Справа № 201/3002/15-ц
Провадження 6/201/63/2015
У Х В А Л А
02 березня 2015 року Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого - судді: Батманової В.В.,
при секретарі: Гоц Г.Ю..
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у місті Дніпропетровську подання державного виконавця Жовтневого відділу державної виконавчої служби Дніпропетровського міського управління юстиції ОСОБА_1 про встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду громадянина України ОСОБА_2 Федорівниза межі України, -
В С Т А Н О В И В :
Державний виконавець відділу державної виконавчої служби Жовтневого відділу державної виконавчої служби Дніпропетровського міського управління юстиції ОСОБА_1 звернувся до суду з поданням про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України посилаючись на те, що у провадженні Жовтневому ВДВС Дніпропетровського міського управління юстиції перебуває виконавче провадження № 44376355 з примусового виконання виконавчого листа № 904/20690/14, виданого Жовтневим районним судом м. Дніпропетровська від 01 липня 2014 року про стягнення з ОСОБА_2 на користь ТОВ Юридична Агенція «Актіо» заборгованості у розмірі 37 927,72 грн. Під час проведення виконавчих дій до боржника застосовувались заходи примусового виконання рішення, проте боржник ухиляється від виконання рішення суду, у зв'язку з чим державний виконавець просить встановити тимчасове обмеження у праві виїзду громадянина України ОСОБА_2 за межі України.
Зазначене подання канцелярією суду було передано судді 02 березня 2015 року.
Представник відділу державної виконавчої служби Жовтневого відділу державної виконавчої служби Дніпропетровського міського управління юстиції в судове засідання не з'явився.
Суд, перевіривши матеріали справи, вважає, що подання державного виконавця Жовтневого відділу державної виконавчої служби Дніпропетровського міського управління юстиції не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Закон України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України" регулює порядок здійснення права громадян України на виїзд з України і в'їзд в Україну, порядок оформлення документів для зарубіжних поїздок, визначає випадки тимчасового обмеження права громадян на виїзд з України і встановлює порядок розв'язання спорів у цій сфері.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України" передбачено як підставу для тимчасового обмеження у праві виїзду громадянина за кордон ухилення від виконання зобов'язань, покладених на нього судовим рішенням, рішенням іншого органу (посадової особи), - до виконання зобов'язань.
Пунктом 18 ч. 3 ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено право державного виконавця у разі ухилення боржника від виконання зобов'язань, покладених на нього рішенням, звертатися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника - фізичної особи або керівника боржника - юридичної особи за межі України - до виконання зобов'язань за рішенням.
Згідно листа Міністерства юстиції України від 06.06.2008 року № 25-32/507 «Щодо виїзду за кордон осіб, які мають невиконані зобов'язання, в тому числі за сплати аліментів, покладені на них рішенням суду» подання готується на бланку відповідного відділу державної виконавчої служби за підписом начальника цього відділу та обов'язково має містити: назву суду, до якого направляється подання; відомості про виконавче провадження (найменування, дата, номер виконавчого документа, на підставі якого відкрито виконавче провадження, назва суду, яким видано виконавчий документ, резолютивна частина рішення, дата відкриття виконавчого провадження); прізвище, ім'я та по-батькові особи (боржника), дата народження (число, місяць та рік); обґрунтування ухилення боржника від виконання своїх зобов'язань; резолютивна частина подання, у якій мають бути визначені заходи (тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України з вилученням паспортного документа чи без такого), назва органів, які мають їх здійснити. У разі тимчасового обмеження особи (боржника) у праві виїзду за межі України з вилученням паспортного документа потрібно зазначати вид паспортного документа (для громадян України - дипломатичний паспорт, службовий паспорт, паспорт громадянина України, посвідчення особи моряка або посвідчення члена екіпажу; для іноземних громадян та осіб без громадянства - паспортний документ, що підтверджує громадянство іноземця або посвідчує особу без громадянства), його серію та номер, а також назву та адресу державного органу, до якого повинен надсилатися вилучений паспортний документ.
Відповідно до листа Верховного Суду України від 01 лютого 2013 року «Судова практика щодо вирішення питання про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України», ухилення від виконання зобов'язань, покладених судовим рішенням, рішенням іншого органу (посадової особи) означає з об'єктивної сторони такі діяння (дії чи бездіяльність) особи боржника, які полягають у навмисному чи іншому свідомому невиконанні нею зазначених обов'язків. У зв'язку з цим і здійснюється примусове виконання.
Також у відповідності до вищевказаного листа подання щодо встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду боржника-фізичної особи або керівника боржника-юридичної особи за межі України повинно містити підтвердження факту ухилення боржника від виконання своїх зобов'язань.
Оскільки, відповідно до ч. 2 ст. 377-1 ЦПК України, подання про тимчасове обмеження боржника розглядається судом негайно, без виклику чи повідомлення сторін та інших заінтересованих осіб, за участю державного виконавця, то саме на останнього покладається тягар доказування. Тим паче, що особа, стосовно обмеження права якої внесено подання, фактично позбавлена можливості довести суду, що нею було вжито усі можливі заходів щодо належного виконання зобов'язання.
Досліджені судом матеріали подання не містять достатніх доказів про ухилення боржника від виконання рішення суду, а саме до подання не надано будь яких підтверджень того, що боржнику було направлено постанову про відкриття виконавчого провадження та він знав про відкрите виконавче провадження, не надано виконавчого листа, а тому підстав для тимчасово обмеження боржника у праві виїзду за межі України немає.
На підставі ст. 6 Закону України "Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України", керуючись ст. 208 – 210, 377-1 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Відмовити в задоволенні подання державного виконавця Жовтневого відділу державної виконавчої служби Дніпропетровського міського управління юстиції ОСОБА_1 про встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду громадянина за межі України ОСОБА_2.
Ухвала може бути оскаржена до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська на протязі п'яти днів з дня її проголошення.
Суддя: В.В. Батманова