Справа №22ц-480/2008 р.
Категорія
Головуючий в суді 1 інстанції: Космінін С. О.
Доповідач: Борисов Є.А.
УХВАЛА
Іменем України
8 квітня 2008 року Судова колегія судової палати у цивільних справах Апеляційного
суду Луганської області в складі:
головуючого: Борисова Є.А.
суддів: Кравченко Н.В., Пригорнєвої Л.І.
при секретарі: Годуновій К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луганську справу за апеляційною
скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на
ухвалу Артемівського районного суду м. Луганська від 11 липня 2007 року за заявою
ОСОБА_1 про заміну сторони у виконавчому провадженні, -
ВСТАНОВИЛА:
Рішенням Артемівського районного суду м. Луганська від 15 вересня 2006 року були задоволені позовні вимоги ОСОБА_1 до Луганського обласного військового комісаріату про перерахунок призначеної пенсії та стягнення заборгованості. Рішення набуло законної сили.
До Артемівського районного суду м. Луганська надійшла заява ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження у зв'язку із тим, що відповідно до ст. 99 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії призначаються (перераховуються) органами Пенсійного фонду України.
Ухвалою Артемівського районного суду м. Луганська від 11 липня 2006 року заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження задоволено.
В апеляційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області просить скасувати ухвалу суду, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права і відмовити ОСОБА_1 у задоволені її заяви.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно зі ст. 11 Закону України "Про виконавче провадження" у разі вибуття однієї з сторін держвиконавець з власної ініціативи або за заявою заінтересованої сторони, або сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду з заявою про заміну сторони її правонаступником.
Правонаступництво полягає у переході від однієї особи до іншої суб'єктивних прав або обов'язків на підставі матеріально-правового зв'язку між вибуваючим та вступаючим учасником правовідносин.
Правонаступництво може бути повним або частковим. При повному правонаступникові має місце перехід всіх прав та обов'язків, при частковому правонаступництві має місце перехід окремих суб'єктивних прав та обов'язків.
Зі змісту ст. ст. 104, 609 ЦК України випливає, що повне правонаступництво щодо юридичних осіб настає у випадку припинення юридичної особи з правонаступництвом, тобто у зв'язку зі злиттям, приєднанням, поділом, перетворенням юридичної особи, а також у зв'язку із створенням юридичної особи в порядку виділу. Крім того, правонаступництво можливе в силу спеціального закону або іншого нормативно-правового акту при ліквідації юридичної особи .
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Артемівського районного суду м. Луганська від 15 вересня 2006 року юридична особа Луганський обласний військовий комісаріат зобов'язаний здійснити перерахунок та виплатити позивачці заборгованість по пенсії починаючи з липня 1995 року по грудень 2005 року та визначити новий розмір пенсії.
Вказане рішення суду набрало чинності та знаходиться на стадії виконання. Під час виконання рішення суду у законодавстві відбулися зміни щодо того, яка саме установа має призначати та виплачувати вказаній категорії пенсіонерів, пенсії.
Відповідно до Закону України " Про внесення змін до Закону України " Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" виплата пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів державного бюджету України.
Згідно зі ст. 99 Закону України " Про державний бюджет України на 2007 рік" вищезазначеним особам пенсії призначаються ( перераховуються) та виплачуються органами Пенсійного фонду України.
Механізм передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення та виплати пенсій встановлено Порядком передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 2 листопаду 2006 року за №1522.
При цьому вказаними нормативними актами не визначено, що органи Пенсійного фонду України, крім призначення ( перерахунку) та виплати пенсій вказаним особам, повинні відшкодовувати також заборгованість військкоматів перед пенсіонерами, яка створилася за попередній період, тобто відповідають за боргами військкоматів.
Після внесення до діючого законодавства вказаних змін, пенсійна справа позивача була передана до Головного управління Пенсійного фонду України для подальших виплат пенсії, яке продовжувало виплату пенсії позивачці.
Таким чином, з матеріалів справи не вбачається, що є підстави вважати Головне Управління Пенсійного фонду України правонаступником Луганського обласного військового комісаріату у виконавчому провадженні по виконанню вищезазначеного рішення суду, оскільки Луганський обласний військовий комісаріат, на даний час, як юридична особа не припинений, не ліквідований, Головне Управління Пенсійного фонду України не є юридичною особою, створеною шляхом виділу з Луганського обласного військового комісаріату, також відсутній нормативно-правовий акт, який покладав би на Головне Управління Пенсійного фонду України обов'язок відшкодовувати борги відповідача перед пенсіонерами вказаної категорії.
За таких підстав, апеляційний суд вважає за необхідне скасувати ухвалу суду і в задоволені заяви ОСОБА_1 відмовити.
Керуючись ст. ст. 307, 312, 313-315 ЦПК України, судова колегія, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області задовольнити.
Ухвалу Артемівського районного суду м. Луганська від 11 липня 2007 року за заявою ОСОБА_1 про заміну сторони у виконавчому провадженні скасувати. Постановити нову ухвалу, якою в задоволенні заяви ОСОБА_1 про заміну сторони у виконавчому провадженні відмовити.
Ця ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно та може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців. після її проголошення.