Справа № 127/27386/14-ц
Провадження № 2-о/127/989/14
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.12.2014 року м.Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області
в складі: головуючого - судді Волошина С.В.,
народних засідателів Фаренюк О.І., Сотников Ю.І.
при секретарі Тонкопій Ю.І.,
за участю прокурора Войцишиної Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Комунального закладу «Вінницька обласна психоневрологічна лікарня ім. академіка О.І.Ющенка» цивільну справу за заявою Комунального закладу «Вінницька обласна психоневрологічна лікарня ім. академіка О.І.Ющенка» про госпіталізацію ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, в примусовому порядку без її згоди,-
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького міського суду Вінницької області надійшла заява Комунального закладу «Вінницька обласна психоневрологічна лікарня ім. академіка О.І.Ющенка» про госпіталізацію ОСОБА_2 в примусовому порядку без її згоди.
Заява мотивована тим, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса проживання: АДРЕСА_1, 22.12.2014 року доставлена в ВОПНЛ ім.акад. О.І.Ющенка у супроводі сина ОСОБА_3 та о 12.30 год. цього ж дня була госпіталізована в відділення №13 ВОПНЛ ім.акад. О.І.Ющенка у зв'язку з підвищенням температури тіла за направленням райпсихіатра Тульчинської ЦРЛ Зайцевої Л.Г. та лікаря-психіатра диспансерного відділення ВОПНЛ ім.акад. О.І.Ющенка Болсуновського Л.С., які після особистого огляду ОСОБА_2 зробили висновок про необхідність її госпіталізації в психіатричний стаціонар для обстеження та лікування у зв'язку з наявністю у неї тяжкого психічного розладу, який обумовлює її небезпеку для себе і суттєву шкоду її здоров'ю внаслідок погіршення психічного стану у разі, якщо їй не буде надано психіатричну допомогу.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про психіатричну допомогу» особа може бути добровільно госпіталізована до психіатричного закладу за її усвідомленою згодою.
ОСОБА_2 за своїм психічним станом не може дати усвідомленої згоди на госпіталізацію до лікарні, але була госпіталізована в примусовому порядку на підставі ст.14 Закону України «Про психіатричну допомогу» у зв'язку з тим, що пацієнтка не спроможна самостійно задовольнити свої основні життєві потреби на рівні, який забезпечує її життєдіяльність, виявляє небезпеку для оточуючих, у неї порушений сон, неадекватна поведінка, вона не слідкує за своїм зовнішнім виглядом, стала агресивною, тривожною, відмовляється від їжі, а також виявляє галюцинаторно-маячну симптоматику, розлади мислення, уваги, пам'яті, емоційно-вольову нестійкість.
23.12.2014 року о 9.30 год. ОСОБА_2 була оглянута комісією лікарів-психіатрів відділення №13 ВОПНЛ ім.акад.О.І.Ющенка, яка підтвердила доцільність її госпіталізації для надання психіатричної допомоги, що підтверджується Актом огляду комісії лікарів-психіатрів особи, яка потребує госпіталізації в примусовому порядку.
Вищевикладене й стало підставою для звернення до суду з вимогою про госпіталізацію в примусовому порядку ОСОБА_2
В судовому засіданні представник лікарні заявлені вимоги підтримав, аргументуючи їх мотивами, викладеними в заяві. Просив заяву задовольнити.
Прокурор проти задоволення заяви не заперечував.
ОСОБА_2 згоди на госпіталізацію до лікарні не надала.
Заслухавши пояснення представника лікарні, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
23.12.2014 року о 9.30 год. ОСОБА_2 була оглянута комісією лікарів-психіатрів лікарні, яка підтвердила доцільність її госпіталізації для надання психіатричної допомоги, про що було складено відповідний акт. Враховуючи дані анамнезу, небезпеку для себе та оточуючих (порушений сон, ночами блукає селом, набридає сусідам, стала агресивною по відношенню до рідних, вдома попсувала хатні речі, побила посуд, спалила свій паспорт, неохайна, не миється, не слідкує за своїм зовнішнім виглядом, відмовляється від їжі, постійно носить біля себе ножа, погрожує ним оточуючим, спить на кладовищі), потребує госпіталізації в примусовому порядку без її згоди.
Згідно акту комісія оглянула ОСОБА_2 та розглянула медичні документи, в результаті чого було встановлено, що вона виявляє ознаки психічного розладу у вигляді маячного розладу внаслідок органічного ураження головного мозку судинного ґенезу, не спроможна самостійно задовольнити свої основні життєві потреби на рівні, який забезпечує її життєдіяльність, виявляє небезпеку для оточуючих, у неї порушений сон, неадекватна поведінка, вона не слідкує за своїм зовнішнім виглядом, стала агресивною, тривожною, відмовляється від їжі, а також виявляє галюцинаторно-маячну симптоматику, розлади мислення, уваги, пам'яті, емоційно-вольову нестійкість.
Стаття 14 Закону України "Про психіатричну допомогу" встановлює, що особа, яка страждає на психічний розлад, може бути госпіталізована до психіатричного закладу без її усвідомленої згоди або без згоди її законного представника, якщо її обстеження або лікування можливі лише в стаціонарних умовах, та при встановленні в особи, тяжкого психічного розладу, внаслідок чого вона: вчиняє чи виявляє реальні наміри вчинити дії, що являють собою безпосередню небезпеку для неї чи оточуючих, або неспроможна самостійно задовольняти свої основні життєві потреби на рівні, який забезпечує її життєдіяльність.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 14, 19 Закону України "Про психіатричну допомогу", ст.ст. 4-8, 10, 57-61, 209, 212-215, 218, 279-282, 367 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ :
Заяву Комунального закладу "Вінницька обласна психоневрологічна лікарня ім. акад. О.І. Ющенка" про госпіталізацію ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса проживання: АДРЕСА_1, в примусовому порядку без її згоди, задовольнити.
Рішення суду допустити до негайного виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя:
Народні засідателі: