Судове рішення #386343
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 22ц-2315                                                              Головуючий в 1 інстанції - Хісматуліна О.П..

Категорія                                                                                     Доповідач - Борисов Є.А.

РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2006 року   Судова колегія судової палати з цивільних справ апеляційного суду Луганської області в складі: головуючого - Борисова Є.А.,

суддів - Кравченко Н.В., Пригорнєвої Л.І.

при секретарі - Пономарьовій О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луганську цивільну справу за апеляційною скаргою Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Перевальському районі на рішення Перевальського районного суду Луганської області від 12 травня 2006 року за позовом ОСОБА_1 до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Перевальському районі Луганської області про стягнення страхових виплат, -

ВСТАНОВИЛА:

Рішенням Перевальського районного суду Луганської області від 12 травня 2006 року

було стягнуто з відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних

випадків на виробництві та професійних захворювань України в Перевальському районі на

користь ОСОБА_1наступні суми: недонарахована страхова виплата на родину померлого в

сумі 26712,60 грн., недонарахована страхова виплата на непрацездатного члена родини померлого в   сумі   5342,52   грн.,   недонарахована   заборгованість   з   щомісячних   страхових   виплат   на непрацездатного члена родини померлого в сумі 2375,84 грн. Крім того, відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України  в     Перевальському районі  було зобов'язане  виплачувати на користь ОСОБА_1 щомісячно і безстроково, починаючи з 28 лютого 2006 року страхову виплату як непрацездатному члену родини померлого в сумі 309,47 грн,

Не погодившись з зазначеним рішенням, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в

якій просить рішення суду скасувати, посилаючись на те, що суд першої інстанції порушив норми

матеріального права.

В судовому засіданні представник відповідача підтримала і уточнила апеляційну скаргу, просила

апеляційний  суд  Луганської  області  скасувати  рішення  Перевальського  районного  суду  і

постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в

повному обсязі.

Заслухавши   доповідача,    дослідивши    матеріали    справи,    вислухавши    пояснення    сторін, перевіривши законність  і  обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів

апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги,   колегія суддів апеляційного суду

вважає, що скарга  підлягає   частковому задоволенню наступних підстав:

Суд першої інстанції встановив що ОСОБА_1 на підставі ст..З3 Закону України « Про

загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та

професійного захворювання , які спричинили втрату працездатності» має право на одержання

щомісячних страхових виплат після смерті свого чоловіка - ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 і на день своєї смерті отримував страхові виплати в розмірі 202,70 грн. Вказані обставини підтверджуються матеріалами справи і не оспорюються сторонами. Ухвалюючи рішення, суд виходив з того, що нарахування страхових виплат позивачці повинно проводитися з суми щомісячних страхових виплат і пенсії, які чоловік позивачки отримував на день смерті, тобто з урахуванням страхової виплати у зв'язку з професійним захворюванням, що складала 173,74 грн на місяць, страхової виплати у зв'язку з трудовим каліцтвом, що складала 28,96 грн. на місяць, а також пенсії за віком в розмірі 368,01 грн.на місяць.

Крім того, суд першої інстанції, визначаючи розмір страхових виплат, що підлягають виплаті позивачці застосував коефіцієнт зростання середньої заробітної плати у 2004 році, що складав 1,238. З урахуванням вищезазначеного суд першої інстанції дійшов висновку, що на користь позивачки підлягають стягненню наступні суми: недонарахована страхова виплата на родину померлого в сумі 26712,60 грн., недонарахована страхова виплата на непрацездатного члена родини померлого в сумі 5342,52 грн., недонарахована заборгованість з щомісячних страхових виплат на непрацездатного члена родини померлого в сумі 2375,84 грн. Розмір щомісячної страхової виплати, що підлягає одержанню позивачкою повинен складати 309 грн. 47 коп. Колегія суддів вважає, що з такими висновками суду погодитись не можна з наступних підстав. Відповідно до ст.ЗЗ Закону України « Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання , які спричинили втрату працездатності» у разі смерті потерпілого право на одержання щомісячних страхових виплат (пенсій згідно з підпунктом «д» пункту 1 частини першої статті 21 цього Закону) мають непрацездатні особи, які перебували на утриманні померлого , або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання, а також дитина померлого, яка народилася протягом не більше як десятимісячного строку після його смерті. До непрацездатних осіб, зокрема, відносяться жінки, які досягли 55 років.

Відповідно до ст.. 21 Закону України « Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання , які спричинили втрату працездатності»у разі настання страхового випадку Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні: допомогу у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю до відновлення працездатності або встановлення інвалідності; одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого; щомісячну грошову суму в разі часткової чи повної втрати працездатності що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого; пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; грошову суму за моральну шкоду за наявності факту заподіяння цієї шкоди потерпілому; допомогу дитині відповідно до ст.. 9 цього Закону.

Таким чином, вищевказаним Законом зазначено, що всі страхові виплати мають бути пов'язані із ушкодженням здоров'я застрахованої особи, що сталося внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання. Пенсія за віком, яку можуть отримувати потерпілі на виробництві не пов'язана із зазначеними страховими випадками тому не може враховуватись при обчисленні страхової виплати особам, які перебували на утриманні потерпілого на виробництві.

                  П. 10 Закону України « Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання , які спричинили втрату працездатності» встановлено, що середньомісячний заробіток для обчислення страхових виплат потерпілому визначається згідно порядку розрахування середньої заробітної плати для виплат по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, що затверджується Кабінетом Міністрів України. У п. 12 ст. 34 зазначеного Закону встановлено, що середньомісячний заробіток, обчислений у порядку п. 10 ст. 34 береться для визначення розміру одноразової допомоги потерпілому, членам його сім'ї та особам, які перебували на його утриманні, у разі смерті потерпілого.                     

У п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року № 1266 «Про обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат по обов'язковому соціальному страхуванню встановлено, що середня заробітна плата застрахованої особи обчислюється виходячи з нарахованої заробітної плати за видами виплат, що включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які визначаються нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», та підлягають обкладенню податками з доходів фізичних осіб, не враховуючи передбачені законодавством пільги, щодо сплати зазначеного податку чи суми, на які цей дохід зменшується, з яких сплачувалися страхові внески до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Пенсія не є об'єктом оподаткування при сплаті прибуткового податку і не є об'єктом обкладання при сплаті страхових внесків до фонду обов'язкового державного соціального страхування. За таких обставин доводи апеляційної скарги відносно того, що пенсія за віком, яку на момент смерті отримував ОСОБА_2 не може прийматись у розрахунок при нарахуванні страхових виплат позивачці є обґрунтованими.

Страхова виплата, пов'язана з трудовим каліцтвом, яку отримував ОСОБА_2 на момент смерті на думку колегії також не підлягає врахуванню оскільки смерть потерпілого не знаходиться у причинному зв'язку з трудовим каліцтвом і пенсії по інвалідності на момент смерті чоловік позивачки не отримував і не мав права на її отримання, що в судовому засіданні підтвердили сторони по справі.

Разом з тим, судова колегія вважає, що висновок суду першої інстанції про необхідність застосування коефіцієнту 1,238, введеного в дію з 1 березня 2005 року при визначенні розміру страхових сум, що підлягають стягненню на користь позивачки є правильним, оскільки ст.. 29 Закону передбачає, що суми щомісячних страхових виплат підлягають перерахунку в разі зростання у попередньому календарному році середньої заробітної плати у галузях національної економіки і цей перерахунок провадиться з 1 березня наступного року.

З урахуванням викладеного, судова колегія вважає необхідним зменшити розмір страхових виплат, що підлягають виплаті на користь позивачки, змінивши рішення суду першої інстанції. При цьому колегія суддів виходить з наступних розрахунків:

173,74 грн. х 1,238 = 215,09 (щомісячна страхова виплата з урахуванням коефіцієнту, яку отримував потерпілий на день смерті)

215,09 х 60 = 12905,40 грн, (страхова виплата на родину потерпілого)

215,09 х 12 = 2581,08 грн.(страхова виплата на непрацездатного члена сім'ї потерпілого)

215, 09 : 2 = 107,55 грн ( щомісячна страхова сума, що підлягає сплаті ОСОБА_1 з 23.06.2005 року (момент встановлення причинного зв'язку із смертю.)

107,55 грн. х 9 міс. 15 днів.= 1021,73 грн ( загальна сума щомісячних страхових виплат за період з 23.06.2005 р. по 07.04.2006 р. з урахуванням коефіцієнту).

Враховуючи, що на момент розгляду справи в суді, ОСОБА_1отримала страхові виплати на підставі постанови відділення виконавчої дирекції Фонду СНВ в Перевальському районі від 9 серпня 2005 року, остаточний розрахунок страхових виплат, що підлягають стягненню на її користь має наступний вигляд:

12905,40 - 10424,40 = 2481 грн. (недонарахована виплата на родину померлого).

2581,08 - 2084,88 = 496,2 грн (недонарахована виплата на члена сім'ї потерпілого)

1021,73 -825,33 = 196,4 грн ( заборгованість з щомісячних платежів).

На підставі викладеного, керуючись ст. 307, 309, 314, 315 ЦПК України, судова колегія, -

ВИРІШИЛА:

Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Перевальському районі задовольнити частково.

 

Рішення Перевальського районного суду Луганської області від 12 травня 2006 року змінити, зменшивши суми страхових виплат, що підлягають стягненню.

Стягнути з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Перевальському районі Луганської області на користь ОСОБА_1 наступні суми:

недонараховану страхову виплату на родину померлого в сумі 2481 грн;

недонараховану страхову виплату на непрацездатного члена сім'ї померлого в сумі 496

грн. 20 коп;

недонараховану заборгованість з щомісячних страхових виплат в сумі 196 грн. 40 коп. Зобов'язати Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Перевальському районі Луганської області виплачувати ОСОБА_1 щомісячно страхову виплату в сумі 107 грн. 55 коп., починаючи з 23 червня 2005 року з подальшим перерахунком у встановленому діючим законодавством порядку.

Рішення допустити до негайного виконання в межах суми стягнення страхової виплати за один місяць в розмірі 107 грн. 55 коп.

Рішення набирає чинності негайно та може бути оскаржене у касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з моменту його оголошення.

Головуючий Судді

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація