ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 квітня 2015 року Справа № 910/1191/14
Вищий господарський суд України у складі: суддя Селіваненко В.П. - головуючий, судді Бенедисюк І.М. (доповідач), Харченко В.М.
розглянув касаційну скаргу об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Срібне коло", м. Київ (далі - ОСББ "Срібне коло"),
на рішення господарського суду міста Києва від 27.10.2014 та
постанову Київського апеляційного господарського суду від 09.02.2015
зі справи № 910/1191/14
за позовом ОСББ "Срібне коло"
до: товариства з обмеженою відповідальністю "Рада", м. Київ (далі - ТОВ "Рада");
товариства з обмеженою відповідальністю "Будсервісматеріали", м. Київ (далі - ТОВ "Будсервісматеріали"),
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: приватне акціонерне товариство "Позняки-Жил-Буд", м. Київ (далі - ПАТ "Позняки-Жил-Буд");
товариство з обмеженою відповідальністю "Рада 2", м. Київ (далі - ТОВ "Рада 2");
Державне управління справами, м. Київ,
про зобов'язання вчинити дії з передачі житлового комплексу з необхідною документацією.
Судове засідання проведено за участю представників сторін:
ОСББ "Срібне коло"- Гурської А.С.,
ТОВ "Рада"- Калашнюва О.С.,
ТОВ "Будсервісматеріали" - Руденка В.П.,
ПАТ "Позняки-Жил-Буд" - Бабича О.Д.,
ТОВ "Рада 2" - Калашнюка О.С.,
Державного управління справами - не з'яв.
За результатами розгляду касаційної скарги Вищий господарський суд України
ВСТАНОВИВ:
ОСББ "Срібне коло" звернулося до господарського суду міста Києва з позовом про зобов'язання ТОВ "Рада" та ТОВ "Будсервісматеріали" протягом двох місяців передати на баланс позивача у спосіб та в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України "Про реалізацію Закону України "Про реалізацію Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" від 11.10.2002 № 1521 (далі - постанова КМ України від 11.10.2002 № 1521), житловий комплекс включно з напівпідземною автостоянкою, який знаходиться за адресою: 02095, м. Київ, вул. Срібнокільська, 14-А (далі - Житловий комплекс), - а також план земельної ділянки, на який розташований цей об'єкт, технічній паспорт та іншу технічну документацію щодо нього (інвентарну справу, акт прийняття будинку в експлуатацію, плани зовнішніх мереж тощо).
Рішенням господарського суду міста Києва від 27.10.2014 (колегія суддів у складі: суддя Чебикіна С.О. - головуюча, судді Чеберяк П.П., Шкурдова Л.М.), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 09.02.2015 (колегія суддів у складі: суддя Коршун Н.М. - головуючий, судді Алданова С.О., Дикунська С.Я.), у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеними судовими рішеннями, ОСББ "Срібне коло" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить ці рішення скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову внаслідок порушення місцевим та апеляційним господарськими судами положення статті 11 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", постанови КМ України від 11.10.2002 № 1521 та норм процесуального права.
У відзивах на касаційну скаргу ТОВ "Будсервісматеріали" та ТОВ "Рада" просять у задоволенні скарги відмовити з наведених у відзиві мотивів. Відзиви інших учасників судового процесу на скаргу не надходили.
Сторони відповідно до статті 1114 Господарського процесуального кодексу України належним чином повідомлено про час і місце розгляду скарги.
Перевіривши на підставі встановлених попередніми судовими інстанціями обставин справи правильність застосування ними норм процесуального та матеріального права, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, Вищий господарський суд України дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги.
Місцевий та апеляційний господарські суду встановили такі фактичні обставини справи:
- 05.01.2011 проведено державну реєстрацію ОСББ "Срібне коло;
- 16.01.2011 загальними зборами ОСББ "Срібне коло", з-поміж іншого, прийнято рішення: "звернутися до органів місцевої влади з проханням зобов'язати ТОВ "Раду-2" передати ОСББ "Срібне коло" приміщення загального користування для здійснення експлуатації Житлового комплексу, технічну документацію (технічний паспорт, поетажні плани та ін.) та технічну документацію на прибудинкову територію; звернутися до БТІ з проханням надати копії технічного паспорту на Житловий комплекс та поетажні плани (т.1, а.с 34-36);
- у справі наявний лист ПАТ "Позняки-Жил-Буд" від 14.07.2011 № 1350, надісланий у відповідь на лист ОСББ "Срібне коло" від 22.06.2011 щодо передачі Житлового комплексу на баланс цього об'єднання, за змістом якого, зокрема, ПАТ "Позняки-Жил-Буд" не було балансоутримувачем названого майна;
- згідно з актом від 08.01.2001 № 291 "Про приймання в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта. Будівництво житлового будинку (секції " 1" та "2") ж.м. "Позняки", 10-й мікрорайон (ділянка Є-3), Харківський район, вул. Срібнокільська, 14-а" замовниками будівництва (забудовниками) цього об'єкта є Адміністрація Президента України та ПТ "Познякижилбуд", а експлуатаційною організацією - ТОВ "Рада";
- такі ж суб'єкти підписали акта від 31.07.2001№187 "Про приймання в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта. Будівництво напівпідземної автостоянки до житлового будинку по вул. Срібнокільська, 14-А" з вбудованими приміщеннями до житлового будинку";
- зазначені акти зареєстровано Управлінням Держархбудконтролю міста Києва та затверджено Керівником Державного управління справами Адміністрації Президента України.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об'єднання, належне утримання будинку та при будинкової території, сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.
Для забезпечення наведених функцій статтею 11 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачено, що об'єднання після набуття статусу юридичної особи може:
прийняти на власний баланс весь житловий комплекс;
за договором з попереднім власником залишити його балансоутримувачем усього житлового комплексу або його частини;
укласти договір з будь-якою юридичною особою, статут якої передбачає можливість здійснення такої діяльності, про передачу їй на баланс усього житлового комплексу або його частини.
Рішення про прийняття на баланс основних фондів приймається відповідно до цього Закону, інших нормативно-правових актів та статуту об'єднання. Передача майна з балансу на баланс відбувається у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частина багатоквартирного будинку може бути виділена в окремий житловий комплекс за умови, що надбудова, реконструкція або знесення цієї частини не порушить цілісності чи можливості використання за призначенням інших частин будівлі, що не входять до складу цього комплексу.
Спори щодо прийняття та передачі на баланс майна вирішуються у судовому порядку.
Постановою КМ України від 11.10.2002 № 1521 затверджено Порядок передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс.
Пунктом 3 цього Порядку передбачено, що для приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс утворюється відповідна комісія.
У разі прийняття рішення про передачу житлового комплексу на баланс об'єднання утворюється комісія у складі представників попереднього балансоутримувача та об'єднання, а у разі прийняття рішення про передачу житлового комплексу або його частини на баланс іншої юридичної особи, статут якої передбачає можливість провадження такої діяльності, - у складі представників попереднього балансоутримувача, юридичної особи, на баланс якої передається майно, та об'єднання.
Комісію очолює представник приймаючої сторони.
Відповідно до статті 25 Закону України "Про планування і забудову територій" (чинного на час прийняття в експлуатацію Багатоквартирного будинку та вбудованих приміщень до нього) проектування, будівництво, приймання в експлуатацію закінчених будівництвом окремих будинків і споруд на території комплексної забудови здійснюються відповідно до укладених договорів між замовником та інвестором у порядку, встановленому законодавством.
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд - це власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.
Місцевий господарський суд, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що доказів перебування Житлового комплексу разом з напівпідземною автостоянкою на балансі відповідачів не встановлено, а позивач не довів того, що відповідачі є або були балансоутримувачами цього майна.
Як вірно зазначено судом апеляційної інстанції, з такими висновками погодитися не можна.
Так, у постанові Верховного Суду України від 27 квітня 2012 у справі № 3-23гс12 наведено правовий висновок, згідно з яким Закон України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" та Порядок передачі майна на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, затверджений постановою КМ України від 11.10.2002 № 1521, встановлюють процедуру передачі на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку як житлових комплексів, що перебували на балансах житлово-експлуатаційних контор (ЖЕКів) та інших організацій, так і новозбудованих житлових комплексів, а також пов'язують таку передачу тільки з прийняттям об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку відповідного рішення, встановлюють обов'язковість такої передачі та не покладають на об'єднання співвласників багатоквартирного будинку обов'язок встановлювати балансоутримувача будинку.
Необґрунтованими є й посилання попередніх судових інстанцій на те, що в позові слід відмовити, оскільки позивач не створив комісію про передачу Житлового комплексу на його баланс відповідно до порядку, визначеного постановою КМ України від 11.10.2002 № 1521.
З досліджених судом матеріалів справи вбачається, що позивач просить передати на його баланс певне майно саме у порядку, встановленому постановою КМ України від 11.10.2002 № 1521, яким передбачено, зокрема, створення комісії про передачу майна з балансу на баланс, до складу якої входять як представники об'єднання, так і представники попереднього балансоутримувача.
Разом з тим, у постанові апеляційного господарського суду вірно зазначено, що позивач не подав доказів прийняття ним одного з рішень, передбачених статтею 11 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, у тому числі й про прийняття на власний баланс Житлового комплексу.
З огляду на викладене місцевий та апеляційний господарські суди правомірно відмовили в задоволенні позову у справі.
Доводи касаційної скарги наведеного не спростовують.
Підстави для скасування оскаржуваних судових актів відсутні.
Керуючись статтями 1119, 11112 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Рішення господарського суду міста Києва від 27.10.2014 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 09.02.2015 у справі № 910/1191/14 залишити без змін, а касаційну скаргу об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Срібне коло" - без задоволення.
Суддя В. Селіваненко
Суддя І. Бенедисюк
Суддя В. Харченко