Судове рішення #3892650
Справа № 22ц - 57/09

Справа № 22ц - 57/09                               Головуючий у 1 інстанції - Василюк О.С.

Категорія :   59                                         Доповідач - Антонюк К.І.

 

 

 

АПЕЛЯЦІЙНИЙ  СУД  ВОЛИНСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

 

У Х В А Л А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

 

    2009 року  січня 15                                                                                 місто Луцьк                 

                  

Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Волинської області в складі:

головуючого Лончука В.Г.

суддів Киці С.І., Антонюк К.І.

при секретарі Масляній С.В.

з участю прокурора Тарасюк Н.Б.

заінтересованої особи ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за заявою Ковельського міжрайонного прокурора, заінтересованої особи - ОСОБА_1, орган опіки та піклування - Поворська сільська рада про визнання недієздатною ОСОБА_2  за апеляційною скаргою Ковельського міжрайонного прокурора на ухвалу Ковельського міськрайонного суду від 10 листопада 2008 року, -

В С Т А Н О В И Л А:

Ковельський міжрайонний прокурор звернувся до суду з заявою про визнання недієздатною ОСОБА_2. Зі змісту заяви вбачається, що ОСОБА_2 хворіє психічним захворюванням, потребує постійного стороннього догляду, в зв'язку з чим подана заява про визнання її недієздатною та встановлення опіки над цією особою.

Ухвалою судді Ковельського міськрайонного суду від 10 листопада 2008 року заяву прокурора залишено без розгляду, роз'яснено ОСОБА_1 її право звернутись до суду з позовом на загальних підставах. Висновок судді обгрунтовано тим, що з заяви вбачається спір про право та заінтересована особа ОСОБА_1 спроможна самостійно захистити свої права, звернувшись до суду з відповідним позовом.

Не погоджуючись з ухвалою суду Ковельський міжрайонний прокурор подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу суду від 10.11.2008 року та передати справу на новий розгляд до суду першої інстанції, в зв'язку з порушенням  та неправильним застосуванням норм процесуального права.

Колегія суддів, перевіривши законність та обгрунтованість ухвали суду першої інстанції, приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення частково.

Відповідно до ст.237 ЦПК України заява про визнання фізичної особи недієздатною може бути подана членами її сім'ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, психіатричним закладом.

Тобто ст.237 ЦПК України визначено перелік осіб, які можуть бути заявниками у справах про визнання осіб недієздатними. Прокурор в  даний перелік не входить.

Зазначена норма процесуального права є спеціальною, яка регулює порядок відкриття провадження у справі у зазначених категоріях справ, тому загальна норма про право прокурора на звернення до суду, встановлена ч.1 ст.45 ЦПК України, у даному випадку не застосовується.

Провадження у даній справі не відкрито, тому  відповідно до ч.3 п.3 ст.121 ЦПК України заява прокурора про визнання ОСОБА_2 недієздатною підлягає поверненню, як подана особою, яка не має повноважень на ведення справи.

Однак, суддя залишив заяву без розгляду з підстав її розгляду в позовному провадженні, одночасно з розглядом позовної заяви ОСОБА_1 про визнання договору купівлі-продажу квартири, яка належить на праві спільної сумісної власності ОСОБА_2 та ОСОБА_1

Висновок судді щодо розгляду заяви в позовному провадженні є помилковим, оскільки від вирішення питання щодо дієздатності громадянина залежить  можливість його участі у вирішенні інших цивільних справ, тому заяви про визнання громадянина недієздатним згідно зі ст.ст.236-240 ЦПК України та Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним»  підлягають вирішенню окремо від інших вимог.

Відповідно до ст.207 ЦПК України ухвалу про залишення заяви без розгляду постановляє суд, а не суддя.

В зв'язку з тим, що ухвала судді першої інстанції постановлена з порушенням норм процесуального права, тому дана ухвала підлягає скасуванню з направленням матеріалів до суду першої інстанції для вирішення питання щодо прийняття заяви прокурора у відповідності до норм ЦПК України.

Керуючись ст.ст.307, 312, 313, 314 ЦПК України, колегія суддів

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Ковельського міжрайонного прокурора задовільнити частково.

Ухвалу Ковельського міськрайонного суду від 10.11.2008 року в даній справі скасувати та повернути матеріали до цього ж суду для вирішення питання щодо прийняття заяви прокурора.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.

 

Головуючий 

 

Судді  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація