Судове рішення #40634500

Копія



СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД


П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


27 січня 2015 р. Справа №818/106/15


Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Діска А.Б.

за участю секретаря судового засідання - Кононенко Є.Є.,

представника позивача - Сая С.В.,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Шостка Сумської області до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості,-


В С Т А Н О В И В:

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Шостка Сумської області звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_3 про стягнення 21558,45 грн. капіталізованих платежів.

Свої вимоги мотивує тим, що оскільки під час роботи у ФОП ОСОБА_3 з працівником ОСОБА_4 стався нещасний випадок, внаслідок якого останній було призначено щомісячну страхову виплату безстроково, а 10 вересня 2014 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_3 за її рішенням, то на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та Постанови Кабінету Міністрів України №765 від 06 травня 2000 року, якою затверджено порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю» (далі - Порядок) у ОСОБА_3 виникли зобов'язання перед Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Шостка Сумської області щодо сплати капіталізованих платежів, які фонд соціального страхування сплачує у виді страхових виплат потерпілим від нещасного випадку або професійного захворювання, отриманих під час перебування потерпілих осіб у трудових відносинах зі страхувальником.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, зазначив, що сума капіталізованих платежів, що підлягають стягненню залишається непогашеною, у зв'язку з чим просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала, пояснила, що Порядок, на який посилається позивач не регулює питання капіталізації платежів у разі ліквідації страхувальника поза процедурою банкрутства. В даному випадку має місце не ліквідація юридичної особи, а припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, а тому підстав для стягнення капіталізованих платежів немає. Сума капіталізованих платежів була нарахована відповідачці Фондом вже після того, як нею було припинено підприємницьку діяльність. Крім того, зараз ОСОБА_3 підприємницької діяльності не здійснює, ніде не працює та перебуває на обліку в центрі зайнятості, як безробітна. А також просить взяти до уваги те, що вина відповідачки у настанні нещасного випадку відсутня.

Заслухавши представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що відповідачка ОСОБА_3 з 03 квітня 2008 року по 10 вересня 2014 року здійснювала свою діяльність як фізична особа-підприємець та з 17 червня 2008 року була зареєстрована у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Шостка Сумської області як платник страхових внесків.

Відповідно до акту №1 від 16 лютого 2009 року на підприємстві ФОП ОСОБА_3 з ОСОБА_4 стався нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом, внаслідок якого на підставі постанови відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Шостка Сумської області від 29 березня 2013 року ОСОБА_4 було призначено щомісячні страхові виплати безстроково (а.с.11-14).

10 вересня 2014 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_3 за її власним рішенням (а.с.24).

Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

На підставі п. 1 Порядку капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що вимоги ст.46 Закону та положення Порядку щодо капіталізації платежів поширюються на всі випадки ліквідації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Отже, посилання представника відповідача на те, що положення ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та Постанови Кабінету Міністрів України від 06.05.2000р. №765 не розповсюджуються на дані правовідносини, так як ФОП ОСОБА_3 не є підприємством - банкрутом, суд вважає помилковими, оскільки зазначеними нормами передбачений обов'язок страхувальника проводити капіталізацію страхових виплат у всіх випадках ліквідації, а не лише у випадку ліквідації підприємства - банкрута.

Суд також вважає необґрунтованими посилання представника відповідача на ту обставину, що в даному випадку має місце не ліквідація юридичної особи (де в ході такої процедури можуть бути пред'явлені відповідні вимоги), а припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, у зв'язку з чим фонд не міг звертатися за стягненням капіталізованих платежів після того, як було припинено ФОП.

Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 10 вересня 2014 року до реєстру було внесено запис про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_3 за її власним рішенням.

Відповідно до вимог ч.3 ст.46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця фізична особа позбавляється статусу підприємця.

Статтею 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» визначено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Згідно ч.4 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця така фізична особа користується правами, виконує обов'язки та несе відповідальність, що передбачені для платника єдиного внеску, в частині діяльності, яка здійснювалася нею як фізичною особою - підприємцем.

Виходячи з вказаних норм, суд приходить до висновку, що реєстрацією припинення ФОП ОСОБА_3 було засвідчено факт позбавлення статусу підприємця фізичної особи ОСОБА_3 Така реєстрація припинення ФОП не позбавила фізичну особу ОСОБА_3 можливості користуватися правами, необхідності виконувати обов'язки та нести відповідальність, що передбачені для платника єдиного внеску, в частині діяльності, яка здійснювалася нею як фізичною особою - підприємцем.

Отже, вимоги позивача про стягнення з ОСОБА_3 на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Шостка Сумської області платежів, що підлягають капіталізації є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до Порядку позивачем правомірно була розрахована сума капіталізації платежів страхових виплат (а.с.7), яка підлягає стягненню з відповідачки, в загальному розмірі 21558,45 грн.

Суд відхиляє як безпідставні посилання відповідача на те, що зараз ОСОБА_3 підприємницької діяльності не здійснює, ніде не працює та перебуває на обліку в центрі зайнятості, як безробітна, а також те, що вина відповідачки у настанні нещасного випадку відсутня.

На підставі викладеного, суд вважає позовні вимоги правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -


П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Шостка Сумської області до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_3 (41100, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Шостка (41108, Сумська область, м. Шостка, вул. Шевченка, 8, код ЄДРПОУ 24014372, р/р 37174001000352 у ГУДКСУ у Сумській області, МФО 837013) суму платежів, що підлягають капіталізації, в розмірі 21558 (двадцять одна тисяча п'ятсот п'ятдесят вісім) грн. 45 коп.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.


Повний текст постанови складено 30 січня 2015 року.



Суддя (підпис) А.Б. Діска


З оригіналом згідно



Суддя А.Б. Діска



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація