Справа № 2а-10793/08
Категорія № 2.19.5
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«12» січня 2009 p.
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Смішливої Т.В.
при секретарі: Лейбенко О.Д., Попові М. Г.,
за участю:
позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: Бєлоусова Г.В., за дов. від 06.10.2008р. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про зобов'язання зробити перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
У червні 2008 року ОСОБА_1 звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача Головного управління Пенсійного Фонду України в Луганській області, в якому зазначив, що він є пенсіонером Збройних сил України, отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», при обчисленні якої має враховуватися розмір премії, яка є складовою грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, та зміна розміру якої для військовослужбовців, є підставою для перерахування розміру пенсії військовим пенсіонерам. До квітня 2007 року розмір такої премії, який сплачувався військовослужбовцям становив 33, 3%. Постановою Кабінету Міністрів України № 594 від 28 березня 2007 року «Про деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році» було дозволено Міністру Оборони України, починаючи з 1 квітня 2007 року преміювання військовослужбовців понад встановлений законодавством розмір у межах видатків, передбачених для грошового забезпечення у 2007 році. На виконання цієї Постанови, наказом Міністра Оборони України № 175 від 14 квітня 2007 року збільшив розмір премії для військовослужбовців і для осіб, до категорії яких відноситься позивач, цей розмір став складати 67%, так як позивач має стаж служби у збройних силах понад 20 років та його посадовий оклад складає 146 грн. У відповідності зі ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, тягне перерахунок розміру пенсій військовим пенсіонерам, з моменту виникнення права на перерахунок, тобто з моменту відповідної зміни, з 1 квітня 2007 року з нарахуванням компенсації втрати частини доходів згідно зі ст. 55 зазначеного Закону.
22 грудня 2007 року позивач звернувся до відповідача із заявою про вказаний перерахунок, однак відповідач відмовився провести такий перерахунок пенсії. Тому позивач просив зобов'язати відповідача зробити перерахунок пенсії з урахуванням у складі суми грошового забезпечення премії у розмірі 67 відсотків починаючи з 1 квітня 2007 року, зобов'язати виплатити заборгованість з пенсії, яка виникла з 01.04.2007 року у розмірі 2913 грн., зобов'язати і у подальшому проводити перерахунок пенсії з врахуванням вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові.
2
Представник відповідача проти позову заперечував, послався, що вказане позивачем підвищення розміру премії військовослужбовцям носить тимчасовий характер, а тому не є підставою для перерахунку розміру пенсії позивачеві, також послався, що вони не є правонаступниками з виконання раніше постановленого судом рішення про стягнення заборгованості з Луганського обласного військового комісаріату.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером Збройних сил України, отримує від відповідача з 1 січня 2007 року пенсію, яка йому раніше була призначена та виплачувалася на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» Луганським обласним військовим комісаріатом.
Порядок перерахунку пенсій встановлено ст. 63 цього Закону, згідно якої усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом або у зв'язку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України у строки, передбачені ст. 51 цього Закону.
Відповідно до Постанови Верховної Ради України про порядок введення в дію вказаного Закону (на той час Закон України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ») Кабінетом Міністрів України постановою № 393 від 17 липня 1992 року затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсі і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей.
Пунктом 8 зазначеного Порядку встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей у зв'язку зі зміною розмірів грошового забезпечення, що сталося після звільнення зі служби, зокрема осіб офіцерського складу проводяться щорічно, виходячи з встановленого за станом на 1 січня поточного року розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, з якого обчислюється пенсія.
Відповідно до ч.2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Постановою Кабінету Міністрів України № 594 від 28 березня 2007 року «Про деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році» дозволено, у тому числу Міністерству Оборони України здійснювати у поточному році, починаючи з 1 квітня преміювання військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу понад встановлений законодавством розмір у межах видатків (у межах затвердженого фонду грошового забезпечення) передбачених для грошового забезпечення у 2007 році.
На виконання вказаної постанови Кабінету Міністрів України наказом Міністра Оборони України № 175 від 14 квітня 2007 року було встановлено граничні розміри премій військовослужбовцям у межах видатків на грошове забезпечення на 2007 рік.
Граничні розміри премій осіб офіцерського складу Збройних сил України залежать від стажу безперервної військової служби та розміру посадового окладу та приведені в додатку № 1 до наказу № 175 від 14 квітня 2007 року.
Так, при безперервному стажу військової служби ОСОБА_1 21 рік 9 місяців, що зазначено у наказі начальника в/ч А - 4083 № 0142 від 26.05.1998 року (а.с. 5), та при
3
посадовому окладі у розмірі 146 грн. (а.с. 10) розмір премій ОСОБА_1, розрахований на
підставі наказу № 175 від 14 квітня 2007 року повинен становити 67 відсотків.
Посилання відповідача на те, що
Постанова КМУ № 594 від 28 березня 2007 року має тимчасовий характер (протягом квітня - грудня 2007 року), а тому не підлягає застосуванню для перерахунку розміру пенсій військовим пенсіонерам суд до уваги не приймає, тому що на час звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області вказана
Постанова діяла, а згідно ч.2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» якщо пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
У той же час суд вважає, що позовні вимоги у частині зобов'язання відповідача робити перерахунок підвищення пенсії в подальшому, є необґрунтованими і не підлягають задоволенню з таких підстав. Згідно частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
В межах Кодексу адміністративного судочинства України захисту підлягає порушене право позивача, внаслідок чого зобов'язання Управління ПФУ в подальшому робити перерахунок пенсії у разі підвищення мінімальної пенсії за віком є безпідставним, оскільки встановлює обов'язки на майбутнє без врахування змін чинного законодавства, яке може мати місце та без наявності спірних правовідносин.
Враховуючи викладене, керуючись Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб,
звільнених з військової служби та деяких інших осіб», ст. ст. 2, 11, 17, 18, 159, 160, 161, 163,
167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2007 року з сум грошового забезпечення з урахуванням премії у розмірі 67 %, встановленої наказом Міністра оборони України № 175 від 14 квітня 2007 року «Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України», з урахуванням терміну дії Постанови Кабінету Міністрів України № 594 від 28 березня 2007 року «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році».
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовити за необґрунтованістю.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом,
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.