2/0532/745/2012
Справа № 0532/1678/2012
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А І Н И
28.03.2012 Ленінський районний суд м. Донецька у складі:
головуючої судді Данилюк О.С.
при участі секретаря Іншаковій О.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Донецька цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Ленінської районної у м. Донецьку ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, мотивуючи свої вимоги тим, що на підставі свідоцтва про право власності на квартиру матері заявника ОСОБА_2 та йому належать по ? частині квартири АДРЕСА_1. Крім того, на підставі договору купівлі продажу ОСОБА_2 також належить квартира АДРЕСА_2. 07.01.2011 року ОСОБА_2 померла. ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги, інших спадкоємців не має, оскільки з його батьком ОСОБА_3, мати розірвала шлюб у 11.12.1979 році. Однак, у встановлений законом строк він не прийняв спадщину після смерті матері, так як після її смерті йому необхідно було розрахуватися з боргами пов’язаними з її лікуванням, у зв’язку з чим звернувся з позовом до суду та просив визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини після смерті матері.
В судове засідання позивач не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, до початку судового засідання надав до суду заяву про розгляд справи та постановлення рішення за його відсутності, заявлені вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник Виконавчого комітету Ленінської районної у м. Донецьку ради в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, до початку судового засідання надав до суду заяву, в якій просив розглянути справу за його відсутності та ухвалити рішення на розсуд суду.
Дослідивши та вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що на підставі свідоцтва про право власності на квартиру № 4367 від 05.09.2005 року ОСОБА_2 та заявнику ОСОБА_1 на праві спільної часткової власності належать по ? частині квартири АДРЕСА_1 (а.с. 12).
Відповідно до реєстру прав власників нерухомого майна наданого 20.03.2008 року КП БТІ м. Донецька вулиця Майська у реєстрі має назву вул. Травнева (а.с. 13).
Крім того, на підставі договору купівлі-продажу від 20 липня 2006 року ОСОБА_2 також належить квартира АДРЕСА_2 (а.с. 7-9).
07.01.2011 року ОСОБА_2 померла, що підтверджується свідоцтвом про її смерть, виданим 08.01.20011 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану Ленінського районного управління юстиції ум. Донецьку (а.с. 16).
Таким чином, після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина у вигляді ? частині квартири АДРЕСА_1 та квартири АДРЕСА_2.
Позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги, інших спадкоємців не має, оскільки з його батьком ОСОБА_3 мати розірвала шлюб у 11.12.1979 році, що підтверджується свідоцтвом про розірвання шлюбу від 09.04.2002 року, наданого відділом реєстрації актів громадянського стану Калінінського районного управління юстиції м. Донецька (а.с. 17).
Так, приписами ст.1268 Цивільного кодексу України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до вимог ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені
після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Статтею 1270 ЦК України зазначено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
У встановлений законом шести місячний строк позивач не прийняв спадщину після смерті матері ОСОБА_2, так як після її смерті він виїжджав за межі міста на заробітки, оскільки йому необхідно було розрахуватися з боргами, пов’язаними з лікуванням померлої матері.
Після звернення до приватного нотаріуса Донецького міського нотаріального округу Ареп`євої О.О., 27 березня 2012 року ОСОБА_1 було відмовлено у відкритті спадкової справи після смерті ОСОБА_2, про що було винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
Так, згідно ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Враховуючи те, що строк передбачений законодавством для прийняття спадщини було пропущено позивачем з поважних причин, у суду є всі підстави визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини до трьох місяців, який буде достатнім для подання заяви про прийняття спадщини.
На підставі викладеного та ст.ст. 1258, 1261, 1268, 1270, 1272 ЦК України, керуючись ст.ст. 10, 60, 209, 212-215, 218 ЦПК України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Ленінської районної у м. Донецьку ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини –задовольнити.
Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 додатковий тримісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини, після смерті –ОСОБА_2, померлої 07 січня 2011 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Рішення постановлено суддею у нарадчій кімнаті.
Суддя: О. С. Данилюк