Справа № 422/4807/14-ц
Провадження по справі № 2/422/811/2014
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
« 26» листопада 2014 року м. Перевальськ
Перевальський районний суд Луганської області
у складі: головуючого-судді: Хісматуліної О.П.
при секретарі: Чорній А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду
цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про дозвіл на вивезення дитини за кордон, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, - служба у справах дітей Перевальської районної державної адміністрації Луганської області,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до суду з цим позовом, посилаючись на те, що 22 січня 2005 року вона зареєструвала шлюб з ОСОБА_2 та прийняла його прізвище ОСОБА_2
Від цього шлюбу ІНФОРМАЦІЯ_1 року в них народилася донька, ОСОБА_3.
12 травня 2009 року шлюб між сторонами був розірваний, донька залишилася проживати з позивачем.
Зважаючи на те, що у зв'язку з проведенням антитерористичної операції її донька перебуває у небезпеці, позивач просить суд дати їй дозвіл на вивезення доньки за кордон, в Російську Федерацію.
Позивач у судове засідання не з'явилася, надала суду заяву, в якій просила суд розглянути справу без її участі, наполягає на задоволенні позову.
Відповідач у судове засідання не з'явився по невідомій суду причині, незважаючи на те, що своєчасно й належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи. Заяви про розгляд справи за його відсутності або про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, в судове засідання не з'явився по невідомій суду причині, заяви про згоду на участь в судовому засіданні до суду не надавав.
Позивач не заперечувала проти заочного розгляду справи.
26 листопада 2014 року судом винесено ухвалу про заочний розгляд справи.
Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що заявлені вимоги ОСОБА_1 є такими, що відповідають вимогам чинного законодавства і підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1, виданого 09 серпня 2005 року відділом реєстрації актів цивільного стану Перевальського районного управління юстиції Луганської області на ім'я ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, її батьками є ОСОБА_2 та ОСОБА_1 /а.с.8/.
Згідно свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_2, виданого 10 червня 2009 року відділом реєстрації актів цивільного стану Перевальського районного управління юстиції Луганської області, шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 розірваний 12 травня 2009 року /а.с.9/.
З заяви ОСОБА_2 від 03 червня 2014 року вбачається, що він дає дозвіл на виїзд дитини разом з матір'ю до Російської Федерації /а.с.10/.
Ч. 7 ст. 7 СК України передбачено, що дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно ст. 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Згідно ч.ч. 3, 4 ст. 313 ЦК України фізична особа, яка не досягла шістнадцяти років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків /усиновлювачів/, піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними. Фізична особа може бути обмежена у здійсненні права на пересування лише у випадках, встановлених законом.
Відповідно до ст. 150 СК України батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичних, духовний та моральний розвиток.
Згідно ст. 155 СК України здійснення батьками своїх прав та виконання обов'язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» за відсутності згоди одного з батьків виїзд неповнолітнього громадянина України за кордон може бути дозволено на підставі рішення суду.
П.п. 3, 4 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 57 від 27 січня 1995 року, передбачено, що виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, здійснюється за згодою обох батьків /усиновлювачів/ та в їх супроводі або в супроводі осіб, уповноважених ними, які на момент виїзду з України досягли 18-річного віку. Виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків у разі пред'явлення рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків.
На підставі викладеного, оскільки метою звернення до суду з цим позовом ОСОБА_1 мала забезпечення безпеки дитини, у зв'язку з ускладненою ситуацією на території Луганської та Донецької областей, так як виїзд неповнолітньої дитини, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, за кордон відповідає її інтересам, суд приходить до висновку про необхідність надання ОСОБА_1 дозволу на виїзд неповнолітньої дитини, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, без згоди батька - ОСОБА_2, за межі України, до Російської Федерації строком на 1 рік.
На підставі ст. 3 Конвенції про права дитини, ст.ст. 7, 150, 155 СК України, ст. 313 ЦК України, ст. 4 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 174, 213, 214, 215, 218 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про дозвіл на вивезення дитини за кордон, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, - служба у справах дітей Перевальської районної державної адміністрації Луганської області задовольнити повністю.
Надати ОСОБА_1 дозвіл на виїзд неповнолітньої дитини - доньки, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, без згоди батька - ОСОБА_2, за межі України, до Російської Федерації строком на 1 рік.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Луганської області через Перевальський районний суд Луганської області протягом десяти днів з дня його проголошення. У разі, якщо рішення було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Головуючий-суддя: О.П.Хісматуліна