Судове рішення #3887050
cправа № 2-35/2009 року h

                                                                                                   cправа № 2-35/2009 року                       h      

                   Р І Ш Е Н Н Я                                  

                                         І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

 

27 січня  2009року                                                                                     Демидівський районний суд                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

                                                                                                                          Рівненської  області

                                        

у складі:

головуючого судді  А.С.Лободзінського

при секретарі О.О.Вінічук,

з участю позивачки ОСОБА_1, представника відповідача Корінь В.М.,

представника  третьої  особи  Демидівської районної державної нотаріальної контори- Леник Н.В.

провівши попереднє судове засідання по  цивільній справі за позовом  ОСОБА_1  до Малівської  сільської ради Демидівського району  Рівненської області про встановлення додаткового строку для відмови від прийняття спадщини,-

 

                                                           В С Т А Н О В И В :

 

         ОСОБА_1  звернулась до суду з позовною заявою до   Малівської  сільської ради Демидівського району  Рівненської області   про встановлення додаткового строку для відмови від прийняття спадщини .

         В обгрунтування позовних вимог вказала, що  її бабуся ОСОБА_2померла 20 жовтня 2007 року. Після її  смерті  згідно ст.ст. 1220-1221 Цивільного кодексу України по місцю  проживання в АДРЕСА_1 відкрилась спадщина. За життя  ОСОБА_2.  склала заповіт щодо розпорядження майном на    випадок своєї смерті в якому вказала її спадкоємцем. Вона  не бажає приймати спадщину. На час відкриття спадщини  була неповнолітня, а тому  і не могла самостійно відмовитися від спадщини. На даний час вона є повнолітньою, однак коли  вона, як спадкоємиця  майна померлої за заповітом звернулася в нотаріальну контору з приводу подачі заяви про відмову  від прийняття спадщини, то  їй було відмовлено.  Своє рішення нотаріус мотивував тим, що  нею пропущено строк для  подачі заяви про відмову від прийняття спадщини, який встановлений ст. 1270 ЦК України. І  запропоновано звернутися до суду з позовом  про визначення додаткового строку для  подачі такої заяви . Даний строк  пропустила по тій причині, що не була обізнана з чинним законодавством, щодо порядку та строків відмови від прийняття спадщини.

         Під час попереднього судового засідання  позивачка ОСОБА_1  позовні вимоги  підтримали повністю з тих же підстав.

            Представник відповідача Корінь В.М. -  позовні вимоги визнав, не заперечує проти того, щоб позивачці було визначено  додатковий строк для відмови від прийняття спадщини  після смерті ОСОБА_2, яка  померла 20 жовтня 2007 року.

         Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору  Леник Н.В. проти позову не заперечує.

            Відповідно до ч.4 ст. 174 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову за наявності для того законних підстав суд ухвалює під час попереднього судового засідання рішення про задоволення позову.

            Будь-яких обмежень у визнанні позову представником відповідача  судом не встановлено. Дане визнання позову не суперечить  закону і не порушує права та законні інтереси інших осіб. Сторонам роз”яснено наслідки таких їх процесуальних дій.

            Оскільки відповідач позов визнає повністю і визнання позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна  особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

         Відповідно до ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом  або за законом.

         Судом встановлено, що ОСОБА_2,   померла 20 жовтня 2007 року  в АДРЕСА_1, що підтверджує свідоцтво про смерть серії І-ГЮ №  046401.-(а.с.4).

          Після її  смерті  згідно ст. ст. 1220-1221 Цивільного кодексу України по місцю  проживання в АДРЕСА_1 відкрилась спадщина.

          За життя  ОСОБА_2. склала заповіт щодо розпорядження майном на    випадок своєї смерті в якому вказала позивачку своїм  спадкоємцем.(а.с.6).

          Позивачка ОСОБА_1  народилась 31.10.1990 року, отже на час смерті ОСОБА_2., яка померла 20 жовтня 2007 року була неповнолітньою.

         Із змісту ч.4 ст.1268 ЦК України,  вбачається, що неповнолітня особа  вважається такою, що  прийняла спадщину, крім випадків, встановлених ч.2-4 ст.1273 ЦК України.

         Відповідно до ч.3 ст.1273  ЦК України, неповнолітня особа віком від чотирнадцяти до вісімнадцяти років може відмовитися від прийняття спадщини за згодою батьків, піклувальника і органу опіки і піклування.

         Згідно ч.1 ст. 1273  ЦК України  спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статею 1270  ЦК України.

          З матеріалів справи вбачається, що  ОСОБА_1 як спадкоємиця майна померлої за за заповітом,  зверталась до державної нотаріальної контори з заявою про  відмову від прийняття спадщини, яка відкрилася  після смерті їх бабусі ОСОБА_2, однак    їй було відмовлено, через пропуск встановленого законом строку для  подачі заяви про відмову від прийняття спадщини, який встановлений ст. 1270 ЦК України.- (а.с.5).

            З пояснень позивачки та представника Демидівської державної нотаріальної контори, також вбачається, що батьки  ОСОБА_1, які діяли в її інтересах до досягнення 18-річного віку з такою заявою погодженою з органами опіки та піклування до нотаріальної контори не звертались.

              Цивільним кодексом не врегульовано наслідки пропущення строку для відмови від прийняття спадщини, однак, згідно з ч.1 ст.8 ЦК України, якщо цивільні відносини не врегульовані цим Кодексом, іншими актами законодавства або договором, вони регулюються тими правовими нормами  Кодексу, що регулюють подібні за змістом цивільні відносини.

            Так, відповідно до ч.3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини, тоді  за аналогією   закону  за позовом спадкоємця, який пропустив строк для відмови від  прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про відмову від спадщини .

            Незнання  вимог законодавства щодо порядку та строків відмови від   прийняття спадщини, а також те, що на час відкриття спадщини позивачка була неповнолітньою і не могла самостійно відмовитись від спадщини,  суд  визнає поважними  причинами   пропуску ОСОБА_1шестимісячного строку для відмови від прийняття спадщини,  і рахує за необхідне визначити їй додатковий строк, достатній для подання  в Демидівську районну державну нотаріальну контору заяви   про відмову від прийняття спадщини після смерті   ОСОБА_2,  яка померла 20 жовтня 2007 року .

          Враховуючи наведене, на підставі ч.1.ст.8, ст. 1272,1273 ЦК України, керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 130, 131,174, 208-210, 212, 213,214,215 ЦПК України, -

                                                       

                                                                     Р І Ш И В :

 

         Позов ОСОБА_1  до Малівської сільської ради  Демидівського району  Рівненської області про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини   - задовольнити.

         Визначити  ОСОБА_1   додатковий строк  достатній для подання нею  в Демидівську районну державну нотаріальну контору заяви про відмову від прийняття спадщини після смерті   ОСОБА_2,  яка померла 20 жовтня 2007 року   -терміном один місяць.  

         Рішення може бути оскаржено до судової палати у цивільних справах апеляційного суду Рівненської області через Демидівський районний суд шляхом подання в десятиденний строк апеляційної скарги або заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням апеляційної скарги у двадцятиденний строк з дня подання заяви.

         Рішення суду набирає законної сили у разі неподання апеляційної скарги або заяви про апеляційне оскарження у десятиденний строк чи неподання апеляційної скарги у двадцятиденний строк після подання заяви про апеляційне оскарження.

         У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом з моменту проголошення ухвали апеляційного суду.

 

СУДДЯ: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація