Справа № 22-715 2006 року Головуючий суддя у І інстанції - Зозуля П.Г.
Суддя-доповідач в Апеляційному суді - Буцяк З.І.
РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2006 року місто Рівне
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Рівненської області у складі:
головуючого Буцяка З.І.
суддів Ковалевича С.П., Горщарук Г.О.
при секретарі Колесовій Л.В.
з участю позивача та представників сторін
розглянула у відкритому судовому засіданні в приміщенні апеляційного суду цивільну справу за апеляційною скаргою представника ДП "Агрофірми "Боремель" на рішення Демидівського районного суду від 23 березня 2006 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ДП "Агрофірми "Боремель" про відшкодування моральної шкоди.
Заслухавши доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі і з'явилися в судове засідання, перевіривши докази у справі та доводи апеляційної скарги, колегія суддів
встановила:
Рішенням Демидівського районного суду від 23 березня 2006 року частково задоволено позов ОСОБА_1 до ДП "Агрофірми "Боремель" про відшкодування моральної шкоди і з відповідача на користь позивача стягнено 2000 грн. відшкодування моральної шкоди. У задоволенні решти вимог відмовлено.
В поданій апеляційній скарзі відповідач рішення місцевого суду рахує незаконним і посилається на те, що вини підприємства в заподіянні позивачу несвоєчасною виплатою заробітної плати моральної шкоди немає. Вважає, що позивачем пропущений встановлений ст. 233 КЗпП України тримісячний строк звернення до суду.
Просить апеляційний суд рішення суду першої інстанції скасувати й ухвалити нове про відмову у задоволенні позову.
Апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, і це визнано відповідачем, що заборгованість ДП "Агрофірми "Боремель" з заробітної плати перед позивачем, який звільнився з роботи ще 11 квітня 2005 року, становить 2106 грн.
У зв'язку з цим місцевим судом на підставі заяви позивача і відповідно до правил п. 2 ч. 1 ст. 96 ЦПК України був виданий наказ про стягнення з відповідача на користь ОСОБА_1 нарахованої, але не виплаченої йому заробітної плати.
На час вирішення судом першої інстанції спору сторін про відшкодування моральної шкоди цей судовий наказ відповідачем залишався невиконаним.
Незважаючи на звернення позивача до суду, ДП "Агрофірма "Боремель" більше року з часу звільнення ОСОБА_1 заборговані йому 2106 грн. заробітної плати не виплачує.
Доводи відповідача про відсутність його вини в цьому апеляційним судом як непереконливі відхиляються.
Таким чином, судом безспірно встановлено, що у порушення вимог ст. 115 КЗпП України відповідач допустив перед позивачем заборгованість по заробітній платі та не провів з ним у встановлені ст. 116 КЗпП України строки повного розрахунку при звільненні.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України "'Про власність" праця громадян є основою створення і примноження їх власності, а згідно ст. 43 Конституції України право на працю включає в себе можливість людини заробляти собі на життя.
Через це, на переконання апеляційного суду, допущені відповідачем порушення законних прав позивача на своєчасне отримання заробітної плати та розрахунку при звільненні вимагали від нього додаткових зусиль для організації свого життя, порушили його нормальні життєві зв'язки та призвели до моральних страждань, що на підставі ст. 237-1 КЗпП України дає йому право на відшкодування заподіяної моральної шкоди.
Проте апеляційний суд рахує, що визначений місцевим судом розмір такого відшкодування, виходячи з засад розумності, виваженості і справедливості, відповідно до характеру та обсягу моральних страждань позивача, який особисто очолював ДП "Боремель", підлягає зменшенню з 2000 до 500 грн.
Доводи відповідача про пропуск позивачем встановленого ст. 233 КЗпП України тримісячного строку звернення до суду не заслуговують на увагу, оскільки, на переконання апеляційного суду, перебіг такого строку слід обчислювати з наступного дня після проведення належних позивачу виплат незалежно від тривалості затримки розрахунку.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 10, 60, 303, 307, 309, 316, 317 ЦПК України, колегія суддів
вирішила:
Апеляційну скаргу представника ДП "Агрофірми "Боремель" задовольнити частково.
Рішення Демидівського районного суду від 23 березня 2006 року в частині відшкодування моральної шкоди, що підлягає стягненню з відповідача на користь позивача, частково змінити, зменшивши його з 2000 до 500 (п"ятисот) грн.
Зменшити розмір державного мита, що підлягає стягненню з ДП "Агрофірми "Боремель", зі 100 до 8,5 грн.
В решті рішення Демидівського районного суду від 23 березня 2006 року залишити без зміни, а подану апеляційну скаргу відхилити.
Рішення Апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.