним чином були повідомлені про час і місце розгляду справи шляхом отримання 01 серпня 2014 року телефонограм ,зареєстрованих в журналі телефонограм № 1 за №№ 1367,1369 (а.с.70,72).
Відповідно ч.2.ст.305 ЦПК України неявка сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про час і місце розгляду справи , не перешкоджає розглядові справи.
Заслухавши суддю - доповідача,пояснення ОСОБА_2,дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарги, апеляційний суд вважає, що скарга підлягає задоволенню ,а рішення зміні з наступних підстав.
Згідно ст. 309 ч.1 ЦПК України, підставою для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового або зміни рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.
Відповідно до ст. 84 СК України має право на утримання від чоловіка - батька дитини, вагітна дружина, а також дружина, з якою проживає дитина, має незалежно від того чи вона працює та незалежно від її матеріального становища, за умови, що чоловік може надавати матеріальну допомогу.
Суд першої інстанції,задовольняючи позовні вимоги про стягнення аліментів на утримання дружини виходив з того,що сторони перебували у зареєстрованому шлюбі,від якого мають неповнолітню дитину сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає з позивачкою. Шлюб між сторонами розірвано 28 лютого 2012 року. На теперішній час позивачка не працює, перебуває у відпустці по догляду за дитиною.
Відповідач працює горновим доменної печі ТОВ »Кальдеріс Україна».Його сукупний дохід за період з 01 травня 2013 року по 30 квітня 2014 року склав 93 203 грн.81 коп. та має можливість надавати позивачці матеріальну допомогу і на підставі ст.84 СК України дійшов обґрунтованого висновку щодо стягнення на користь позивачки аліментів на її утримання.
Між тим з висновком суду щодо визначення розміру аліментів в розмірі 1/4 частини доходів відповідача, не можна погодитися, оскільки він не відповідає обставинам справи.
Відповідно до ст. 182 СК України при визначені розміру аліментів суд повинен враховувати наявність у платника аліментів інших утриманців, його матеріальне становище та інші обставини, що мають значення по справі.
З роз'яснень постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» убачається, що вирішуючи питання щодо розміру аліментів, суд повинен ураховувати: стан здоров'я, матеріальне становище дитини і платника аліментів; наявність в останнього інших неповнолітніх дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, повнолітніх дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.
За положеннями ч. 4 ст. 10 ЦПК України , суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи : роз'яснює особам, які беруть участь у справі, їхні права та обов'язки, попереджує про наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій і сприяє здійсненню їхніх прав у випадках, передбачених цим кодексом.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Єнакіївського міського суду від 31 травня 2013 року з відповідача були стягнуті аліменти на користь позивачки на утримання неповнолітньої дитини сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі ? частини. Рішенням Єнакіївського міського суду від 08 квітня 2014 року розмір стягнутих аліментів було зменшено до 1/5 частини (а.с.27-28,45-46).
Відповідач ОСОБА_2 28 травня 2013 року зареєстрував шлюб з ОСОБА_4 Від шлюбу подружжя має неповнолітню дитину сина ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_2.
Рішенням Єнакіївського міського суду від 24 липня 2013 року з ОСОБА_2 стягнуті аліменти на утримання дружини ОСОБА_4 у розмірі 1/6 частини до досягнення сином ОСОБА_6 трьох років ,тобто до ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.44).
Рішенням Єнакіївського міського суду від 25 липня 2013 року з ОСОБА_2 стягнуті аліменти на користь ОСОБА_4 на утримання неповнолітньої дитини сина ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі ? частини (а.с.43).
Згідно із ч. 4 ст. 70 Закону України «Про виконавче провадження» загальний розмір усіх відрахувань під час кожної виплати заробітної плати не може перевищувати п'ятдесят відсотків заробітної плати, що має бути виплачена працівнику, у тому числі в разі відрахування за кількома виконавчими документами. Це обмеження не поширюється на відрахування із заробітної плати в разі відбування боржником покарання у виді виправних робіт і стягнення аліментів на неповнолітніх дітей. У таких випадках розмір відрахувань із заробітної плати не може перевищувати сімдесяти відсотків.
Судом першої інстанції у даному випадку стягнуто з відповідача на користь позивачки 1/4 частину заробітку відповідача на її утримання. З врахуванням стягнення з відповідача за вищевказаними рішеннями суду ,загальний розмір аліментів,стягнутих з відповідача становить 87% його заробітку. Виконання усіх рішень суду без утворення заборгованості неможливе.
Тому обґрунтованими є доводи скарги, які фактично зводяться до зменшення розміру аліментів, стягнених на утримання позивачки. Ухвалюючи рішення про стягнення аліментів на утримання позивачки у розмірі ? частини від доходів відповідача,суд не врахував наявність у нього інших утриманців,матеріальне становище відповідача та викладених норм законодавства .
Враховуючи викладене, на підставі ст. 309 ч.1 п.п.3,4 ЦПК України апеляційний суд вважає, що рішення суду в частині стягнення аліментів на утримання дружини у розмірі 1/4 частини від доходів відповідача, підлягає зміненню з ухваленням нового рішення, яким стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_3 аліментів на утримання дружини в розмірі 1/10 частини з усіх видів його доходу щомісячно ,починаючи з 27 лютого 2014 року до досягнення дитиною ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 трьох років ,тобто до ІНФОРМАЦІЯ_6 . В іншій частині рішення суду слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 307,309,316 ЦПК України, апеляційний суд -
В И Р І Ш И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити .
Рішення Єнакіївського міського суду Донецької області від 06 травня 2014 року змінити.
Позовні вимоги ОСОБА_3 задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 ,ІНФОРМАЦІЯ_3, який народився в м.Єнакієве Донецької області ,ІПН НОМЕР_1 на користь ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , аліменти на її утримання у розмірі 1/10 частини з усіх видів його доходу щомісячно ,починаючи з 27 лютого 2014 року до досягнення дитиною ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 трьох років ,тобто до ІНФОРМАЦІЯ_6 .
В іншій частині рішення суду залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення.
Касаційна скарга може бути подана безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили цим рішенням.
Судді: