Судове рішення #41783032

Справа № 285/1201/15-а

провадження 2-а/0285/64/15

ПОСТАНОВА

Іменем України

06.04.2015 року м. Новоград-Волинський

Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області у складі судді Помогаєва А.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в місті Новоград-Волинський та Новоград-Волинському районі про визнання протиправною відмови у перерахунку пенсії як державному службовцю та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

30.03.2015 року позивач - ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до відповідача - Управління Пенсійного Фонду України в місті Новоград-Волинський та Новоград-Волинському районі про визнання протиправною відмови у перерахунку пенсії як державному службовцю та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії державного службовця з більшого заробітку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексацій доходів громадян та компенсації за невикористану відпустку, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески у повному обсязі;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії розміром 80% від заробітної плати, відповідно до довідки № 38/01-35 від 24.03.2015 року з урахуванням всіх складових (отриманих виплат) за останні 60 місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації доходів громадян та компенсації за невикористану відпустку, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з 24.03.2015 року;

- допустити постанову до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.

Ухвалою суду від 30.03.2015 року відкрито скорочене провадження у справі, в якій роз'яснено відповідачу, що у разі невизнання адміністративного позову, він упродовж десяти календарних днів з дня отримання даної ухвали, може подати заперечення проти позову та докази на їх обґрунтування та повідомлено, що справа у порядку скороченого провадження буде розглянута не пізніше п'яти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.

03.04.2015 року відповідачем було подано заперечення на адміністративний позов, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, як безпідставних, оскільки Управління Пенсійного фонду України в м. Новоград-Волинському та Новоград-Волинському районі на законних підставах відмовило позивачу ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексація доходу громадян та компенсація за невикористану відпустку - не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії. Посилались на положення ст. ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» та Постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.200 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій».

Крім того, зазначили, що виплата позивачу компенсації за невикористану відпустку не включена до розшифровки виплат, зазначених у довідці №38/01-35 від 24.03.2015 року.

Проти обґрунтованості фактичних сум виплат заперечень не заявили.

Враховуюче вищевикладене, суд приходить до висновку, що повідомлених позивачем та відповідачем обставин і долучених до матеріалів справи документів, достатньо для ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику сторін, а тому вважає за можливе розглянути справу по суті в порядку скороченого провадження у встановлений п. 4 ч. 5 ст.183-2 КАС України строк.

Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши наявні матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача з 07.03.2014 року та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».

Згідно довідки про складові заробітної плати від 24.03.2015 року № 38/01-35, яка видана Управлінням фінансів Новоград-Волинської районної державної адміністрації, надана інформація про розмір заробітної плати, в тому числі: індексація заробітної плати - 7350,01 грн.; матеріальної допомоги на оздоровлення - 17854,40 грн.; допомоги на вирішення соціально-побутових питань - 8129,35 грн. за період з 01.01.2006 року до 31.12.2010 року, які позивач отримувала регулярно та з яких сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

24.03.2015 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії як державному службовцю, з урахуванням довідки про складові заробітної плати від 24.03.2015 року № 38/01-35.

Рішенням комісії по розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення Управління пенсійного фонду України в м. Новоград-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області № 41 від 25.03.2015 року відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, пославшись на те, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Дані обставини підтверджують дослідженими судом доказами: копією паспорта позивача, копією заяви від 24.03.2015 року, копією рішення № 41 від 25.03.2015 року, копією листа-повідомлення № 2672/02 від 25.03.2015 року, копією довідки № 38/01-35 від 24.03.2015 року.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи

прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Пенсійний фонд України діє у відповідності до «Положення про Пенсійний фонд України», яке затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 року №280 і здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до Законну України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями. - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які зараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно з ч. 2 ст. 33 цього Закону, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частиною 6 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Частина 7 ст. 33 цього Закону встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно частини 2 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

У свою чергу ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначає, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Таким чином, Закон не розмежовує доходи для визначення середнього заробітку на ті що є постійними елементами заробітної плати та разові виплати. Єдиним критерієм є нарахування збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Крім того, суд визнає обґрунтованими посилання позивача на ст. 2 Закону України «Про оплату праці», яка визначає структуру заробітної плати, що включає в себе додаткову заробітну плату (винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці, доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій) та інші заохочувальні та компенсаційні виплати (виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за

спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми).

Виплата матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань посадовим особам місцевого самоврядування передбачена нормами чинного законодавства та є обов'язковими щорічними виплатами.

Індексація заробітної плати є компенсаційною виплатою, яка здійснюється відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Отже, ці виплати є складовими заробітної плати, відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці».

Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Постановою Верховного Суду України від 20.02.2012 року по справі №21-430а11 задоволено заяву про перегляд рішення Вищого адміністративного суду України з питання визначення розміру пенсії державного службовця. Верховний Суд України, посилаючись на норми ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» прийшов до висновку, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

У зв'язку з викладеним, суд приходить до висновку, що вимога позивача про перерахунок пенсії з урахуванням додаткових виплат є обґрунтованими, в межах сум, зазначених у довідці №38/01-35 від 24.03.2015 року. Суд вважає обґрунтованим заперечення відповідача в частині безпідставності вимоги позивача врахувати під час перерахунку пенсії компенсацію за невикористану відпустку, оскільки надана довідка про складові заробітної плати не містить відомостей про таку виплату. Отже в цій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до вимог ч. 4 ст. 45 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Таким чином, враховуючи, що позивач звернулась до позивача з заявою про перерахунок пенсії 24.03.2015 року, право на перерахунок виникає з 01.04.2015 року, а не з дати звернення, як просить позивач у позові. Отже, у задоволенні вимоги про перерахунок пенсії починаючи з 24.03.2015 року також слід відмовити, та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок починаючи з 01.04.2015 року.

Відповідно до п. 8 ч. 6 ст. 183-2 КАС України, встановлено, що у постанові, прийнятій у скороченому провадженні, зазначається обов'язок відповідача виконати постанову негайно, крім постанови в адміністративній справі, передбаченій п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України, а саме оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Крім того, позов не містить вимоги про стягнення певних грошових сум, тому взагалі відсутній предмет негайного виконання.

На підставі вищевикладеного, суд відмовляє у зверненні постанови до виконання в межах суми стягнення за один місяць.

Згідно ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Позов задовольняється частково. Позовні вимоги мають немайновий характер, отже, частка задоволення позову не може вплинути на розмір судового збору, що підлягає відшкодуванню.

Згідно доданої до позову квитанції позивачем сплачено судовий збір в сумі 73,08 грн., який підлягає стягненню на її користь з Державного бюджету.

Керуючись статтями 33, 35, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», статтями 1, 2 Закону України «Про оплату праці», статтями 41, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статтями 2, 5-12, 23, 69-71, 86, 94, 158-163, 183-2, 185, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Новоград-Волинському та районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Новоград-Волинський та Новоград-Волинському районі щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії державного службовця з більшого заробітку з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум щомісячної індексації доходів громадян, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески у повному обсязі.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Новоград-Волинському та Новоград-Волинському районі здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 80% від заробітної плати, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум щомісячної індексації заробітної плати, згідно довідки про складові заробітної плати від 24.03.2015 р. № 38/01-35, яка видана Управлінням фінансів Новоград-Волинської райдержадміністрації, починаючи з 01.04.2015 року.

У задоволенні позовних вимог в частині врахування компенсації за невикористану відпустку, здійснення перерахунку починаючи з 24.03.2015 року та допуску рішення до негайного виконання - відмовити.

Стягнути з державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в сумі 73,08 грн.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя А.В. Помогаєв


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація