Судове рішення #3899700

     

Справа № 22ц-255/2009                            

Головуючий у першій інстанції - Харечко Л.К.

 

Доповідач - Литвиненко І.В.

 

 

 

 

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2009 року                  

 

м. Чернігів

Апеляційний суд Чернігівської області у складі:

головуючого-судді 

Литвиненко І.В.,

  суддів:             

Смаглюк Р.І., Скрипки А.А.,

при секретарі:

Штупун О.М.,

за участю:

ОСОБА_2, ОСОБА_3, її представника ОСОБА_7, ОСОБА_5, ОСОБА_6

 

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1, ОСОБА_2 на рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 27 листопада 2008 року у справі за позовом  ОСОБА_3 до ОСОБА_4, треті особи: ОСОБА_1, ОСОБА_5, ОСОБА_6, про усунення перешкод у користуванні власністю, вселення та визначення порядку користування квартирою ,

 

В С Т А Н О В И В :

 

У травні 2008 року ОСОБА_3 звернулася з позовом до ОСОБА_2 про усунення перешкод в користуванні власністю, вселення її та визначення порядку користування квартирою АДРЕСА_1, виділивши їй в користування дві жилі кімнати площами 12,6 кв.м. та 12,7 кв.м., а відповідачу кімнату жилою площею 17,5 кв.м і залишивши коридор, кухню, ванну в спільному користуванні, мотивуючи свої вимоги тим , що спірна квартира відповідно рішення суду належить їм з відповідачем на праві власності в рівних частинах, відповідач замінив замки у вхідних дверях та не впускає її в квартиру.

Рішенням Деснянського районного суду м. Чернігова від 27 листопада 2008 року позов задоволено. Суд усунув перешкоди у користуванні квартирою шляхом вселення та встановив порядок користування квартирою АДРЕСА_1, виділивши в користування ОСОБА_3 жилі кімнати площею 12,7 кв.м. та 12,6 кв.м., а ОСОБА_2 кімнату розміром 17,5 кв.м., залишивши  кухню, коридор, ванну кімнату та туалет у спільному користуванні.

В апеляційній скарзі ОСОБА_2, ОСОБА_1 просять рішення суду  скасувати через порушення норм матеріального та процесуального права і ухвалити нове рішення, яким задовольнити позов ОСОБА_3 частково, змінивши порядок користування квартирою шляхом виділення їй в користування жилу кімнату площею 17,5 кв.м., а  їм залишити кімнати площею 12,6 та 12,7 кв.м.

Доводи апеляційної скарги зводяться до того, що судом не враховано, що на підставі ст. 72 ЖК України треті особи ОСОБА_5 та ОСОБА_6 фактично втратили право користування житловим приміщенням внаслідок їх відсутності в квартирі строком понад шести місяців і, виділивши в користування відповідачу кімнату менше ніж його частка у квартирі, суд ущемив право на власність співвласника ОСОБА_2, який має іншу сім'ю, є  інвалідом  ІІІ групи, та по стану здоров'я хотів би мати для проживання і відпочинку окрему кімнату.

В судовому засіданні апелянт пропанував змінити порядок користування квартирою шляхом залишення кімнати площею 17,5 кв.м в спільному користуванні  виділення позивачці кімнати 12,7 кв.м, а йому кімнати площею 12,6 кв.м.

Позивачка апеляційну скаргу не визнала і не погодилась на зміну порядку користування квартирою.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково  виходячи з наступного.

         Задовольняючи позовні вимоги суд виходив з положень про право власності, яке передбачає право власника володіти, користуватися та розпоряджатися своїм майном на власний розсуд, а тому задовольнив позовні вимоги позивачки, яка є власницею на Ѕ частини квартири, про усунення перешкод в користуванні своєю власністю шляхом вселення. Апелянти погоджуються в цій частині з рішенням суду.

         Що стосується, встановлення порядку користування квартирою, то поза увагою суду першої інстанції залишилось те, що дана квартира знаходиться у спільній частковій власності і здійснення права спільної часткової власності повинно проводитись у відповідності до ст.358 ЦК України, згідно якої таке право здійснюється співвласниками за їхньою згодою і кожен із співвласників має право на надання йому у володіння та користування тієї частини спільного майна в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності.

         Як встановлено судом першої інстанції,  ОСОБА_3 та ОСОБА_2 є власниками спірної квартири кожен в Ѕ частині, а тому кожен  має право на користування  саме Ѕ частиною квартири.  Квартира має 42,8 кв.м житлової площі і підсобні приміщення. Виходячи з положень ст.358 ЦК України, сторони мають право кожен на користування 21,4 кв.м житлової площі і половиною підсобних приміщень.

         Суд своїм рішенням встановив такий порядок користування, за яким позивачка має право користуватися житловою площею 25,4 кв.м і половиною підсобних приміщень, а відповідач житловою площею 17,5 кв.м і половиною підсобних приміщень.

         Таким чином, відповідач, без його згоди і без будь-якої компенсації, рішенням суду позбавлений права користуватися у повному розмірі належною йому на праві власності Ѕ частиною квартири, що є порушенням ст.ст. 319, 321 ЦК України. 

Враховуючи на наведене, апеляційний суд вважає за необхідне скасувати рішення суду в частині визначення порядку користування квартирою через порушення судом норм матеріального права, ухвалити в цій частині нове рішення, яким відмовити ОСОБА_3 у задоволенні  вимог про встановлення запропонованого нею порядку  користування квартирою, оскільки такий порядок порушує права іншої сторони. В іншій частині рішення суду першої інстанції відповідає вимогам чинного законодавства.

У зв'язку з частковим задоволенням  позовних вимог ОСОБА_3, підлягає зміні розподіл судових витрат відповідно до положень ст.88 ЦПК України.

Керуючись ст.ст. 358, 391 ЦК України, ст.ст.  303, 307, 309, 316, 319 ЦПК України, апеляційний суд,

 

В И Р І Ш И В :

 

Апеляційну скаргу ОСОБА_4, ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 28 травня 2008 року скасувати в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_3 про визначення порядку користування квартирою.

Відмовити ОСОБА_3 в задоволенні позову до ОСОБА_4 про встановлення порядку користування квартирою.

Змінити рішення в частині стягнення судових витрат, стягнувши з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_3  8 грн. 50 коп. понесених судових витрат.

В іншій частині рішення залишити без зміни.

Рішення набирає законної сили з моменту проголошення, може бути оскаржено до Верховного Суду України в касаційному порядку протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили.

 

Головуючий:                                               Судді:

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація