Справа № 2-3423/08
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 травня 2008 року Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
в складі: головуючого Очеретяного Є.В.
при секретарі Шпак Т.М.
розглянувши у попередньому судовому засіданні в м. Тернополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління праці та соціального захисту населення Тернопільської державної адміністрації, ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом до відповідачів ОСОБА_2 управління праці та соціального захисту населення Тернопільської державної адміністрації, ОСОБА_3 про про визнання за нею права власності на спадкове майно-автомобіль марки Фольксваген Пасат 1995 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 зі зняттям його із обліку в органах соціального захисту населення та реєстрацією в органах ДАІ, посилаючись на те, що після смерті її чоловіка ОСОБА_4, вона фактично вступила в управління спадковим майном, продовжуючи здійснювати щодо нього всі права та обов'язки власника, інший спадкоємець першої черги її дочка ОСОБА_3 відмовилась від прийняття спадщини, однак, нотаріальні органи відмовили їй в оформленні спадкових прав на вказаний автомобіль, що був наданий покійному ОСОБА_2 управлінням праці та соціального захисту населення Тернопільської держадміністрації як інваліду 1 групи із відміткою про заборону у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу.
У судове засідання від позивача ОСОБА_1 надійшла заява про слухання справи у її відсутності у зв"язку із хворобою, позовні вимоги підтримує.
Відповідач ОСОБА_3 відносно позову не заперечила, відмовившись від своєї частки у спадковому майні на користь позивача.
Представник відповідача ОСОБА_2 управління праці та соціального захисту населення Тернопільської держадміністрації відносно позову заперечила, посилаючись на те, що протоколом № 26/ГД-10281 засідання комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України від 16.09.2004 р. автомобіль Фольксваген Пасат 1995 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 був визнаний гуманітарною допомогою для ОСОБА_5 -інваліда 1 групи. У відповідності до п.п. 16, 41 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою KM України від 19.07.2006 р. № 999 після смерті інваліда автомобіль, отриманий як гуманітарна допомога, повертається(вилучається) головному управлінню соціального захисту в повному комплекті для подальшої передачі переробному підприємству або видачі в порядку черговості іншому інваліду.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши зібрані докази по справі, суд встановив наступні обставини.
20.04.2006 р. помер чоловік позивачки- Стасюк ОСОБА_6, що стверджується свідоцтвом про смерть І-ИД № 022703, виданим 21.04.2006 р. відділом РАЦС Тернопільського районног управління юстиції, Тернопільської області України.
На момент смерті у власності ОСОБА_4 перебувала 1/2 частина квартири АДРЕСА_1 згідно свідоцтва про право власності на житло, виданого та зареєстрованого Тернопільським МБТІ 07.05.1993 р. та автомобіль марки Фольксваген Пасат 1995 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1, відповідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу ТЕІ№ 106881.
Спадкоємцями першої черги за законом після смерті ОСОБА_4 були його дружина-позивач ОСОБА_1 та донька ОСОБА_3
Як встановлено у судовому засіданні позивач ОСОБА_1 після смерті чоловіка вступила в управління спадковим майном, продовжуючи здійснювати всі права та обов"язки власника, пов"язані зі спадковим майном. Відповідач ОСОБА_3 відмовилась від своєї частки спадкового майна на користь матері.
У відповідності до ст. 1268 ч.1 спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її, а згідно ч.3 цієї ж статті, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо
протягом шестимісячного строку для прийняття спадщини з часу її відкриття, встановленого законом, він не заявив про відмову від неї.
Однак, нотаріальним органом відмовлено у посвідченні спадкових прав позивача на належний покійному ОСОБА_4 автомобіль марки Фольксваген Пасат.
Як вбачається із висновку Тернопільської міської МСЕК № 049051 від 28.10.2000 р. ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, був інвалідом 1 групи від захворювання отриманого в період проходження військової служби та з 04.03.2004 р. перебував на обліку для забезпечення автомобілем у органах праці та соціального захисту населення Тернопільської облдержадміністрації.
06.05.2004 р. житель королівства Бельгії ОСОБА_7 передав у дар ОСОБА_2 управлінню праці та соціального захисту населення Тернопільської держадміністрації автомобіль Фольксваген Пасат 1995 року випуску для подальшої передачі у якості гуманітарної допомоги ОСОБА_4
Відповідно до протоколу № 26/ГД-10281 засідання Комісії з питань гуманітарної допомоги при KM України від 16.04.2004 р. вказаний автомобіль був визнаний гуманітарною допомогою для ОСОБА_4 та переданий останньому у користування із відміткою про заборону відчуження у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу.
У відповідності до п.37 Постанови KM України № 999 від 08.09.1997 р. із змінами та доповненнями „Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями", яка діяла на час смерті ОСОБА_4, після смерті інваліда автомобіль, яким він був забезпечений безоплатно або на пільгових умовах залишається у його сім"ї та знімається із обліку в органах соціального захисту населення.
Таким чином, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності і враховуючи те, що спадкоємцем першої черги за законом ОСОБА_1, яка на час відкриття спадщини постійно проживала із померлим ОСОБА_4 вжито всіх необхідних заходів до прийняття спадщини, у строк, встановлений законом, не заявлено про відмову від спадкового майна-автомобіля марки Фольксваген Пасат, 1995 року випуску реєстраційний номер НОМЕР_1, який набутий за час життя ОСОБА_4 на законних підставах, іншим спадкоємцем першої черги за законом-Намака (Стасюк) І.Р. заявлено про відмову від своєї частки спадкового майна, а тому суд вважає, що в даному випадку мають місце порушення права власності позивача ОСОБА_1 на спадкове майно, які підлягають захисту шляхом визнання за нею права власності на легковий автомобіль марки Фольксваген Пасат, 1995 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_4, померлого 20.04.2006 р. При цьому суд не приймає до уваги посилання відповідача на Порядок забезпечення інвалідів автомобілями, затверджений постановою KM України від 19.07.2006 р. № 999, який був прийнятий та затверджений після смерті ОСОБА_4, та не може бути застосований до правовідносин, що виникли раніше.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 60, 88, 130ч.4, 209 ч.1, 2, 212, 213-215, 218, 294 ч.1, 295 ч.4 ЦПК України, ст. ст. 1268 ч.1, 3, 1272 Цивільного кодексу України, Постановою KM України № 999 від 08.09.1997 р. „Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями"зі змінами та доповненнями, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов-задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на легковий автомобіль марки Фольксваген Пасат, 1995 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_5, померлого 20.04.2006р.
Зобов"язати Головне управління праці та соціального захисту населення Тернопільської державної адміністрації зняти зі свого обліку автомобіль марки Фольксваген Пасат, 1995 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Тернопільської області через Тернопільський міськрайонний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня його проголошення та апеляційної скарги - протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або шляхом подачі апеляційної скарги без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.