Справа № 2-422/2007 року
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 жовтня 2007 року Веселинівський районний суд Миколаївської області в складі:
головуючого - судді - Тустановського А.О.
при секретарі - Матевосян К.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Веселинове Миколаївської області цивільну справу за позовом
ОСОБА_1 до Веселинівської районної державної адміністрації Миколаївської області, Зеленівської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області, Веселинівського районного відділу земельних ресурсів про визнання права на земельну частку (пай),
ВСТАНОВИВ:
16.08.2007 року позивач звернулася до суду із позовом до Веселинівської районної державної адміністрації Миколаївської області, Зеленівської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області, Веселинівського районного відділу земельних ресурсів про визнання права на земельну частку (пай).
У позові посилається на те, що з ІНФОРМАЦІЯ_2 в с Колосівка Веселинівського району Миколаївської області померла її мати ОСОБА_4, смерть якої зареєстровано Зеленівською сільською радою Веселинівського району миколаївської області, про що в книзі реєстрації смертей було зроблено відповідний актовий запис № 24 від 29.09.1996 року.
Провівши поховання матері та фактично вступивши у володіння та управління спадковим майном позивач дізналася про те, що померла ОСОБА_4, як пенсіонер колгоспу, мала право на земельну частку (пай) в землях, переданих у колективну власність КСП „Перемога" Веселинівського району Миколаївської області, але під час паювання земель це її право було порушено з причин пропуску в списках осіб, які мають право на земельну частку (пай).
Далі позивач зверталася до різних інстанцій з метою доведення права її покійної матері на земельну частку (пай) та своє право на успадкування цього права.
За результатами останнього звернення позивача до прокуратури Веселинівського району Миколаївської області їй було рекомендовано звернутися до суду.
В судовому засіданні позивач свої вимоги підтримала повністю. Суду додатково пояснила, що пропустила строк позовної давності з причини того, що намагалася вирішити спір позасудовим шляхом, для чого зверталася до органів місцевого самоврядування, органів виконавчої влади та інших органів, покликаних здійснювати захист прав і інтересів громадян.
Представник позивача позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача Веселинівської районної державної адміністрації Миколаївської області позовні вимоги в судовому засіданні визнав повністю.
2
Представник відповідача Веселинівського районного відділу земельних ресурсів Миколаївської області позовні вимоги в судовому засіданні визнав повністю.
Представник відповідача Зеленівської сільської ради Веселинівського районну Миколаївської області позовні вимоги в судовому засіданні не визнав з причин того, що позивачем пропущено строк позовної давності.
Суд, заслухавши позивача, представника позивача, представників відповідачів, допитавши свідків ОСОБА_5, ОСОБА_6, дослідивши матеріали справи, в межах заявлених вимог та наданих доказів, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_4, яка є матір'ю позивача, померла ІНФОРМАЦІЯ_2, про що в книзі реєстрації актів про смерть Зеленівської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області 19.09.1996 року зроблено запис за № 24.
Згідно з даними трудової книжки колгоспника, за життя ОСОБА_4 була членом колгоспу ім. Куйбишева с Колосівка Веселинівського району Миколаївської області, працювала в цьому колгоспі та за поданням № 16 від 16 серпня 1978 року вийшла з цього колгоспу на пенсію.
Крім даних трудової книжки праця ОСОБА_4 та її членство в колгоспі ім. Куйбишева підтверджується показами свідків ОСОБА_6 та ОСОБА_5, які показали суду, що ОСОБА_4 разом з ними працювала в зазначеному господарстві в якості різноробочої в період з 1952 року та до досягнення нею пенсійного віку і була членом колгоспу.
Згідно з архівною довідкою № 11/01-46 від 07.02.2007 року правонаступником колгоспу ім. Куйбишева є КСП „Перемога", яке 26.04.1996 року отримало державний акт на право колективної власності на землю. Але, незважаючи на те, що ОСОБА_4 була пенсіонером і вийшла на пенсію із зазначеного господарства та мала право на земельну частку (пай) в землях, переданих у колективну власність КСП „Перемога", при складанні списків осіб, які мають право на земельну частку (пай), що додаються до державного акта на право колективної власності на землю, вона була пропущена.
В результаті неодноразових звернень позивача до різних інстанцій щодо захисту права її покійної матері на земельну частку (пай) це право було фактично визнано Зеленівською сільською радою Веселинівського району Миколаївської області, про що свідчить рішення № З XXIII сесії 23 скликання від 27.12.2001 року „Про складання проекту організації земельних ділянок (паїв) громадян, що мають право на земельну частку (пай) із земель державної власності". Пунктом 2 цього рішення визначено, що „Громадянам, які мають право на земельну частку (пай), замовити в землевпорядній організації розробку проекту організації земельних ділянок (паїв) у відповідності з вартістю та складом угідь, визначених схемою поділу земель колективної власності КСП „Перемога". Список додається.", а в п. З доданого до рішення Списку громадян, які мають право на земельну частку (пай), зазначена ОСОБА_4.
Зазначене рішення Зеленівської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області не було реалізоване у зв'язку з тим, що з 01.01.2002 року набрав чинності новий Земельний кодекс України, яким внесено зміни щодо повноважень у галузі земельних відносин, та як наслідок позивач була змушена знову доводити в різних інстанціях право її покійної матері на земельну частку (пай) та своє право на успадкування цього права.
Згідно з п. 2 Указу Президента України „Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" № 720 від 08.08.1995 року - право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше
3
працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю.
Також, згідно ст. ст. 1, 2 Закону України „Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" № 0899 від 05 червня 2003 року, передбачено визнання судом права особи на земельну частку (пай).
З огляду на вищевказане, суд приходить до переконання, що померла ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 мала право на земельну частку (пай), але при складанні списків осіб, які мають право на земельну частку (пай), що додаються до державного акта на право колективної власності на землю, вона була пропущена.
Відповідно до п. 3 Указу Президента України „Про невідкладні заходи щодо прискорення реформи у сфері сільськогосподарського виробництва" від 10.11.1994 року № 666/94 право на земельну частку (пай) може бути об'єктом успадкування.
Згідно довідки Зеленівської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області № 116 від 12.03.2007 року померла ОСОБА_4 була зареєстрована і постійно проживала в АДРЕСА_1, з 1923 року та до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_2. За цією ж адресою з 1950 року і до теперішнього часу проживає позивач ОСОБА_1, яка є дочкою померлої та її спадкоємницею. У відповідності з даними свідоцтва про народження позивача ОСОБА_7 НОМЕР_1, видане 20.07.1965 року Колосівською сільською радою Веселинівського району, матір'ю останньої є ОСОБА_4.
Частиною 1 ст. 549 ЦК України (в редакції 1963 року) визначено, що спадкоємець, який фактично вступив в управління або володіння спадковим майном, визнається таким, що прийняв спадщину.
Зазначене не суперечить вимогам чинного ЦК України, оскільки ч. З ст. 1268 цього кодексу передбачає, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Частиною 1. ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позивач ОСОБА_1 має право на успадкування права ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2, на земельну частку пай.
Відповідно до довідки Веселинівського районного відділу земельних ресурсів Миколаївської області № 915/01-11 від 09.08.2007 року, розмір земельної частки (паю) по КСП „Перемога" згідно схеми поділу становить 6,81 умовних кадастрових гектарів, а її вартість з урахуванням індексації становить станом на 01.01.2006 року 48814 (сорок вісім тисяч вісімсот чотирнадцять) грн. 86 копійок.
Статтею 257 ЦК України передбачено, що загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. Разом з тим, згідно ч. 5 ст. 267 ЦК України, якщо суд визнає поважними причини пропущення позовної давності, порушене право підлягає захисту.
Як встановлено в судовому засіданні, позивач, намагаючись вирішити спір позасудовим шляхом, неодноразово зверталась до органів місцевого самоврядування, органів виконавчої влади та органів, покликаних здійснювати захист прав та інтересів громадян, що підтверджується рішенням Зеленівської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області № З XXIII сесії 23 скликання від 27.12.2001 року „Про складання проекту організації земельних ділянок (паїв) громадян, що мають право на земельну частку (пай) із земель державної власності", та відповіддю прокуратури
4
Веселинівського району Миколаївської області № 50 від 19.01.2007 року. За таких обставин суд вважає поважними причини пропущення позивачем позовної давності, а тому пропущене право позивача підлягає захисту.
На підставі викладеного, п. 2 Указу Президента України „Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" № 720 від 08.08.1995 року, п. 3 Указу Президента України „Про невідкладні заходи щодо прискорення реформи у сфері сільськогосподарського виробництва" від 10.11.1994 року № 666/94, ст. ст. 1,2 Закону України „Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" № 0899 від 05 червня 2003 року, ст. ст. 529, 549 ЦК України (в редакції 1963 року), ст. ст. 267, 1218, 1268, керуючись ст. ст. 10, 60,212-215,218 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати право ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2, на земельну частку (пай) розміром 6,81 умовних кадастрових гектарів та вартістю 48 814 (сорок вісім тисяч вісімсот чотирнадцять) гри. 86 копійок в землях, переданих у колективну власність КСП „Перемога" с Колосівка Веселинівського району Миколаївської області.
Визнати право ОСОБА_1 на успадкування права ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2, на земельну частку (пай) розміром 6,81 умовних кадастрових гектарів та вартістю 48 814 (сорок вісім тисяч вісімсот чотирнадцять) гри. 86 копійок в землях, переданих у колективну власність КСП „Перемога" с Колосівка Веселинівського району Миколаївської області.
Зобов'язати Веселинівську районну державну адміністрацію Миколаївської області виділити ОСОБА_1 земельну частку (пай) розміром 6,81 умовних кадастрових гектарів та вартістю 48 814 (сорок вісім тисяч вісімсот чотирнадцять) гри. 86 копійок в землях, переданих у колективну власність КСП „Перемога" с Колосівка Веселинівського району Миколаївської області.
Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Миколаївської області через Веселинівський районний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження рішення суду протягом 10 днів з дня проголошення рішення та подачі апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.