Справа № 2-а-136/06 Справа № 2-а 27/07
ПОСТАНОВА ІМ'ЯМ УКРАЇНИ
15 січня 2007 року Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді: АлфьоровоїТ.М.
при секретарі: Савченко В.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовною
заявою ОСОБА_1 до Головного Управління праці та
соціального захисту населення Харківської обласної Державної адміністрації про
зобов'язання видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській
АЕС.
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою про зобов'язання видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС, вказував на те, що він звернувся до відповідача з вимогою щодо видачі йому посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС. Для підтвердження цього факту їм була надана архівна довідка за НОМЕР_1 від 14.08.2003 р, яка видана Центральним архівом оборони республіки Казахстан. Відповідно цієї довідки - військова частина № 44051, в який він проходив військову службу в 1983- 1985 роках, знаходилась на території Семипалатинського випробувального ядерного полігону. Як вказано в довідці, всі військовослужбовці, які проходили військову службу на цій території, належать до категорії постраждалих в результаті ядерних випробувань, так як на цій території доза впливу радіації на населення складала від 7 до 35 бєр за весь період випробувань. Відповідачу він надав і інші документи, але відповідач відмовив в задоволенні його вимоги, про те надіслав лист НОМЕР_2 від.05.1'0.2005р, обґрунтовує тим, що нема підстав.
Він вважає; що відповідач безпідставно відмовив йому у видачі посвідчення ,так як він відноситься до категорії громадян, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, перелік яких визначено « Порядком віднесення громадян із числа тих, які брали учать у ліквідації інших ядерних аварії, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженим Постановою KM України № 674 від 02.12.1992 року, тому просить зобов'язати відповідача надати відповідне посвідчення учасника ліквідації наслідків Чорнобильський АЕС 3 категорії.
Представник позивача позов підтримував у повному обсязі і також вказав на те, що відповідач безпідставно відмовився надати посвідчення.
Представник відповідача Головного Управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної Державної адміністрації позов не визнав і пояснив, що відповідно до ст. 14 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - « громадяни, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, належать до категорії 1,або 2,або 3. Порядок визначення цих категорій встановлюється Постановою KM України від 19.12.1992 року № 674 затвердив порядок віднесення громадян до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відповідно п.2 Порядку віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, відносяться громадяни певної категорії. Позивач не відноситься до цих категорій. Позивач ОСОБА_1 звернувся з заявою про надання йому статусу людини, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи і ця заява була розглянута комісією з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 18.12.2006 року. Йому було відмовлено в задоволені його клопотання, але це не остаточне рішення. В наступний час зроблений запит до архіву військової частини у Москві і після отримання відповіді, комісія повертається до розгляду заяви позивача. Якщо позивач не буде згоден з висновком, він має право оскаржувати це рішення у суді.
Вислухавши сторони і перевіривши матеріалі справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступним підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, позивач ОСОБА_1 відповідно довідки за НОМЕР_1 від 14.08.2003 р, яка видана Центральним архівом оборони республіки Казахстан, проходив військову службу в 1983-1985 роках у військової частині № 44051, яка знаходилась на території Семипалатинського випробувального ядерного полігону, де доза впливу радіації на населення складала від 7 до 35 бєр за весь період випробувань
Згідно Постанови KM України від 2 грудня 1992 р. № 674, відповідно до частини третьої статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", був затверджений « Порядок віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі Порядок... ).
Згідно п.2 цього Порядку... « Громадяни із числа тих, які брали участь у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, відносяться до відповідних категорії осіб.
Посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідної категорії видаються на підставі довідки, що підтверджує їх участь у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, виданої відповідною військовою частиною або Центральним військовим архівом Співдружності Незалежних Держав.
Видача посвідчень, вказаних у цьому Порядку особам провадиться обласними державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій за місцем проживання.
Спірні питання встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї розглядаються комісіями при державних адміністраціях на підставі письмових підтверджень осіб, які брали участь у ліквідації тих же ядерних аварій, у тих же випробуваннях, або у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Зараз статус позивача не визначений, так як виник спір. Згідно Постанови Пленуму Верхового Суду України від 31.03.1995 року (із змінами від 25.05.1998 р), суди не можуть встановлювати факти належності громадян до тієї чи іншої категорії осіб, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС.
Позивач ОСОБА_1 звернувся з відповідною заявою до комісії з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка діє при Харківській обласній державній адміністрації.
Відповідно протоколу засідання вказаної комісії НОМЕР_3 від 18.12.2006 року, було встановлено, що підстав для встановлення статусу учасника ліквідації інших ядерних аварій ОСОБА_1 немає. Це не остаточне рішення, так як комісією було вирішено повернутися до розгляду заяви позивача після надходження відповіді на запит із архіву військової частини.
Якщо позивач буде не згоден з рішенням про відмову надання йому статусу особи, яка відноситься до відповідного Порядку, тоді він має право оскаржувати це рішенням у передбаченому законом порядку.
. Звернення з позовною заявою про зобов'язання Головного Управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної Державної адміністрації про видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, суд вважає передчасним.
Керуючись ст. ст. 9, 10, 11, 160-162 КАС України, Законом України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської
катастрофи»,
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного Управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної Державної адміністрації про зобов'язання видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - відмовити.
Постанова може бути оскаржена повністю або частково до адміністративного суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня складення постанови у повному обсязі шляхом подання заяви про апеляційне оскарження через Фрунзенський районний суд м. Харкова з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги з одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції або шляхом подачі апеляційної скарги у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано, якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана - після закінчення строку на подачу апеляційної скарги, у разі подання апеляційної скарги, судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.