Справа №2а-24561/08
Категорія 50
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 грудня 2008 року
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Островської О.П.,
при секретарі: Чукіній А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Первомайську Луганської області про визнання дій незаконними, зобов'язання здійснити перерахунок розміру пенсії інваліду 2 групи, учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, -
ВСТАНОВИВ:
22 жовтня 2008 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача - Управління Пенсійного фонду України в місті Первомайську Луганської області, в якому посилається на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом 2 групи за захворюванням, пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Позивачеві була призначена пенсія у зв'язку із встановленням інвалідності. У жовтні 2008 року він звернувся до відповідача з проханням провести перерахунок пенсії, але йому було відмовлено в такому перерахунку. Позивач просить суд визнати дії Управління Пенсійного фонду України в місті Первомайську Луганської області в частині відмови в перерахунку основної та додаткової пенсії по інвалідності відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України №796-ХІІ виходячи з розміру 8 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, зобов'язати відповідача провести перерахунок основної пенсії по інвалідності і виплачувати її з 01.10.2008 року, виходячи з розміру 8 прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність у розмірі 3984, 00 грн. та додаткової пенсії в розмірі 75% прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність у розмірі 373, 50 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, дав пояснення, аналогічні викладеному в позові.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, в своїх запереченнях проти позову посилався на наступне. Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року було змінено ч.3 та 4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та викладено в новій редакції ст.50, а саме: у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими для інваліда 2 групи, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році - 150% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, інвалідам 2 групи призначається у розмірі 20%) прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Тобто згідно внесених змін до Закону, розмір державної пенсії з 01.01.2008 року для інваліда 2 групи не повинен бути нижче 705 грн., а розмір додаткової пенсії - 94 грн., а розмір пенсії позивача значно вище. У 2008 році обчислення пенсій та підвищень, передбачених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», здійснюється відповідно до Постанови КМУ від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», та Постанови КМУ №654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян». Крім того, застосовувати ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якою встановлюється мінімальний розмір пенсії за віком, у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність не законно, оскільки такого виду пенсії, як пенсія по інвалідності від захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС - даним законом не передбачено. Крім того, в ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», йдеться не про конкретний розмір державної пенсії, а про 8 мінімальних пенсій за віком,
Конкретний розмір державної та додаткової пенсії, які виплачуються за рахунок коштів державного бюджету, визначається КМУ, оскільки за правилами ст.11 Закону України «Про пенсійне забезпечення», саме до відома Уряду належать питання, пов'язані з реалізацією і додержанням гарантій, передбачених пенсійним законодавством. Ч.3 ст.46 Конституції України передбачено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом, а розмір пенсії позивача складає 2624, 11 грн., що значно вище прожиткового мінімуму (498 грн.). Просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд знаходить, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що позивач належить до першої категорії як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 від 21.01.1993 року (арк. справи 4).
Позивачеві виплачується пенсія як особі, якій встановлена 2 група інвалідності за захворюванням, пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до довідки Луганської обласної МСЕК № 084622 позивачеві встановлена друга група інвалідності з 11.11.2008 року безстроково.
Судом встановлено, що позивач 10 жовтня 2008 року звертався до Управління Пенсійного фонду України в місті Первомайську Луганської області із заявою, в якій просив провести перерахунок його пенсії як ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інваліда 2 групи, виходячи з 8 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії виходячи із 75% мінімальної пенсії за віком (арк. справи 6).
Листом №188/І-11 Управлінням Пенсійного фонду України в місті Первомайську Луганської області позивачеві відмовлено в перерахунку пенсії, зазначено, що підстав провести перерахунок згідно звернення немає (арк. справи 7-8).
Суд вважає таку відмову у перерахунку розміру пенсії неправомірною.
Згідно зі ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір пенсії для інвалідів 2 групи, призначеної у відповідності з цим Законом повинен бути не нижчим 8 мінімальних пенсій за віком, а згідно зі ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» таким інвалідам 2 групи виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.
Згідно зі ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, складає: з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. внесено зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема статтями 50, 54 вказаного Закону передбачається, що з 01.01.2008 року особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах інвалідам 2 групи - 20 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами. У всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по 2 групі інвалідності - 150 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (ч. 3 ст. 54 Закону).
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. щодо внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист
громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Відповідно до ст. ст. 147, 152 Конституції України єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні є Конституційний суд України, рішення якого набирають чинності з дня його ухвалення.
Відповідно до ст. 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтями 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплати встановлюють більші соціальні гарантії для позивача, тому відповідно до вимог ст. 92 Конституції України, суд не приймає до уваги розмір пенсії, встановлений п. п. 4, 6 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року.
Відповідно до ст. 152 ч. 2 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Посилання відповідача на те, що ч.3 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що мінімальний розмір пенсій за віком, встановлений цією статтею, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, на увагу не заслуговують оскільки у ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» міститься вказівка про те, що розмір пенсії за 2 групою інвалідності, отриманою внаслідок участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у всіх випадках її призначення, а не тільки у разі призначення її на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.
У відповідності зі ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV у разі виникнення права на підвищення пенсії її перерахунок проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії 10.10.2008 року. Тому відповідач має провести такий перерахунок пенсії з 01.10.2008 року.
Заявляючи вимоги про стягнення конкретної суми недонарахованої пенсії інваліду ЧАЕС, позивач тим самим вважає дії відповідача неправомірними, та фактично просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату йому суми у встановленому законом розмірі, а оскільки до компетенції суду не входить перерахування вказаних сум, суд вважає, що у даному випадку вимоги позивача повинні бути задоволені не шляхом стягнення суми, а шляхом зобов'язання здійснити перерахунок та виплату позивачеві пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, що за змістом відповідає суті його вимог.
Суд вважає за необхідне визнати дії посадових осіб Управління Пенсійного фонду України в місті Первомайську Луганської області щодо нарахування та виплати пенсії позивачеві в розмірі меншому, ніж передбачено ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 жовтня 2008 року, неправомірними, а також зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Первомайську Луганської області здійснити перерахунок та виплату позивачеві пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з 01.10.2008 року.
Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ст. ст. 159, 160, 161, 163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Первомайську Луганської області задовольнити повністю.
Визнати дії посадових осіб Управління Пенсійного фонду України в місті Первомайську Луганської області щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 в розмірі меншому, ніж передбачено ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 жовтня 2008 року, неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Первомайську Луганської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з 01 жовтня 2008 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.