справа № 179/1621/13-ц
провадження № 2/179/574/13
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 вересня 2013 р. Магдалинівський районний суд у складі головуючого судді Соловйова М.І., при секретарі Горбаченко Ю.А., розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Магдалинівка цивільну справу за заявою ОСОБА_1 до Чернетчинської сільської ради Магдалинівського району про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини
В С Т А Н О В И В:
У серпні 2013р. до суду надійшла заява позивача до відповідача про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Посилаючись на те, що його тітка ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_4, у зв'язку з чим відкрилася спадщина на майно, яке належало той на праві власності - земельна ділянка. Заповіт при житті тітка склала ще 17 липня 2007р. На день смерті згідно ст. 1268 ЦК України, він є спадкоємцем згідно заповіту. Коли звернувся до нотаріальної контори з метою отримати свідоцтво про право власності на земельну ділянку, отримав відмову з причини того, що пропустив термін для подачі заяви про прийняття спадщини. З мотивів похилого віку та поганого стану здоров'я пропустив строк звернення до нотаріуса, тому вимушено звертається до суду з проханням винести рішення, яким надати додатковий строк для звернення до нотаріуса з заявою.
В зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ст. 197 ч. 2 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши докази, суд вважає, що вимоги підлягають задоволенню.
При житті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_5, в Чернетчинскій сільській раді 17 липня 2007р. склала заповіт відносно всього свого майна де б воно не знаходилось, в чому б не виражалось взагалі все те, що буде належати їй на день смерті і на що вона по закону буде мати право, який було посвідчено секретарем виконкому та зареєстровано в реєстрі № 67 /а. с. 5/. На день смерті заповіт не змінено і не скасовано.
ОСОБА_2 у віці 93 роки померла ІНФОРМАЦІЯ_4. /копія свідоцтва про смерть від 09 жовтня 2012р. серія НОМЕР_2 а. с. 6/.
В строки вказані у ст. 1270 ЦК України, позивач не звернувся з заявою до нотаріальної контори з причини віку та стану свого здоров'я, що стало причиною пропуску строку звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини - земельної ділянки.
З довідок Гупалівської сільської ради /а. с. 7/ від 02 липня 2013р. ОСОБА_2 була зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_1 та проживала в Гупалівському відділенні територіального центру.
Відповідно Державного акту на право власності на земельну ділянку, який зареєстровано 11 січня 2006р. за № 010612300608 на ОСОБА_2, виданого відповідно до розпорядження Магдалинівської райдержадміністрації № 885-р від 01 грудня 2003р.
2
При житті ОСОБА_2 на підставі вказаного Державного акту була власником земельної ділянки площею 3,8190 га. в межах згідно з планом розташованої на території Чернетчинської сільської ради Магдалинівського району переданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Позивач /паспорт НОМЕР_3 а. с. 9-10/ згідно паспорта є ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_6, уродженець с. Чернеччина Магдалинівського району, зареєстрований АДРЕСА_1 і має довідку про присвоєння номеру /а. с. 10/ звернувся до приватного нотаріуса Магдалинівського районного нотаріального округу, який своїм листом від 11.07.2013р. у видачі свідоцтва про право на спадщину на майно відмовив /а. с. 11/ у вчиненні нотаріальної дії з мотивів пропуску строку звернення з заявою про прийняття спадщини.
На підставі Закону України Про нотаріат та Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України подані відомості /інформація/ та документи необхідні для вчинення нотаріальної дії, а саме документ підтверджуючий право власності на земельну ділянку, яка розташована на території Чернетчинської сільської ради Магдалинівського району.
За ч. 1 ст. 126 Земельного Кодексу України право власності на земельну ділянку на ім'я померлої посвідчується державним актом. Позивач прийняв спадщину після смерті спадкодавця, як спадкоємець який звернувся до нотаріальної контори маючи заповіт на час відкриття спадщини, який не змінено та не скасовано. Цей факт вважається таким, що він прийняв спадщину.
Цивільний кодекс України який дії з 1 січня 2004р. застосовується тільки до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Тому по даній справі щодо цивільних відносин /спадщина на майно/, які виникли після 08 жовтня 2012р., і продовжують діяти по цей час, тобто після набрання чинності Цивільним кодексом України, застосовується новий Цивільний кодекс України.
Згідно ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємця на загальних підставах із збереженням її цільового призначення.
Позивач не мав коштів для оформлення спадщини, має похилий вік, довгий час хворів - це стало причиною пропуску строку для подачі заяви про прийняття спадщини. Такі обставини є поважною причиною пропуску строку подачі заяви, тому суд дійшов до висновку згідно ст. 1272 ЦК України про можливість задовольнити прохання позивача та продовжити строк для прийняття спадщини.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 209, 212, 214-215, 218, 234, 256, 257 ЦПК України, ст. 1272 ЦК України суд
В И Р І Ш И В:
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_6, ін. № НОМЕР_1 визначити додатковий строк три місяці після вступу рішення в законну силу, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини до Магдалинівської державної нотаріальної контори.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Магдалинівський районний суд Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення рішення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий суддя М.І. Соловйов