Справа № 22ц - 8/09 Головуючий у 1 інстанції - Іщук Л.П.
Категорія : 57 Доповідач - Антонюк К.І.
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
2009 року січня 12 місто Луцьк
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Волинської області в складі:
головуючого Лончука В.Г.
суддів Антонюк К.І., Киці С.І.
при секретарі Масляній С.В.
з участю позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до спільного міжгосподарського підприємства «Луцькагробуд» про визнання незаконним рішення загальних зборів за апеляційними скаргами голови спільного міжгосподарського підприємства «Луцькагробуд» та представника СМП «Луцькагробуд» на рішення Луцького міськрайонного суду від 2 жовтня 2008 року ,
В С Т А Н О В И Л А:
Рішенням Луцького міськрайонного суду від 2 жовтня 2008 року позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано незаконним рішення загальних зборів спільного міжгосподарського підприємства по агропромисловому будівництву «Луцькагробуд», що оформлене протоколом від 02.05.2008 року загальних зборів співвласників (засновників) СМП «Луцькагробуд». Стягнено з спільного міжгосподарського підприємства по агропромисловому будівництву «Луцькагробуд» в користь ОСОБА_1 16 грн. судових витрат.
Не погоджуючись з рішенням суду голова СМП «Луцькагробуд» ОСОБА_5 та представник відповідача СМП «Луцькагробуд» ОСОБА_3 подали апеляційні скарги, в яких покликаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, які суд вважав встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення та неправильне застосування норм матеріального і процесуального права просять скасувати рішення суду з направленням справи на новий розгляд та скасувати заходи забезпечення позову, вжиті судом згідно ухвали від 5 травня 2008 року. В апеляціях зазначено, що відповідно до установчих документів органом управління підприємства є саме загальні збори співвласників, тому рішення загальних зборів співвласників від 2.05.2008 року прийнято у відповідності до п.п.4.2, 7.9 Статуту підприємства, Установчого договору. Висновок суду обгрунтовано доказами, які вважають апелянти є неналежними. Судом допущені порушення норм процесуального права - справу розглянуто у відсутності відповідача та його представника, які не повідомлені належним чином про час і місце розгляду справи, проголошене рішення головуючим не відповідає тексту рішення, що є у справі, порушено принцип змагальності судового процесу.
Колегія суддів, перевіривши законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення.
З протоколу загальних зборів СМП «Луцькагробуд» від 2 травня 2008 року вбачається, що 2.05.2008 року відбулись позачергові загальні збори співвласників (засновників) СМП «Луцькагробуд» із порядком денним: прийом нових співвласників та вихід з числа співвласників СМП «Луцькагробуд», збільшення Статутного фонду, про органи управління підприємством.
Задовольняючи позов, міськрайонний суд виходив з того, що проведення позачергових зборів СМП «Луцькагробуд», які відбулися 02.05.2008 року, здійснено із порушенням закону, що виявилось у їх скликанні неповноважними, згідно установчих документів, особами, порушення порядку визначення часу скликання, місця проведення зборів і їх порядку денного, недотримання визначеної Статутом СМП «Луцькагробуд» вимоги щодо повноваженості (легітивності) загальних зборів як вищого органу управління через неучасть у загальних зборах 60 відсотків обраних делегатів від господарств учасників і трудового колективу.
Суд також прийшов до висновку, що особи, які ініціювали проведення зборів та голосували за прийняті рішення, не мали того обсягу повноважень, який зазначено ними у протоколі позачергових загальних зборів від 2.05.2008 року, так як отримали частину довіреностей у осіб, які не мають відношення до СМП «Луцькагробуд», також у осіб, які повністю або частково отримали свої паї.
Встановлені судом першої інстанції обставини підтверджені сукупністю досліджених судом у відповідності до норм ЦПК України доказів, яким дана належна оцінка.
З матеріалів справи вбачається, що спільне міжгосподарське підприємство по агропромисловому будівництву «Луцькагробуд» створене на базі власності господарств - пайовиків (інвесторів): акціонерно-пайових об'єднань «Урожай», «Промінь», колективно-сільськогосподарських підприємств «Лаврів», «Україна», «8 березня», «Радомишль», «Колос», агрофірми «Заповіт» та трудового колективу Луцького райагробуду та згідно ст.20 Закону України «Про власність» є суб'єктом права колективної власності, що передбачено Установчими документами: Статутом підприємства, затвердженого рішенням Установчих зборів уповноважених представників - господарств інвесторів і трудового колективу Луцького райагробуду 16.12.1992 року, зареєстрованого 30.04.1993 року та Установчим договором, затвердженого рішенням установчих зборів та конференції 11 червня 1996 року, зареєстрованого 23.12.1996 року.
З довідки державного реєстратора Луцької районної Державної адміністрації (а.с.344), Головного управління статистики у Волинській області (а.с.77-78) вбачається, що підприємства, які входили в склад господарств - інвесторів буди реорганізовані, на їх базі створені інші підприємства, які є їх правонаступниками.
Відповідно до довідки СМП «Луцькагробуд» станом на 2 травня 2008 року на підприємстві «Луцькагробуд» працювало 70 працівників.
В п.п.4.3, 4.4, 4.5, 4.6 Статуту, ст.12 Установчого договору передбачено, що вищим керівним органом є загальні збори уповноважених представників господарств - інвесторів (співвласників) і трудового колективу підприємства, які скликаються один раз на рік і визнаються повноважними, якщо на них присутні 60 відсотків обраних делегатів від господарств - учасників і трудового колективу, а з питань, які потребують одностайності - всі уповноважені учасники. Загальні збори скликаються Радою товариства співвласників. Позачергові збори можуть бути скликані на вимогу власників, що володіють в сукупності більше 30 відсотків голосів Ревізійної комісії. Час скликання, місце проведення і порядок денний зборів уповноважених представників визначається Радою товариства, про що всі співвласники повідомляються не пізніше ніж за 10 днів до їх скликання. Делегати на загальні збори уповноважених представників обираються на загальних зборах їх колективів. Всі питання на загальних зборах вирішуються простою більшістю голосів присутніх делегатів відкритим голосуванням.
Згідно зі ст.23 Закону України «Про власність», працівникові, який припинив трудові відносини з підприємством, що є об'єктом права колективної власності колективного підприємства виплачується вартість вкладу.
Аналізуючи Статут та Установчий договір СМП «Луцькагробуд», Закон України «Про власність» колегія суддів приходить до висновку, що учасниками загальних зборів уповноважених представників, який є вищим керівним органом підприємства є господарства - інвестори та трудовий колектив СМП «Луцькагробуд», а не окремі працівники, які мають вклади в майні підприємства.
Посилання апелянтів, що вищим керівним органом є збори працівників - співвласників СМП «Луцькагробуд» не узгоджується з установчими документами.
З досліджених судом першої інстанції доказів - показань свідків ОСОБА_6, ОСОБА_7, листів СВК «Баїв», СГТОВ «Україна», СГПП «Промінь»,ПСП «Агротехсервіс», СВК «Урожай», протоколів загальних зборів трудового колективу «Луцькагробуд» від 8.05.2008 року (а.с.66-69), постанови про відмову в порушенні кримінальної справи від 3.06.2008 року (а.с.70-76), довідки СМП «Луцькагробуд» (а.с.251-252), пояснень сторін вбачається, що позачергові збори 2.05.2008 року були скликані, визначено дату і місце їх проведення не Радою товариства, а ініціативною групою, якою 2.05.2008 року проведені збори та прийняті рішення без участі трудового колективу та господарств - інвесторів всупереч установчим документам.
З дослідженого під час розгляду в суді апеляційної інстанції списку співвласників СМП «Луцькагробуд» присутніх на загальних зборах 2.05.2008 року в сукупності з дослідженими судом першої інстанції доказами слідує, що на загальних зборах було зареєстровано 59 фізичних осіб, із них 27 членів трудового колективу «Луцькагробуд», які зареєструвавшись, залишили місце проведення зборів, участі у зборах не приймали. 32 особи, які зареєстровані в списку, особисто участі і зборах не приймали, від їх імені зареєстровані ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_5, ОСОБА_10, ОСОБА_11, які не є членами колективного підприємства.
Апелянти стверджують, що ці особи приймали участь у зборах на підставі нотаріального посвідчених довіреностей, однак як суду першої інстанції, так і суду апеляційної інстанції не подані документи, які б посвідчували повноваження зазначених осіб на участь у зборах. В списку зареєстрованих на зборах також не вказано на підставі яких документів ініціативна група представляла інтереси інших осіб.
Із 32 осіб, від імені яких 2.05.2008 року були проведені позачергові збори тільки 14 осіб мали вклади в майні підприємства, троє із них перебували в трудових відносинах з СМП «Луцькагробуд».
Висновок суду першої інстанції відповідає обставинам справи, які підтверджені належними доказами, отриманих з дотриманням норм ЦПК України.
Посилання апелянтів на порушення норм процесуального права під час розгляду справи та при постановленні рішення є безпідставні.
Проголошене рішення відповідає його тексту. Залишення залу судового засідання представником відповідача під час судового розгляду 8 вересня, та його неявка після оголошення перерви на обідній час під час судового засідання 2 жовтня 2008 року не є перешкодою для розгляду справи відповідно до ст.169 ЦПК України. Не встановлено інших порушень процесуального законодавства, на які посилається апелянт.
Колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст.308, 307, 313, 314, 317 ЦПК України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А :
Апеляційні скарги відповідача спільного міжгосподарського підприємства «Луцькагробуд» та його представника ОСОБА_3 відхилити.
Рішення Луцького міськрайонного суду від 2 жовтня 2008 року в даній справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.
Головуючий:
Судді:
Друк.бсф.