Справа № 344/18891/14-а
Провадження № 2-а/344/866/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2014 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Бородовського С.О.,
за участі секретаря Гупан Х.М.,
перекладача ОСОБА_1
представників позивача ОСОБА_2, ОСОБА_3
відповідача ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області до ОСОБА_4 про примусове видворення за межі України, -
В С Т А Н О В И В:
Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області звернулося до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області з адміністративним позовом до громадянина Республіки Ірак ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 про його примусове видворення за межі України. В позові вказано, що відповідач прибув на територію України 15.12.2013 року по візі типу Д, з метою навчання на підготовчому факультеті для іноземців та осіб без громадянства в Національному університеті фізичного виховання і спорту України, отримав посвідку на тимчасове проживання НОМЕР_1 видану 30.12.2013 року УДМС України в Київській області; в наступному відповідача отримав свідоцтво НОМЕР_2 про закінчення підготовчого відділення Національного університету фізичного виховання і спорту України. Проте відповідач не продовжив навчання, термін дії посвідки на тимчасове проживання закінчився 31.08.2014 року, посвідку анульовано.
В судовому засіданні представники позивача підтримали позов та просили суд задовольнити позов, надали суду пояснення про те, що у разі виявлення відповідачем бажання щодо навчання на території України, його обов`язком було подати необхідні документи до навчального закладу, який в наступному повинен був звернутись до позивача про оформлення дозвільних документів відповідачеві. Вказаних дій відповідач не вчинив, строк дії дозволу завершився, правових підстав для перебування на території України у відповідача немає. Також представники позивача заперечили небезпеку для відповідача щодо повернення в Ірак, оскільки відповідного повідомлення від ООН на їх адресу не надходило.
Відповідач позов заперечив з тієї підстави, що не знав про наслідки не продовження дозволу на перебування на території України, намагався вступити в навчальний заклад в м. Київ, однак там йому відмовили, після цього намагався вступити в навчальний заклад в м. Івано-Франківськ, однак в ньому теж відмовили у зв`язку з непродовженням строку дії дозволу про перебування на території України. Крім цього відповідач надав суду пояснення про те, що, оскільки його батько працює офіцером, в Іраку небезпечно перебувати, батьки відмовили його повертатись в Ірак та вказали залишатись в Україні або переїжджати в іншу країну.
Судом встановлено наступні обставини.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України визначається Законом України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства". Частиною 1 статті 9 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" встановлено, що іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.
За змістом частини 1 статті 23 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" нелегальні мігранти та інші іноземці та особи без громадянства, які вчинили адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність відповідно до закону.
На підставі наведено вбачається, що громадянин Іраку ОСОБА_4 перебуває нелегально на території України, проживаючи в м. Івано-Франківську. У зв'язку нелегальним перебуванням відповідача на території України працівниками Івано-Франківського міського відділу УДМС України в Івано-Франківській області складено протокол про адміністративне правопорушення відносно даного громадянина за ч. 1 ст.203 КУпАП та накладено адміністративне стягнення на відповідача у виді штрафу в сумі 510 гривень. Вказані акти відповідачем не оскаржено, штраф сплачено.
Відповідно до положень статті 26 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, з повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
МВ УДМСУ в області 11.11.2014 року прийняте рішення № 28 про примусове повернення в країну походження Ірак громадянина Іраку ОСОБА_4, згідно якого даний громадянин зобов'язувався в термін до 30 листопада 2014 року залишити територію України.
Відповідно до ч. З ст. 26 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" один примірник рішення про примусове повернення іноземців та осіб без громадянства видається іноземцю або особі без громадянства, стосовно яких воно прийняте.
Відповідачеві вручено рішення про примусове повернення, однак територію України він не залишив.
Іноземець або особа без громадянства зобов'язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення.
Контроль за правильним і своєчасним виконанням рішення про примусове повернення іноземця або особи без громадянства здійснюється органом, що його прийняв.
Листом за №15/4305 від 11.11.2014 року було повідомлено прокурора м.Івано-Франківська про прийняте рішення про примусове повернення громадянина Іраку ОСОБА_4.
Також листом №15/4368 від 14.11.2014 року повідомлено про прийняте рішення Департамент у справах іноземців та осіб без громадянства ДМС України.
Листом №15/4365 від 14.11.2014 року про прийняте рішення повідомлено Адміністрацію Державної прикордонної служби України.
Відповідно до ст. 32-1 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", іноземець та особа без громадянства не може бути видворений або в інший спосіб примусово повернутий до країн, де він може зазнати катування, жорстоких, нелюдських чи таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання. Зазначених обставин судом не встановлено, оскільки поза розумним сумнівом суду не повідомлено про обставини небезпеки; інформація відповідача про службу його батька не є інформацію, яка вказує на наявність конкретної небезпеки саме для відповідача, а не будь-якої абстрактної небезпеки у виді ризиків, як і для будь-яких інших осіб, а не загрозою саме для відповідача.
Таким чином відповідач не вчинив дій, передбачених законодавством для отримання правової підстави для продовження строку дії дозволу на перебування на території України, тому суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги про видворення відповідача за межі України обґрунтовано належними правовими підставами, а позов підлягає задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 99, 100, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 183-5, 254 КАС України, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області, -
У Х В А Л И В :
позов задовольнити;
примусово видворити за межі України громадянина Республіки Ірак ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Звернути постанову до негайного виконання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а в разі її оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку в п'ятиденний строк з дня її проголошення.
Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області.
Суддя Бородовський С.О.