Справа № 712/3191/15-ц
Провадження 2/712/1341/15
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 квітня 2015 року Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:
головуючого/судді - Кончиної О.І.
при секретарі - Тимошенко Д.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Черкаси цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства комерційного банку «ПриватБанк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, посилаючись на те, що відповідно до укладеного договору № б/н від 14.09.2012 року, ОСОБА_1 14.09.2012 року отримав кредит у вигляді встановленого кредитного ліміту на платіжну картку зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі 30.00 % на рік на суму залишку заборгованості за кредитом.
У порушення норм закону та умов договору відповідач зобов’язання за вказаним договором належним чином не виконав.
У зв’язку з порушеннями зобов’язань за кредитним договором відповідач станом на 31.01.2015 року має заборгованість – 7700,03 грн., яка складається з наступного: 1737,82 грн. – заборгованість за кредитом; 3269,35 грн. – заборгованість по процентам за користування кредитом, 1850,00 грн. – заборгованість з комісії з користуванням кредитом; також штрафи відповідно до умов та правил надання банківських послуг: 500 грн. – штраф (фіксована частина), 342,86 грн. – штраф (процентна складова).
Просять суд стягнути з відповідача на їх користь заборгованість у розмірі 7700,03 грн. за кредитним договором № б/н від 14.09.2012 року, судові витрати у розмірі 243,60 грн.
Представник позивача в судове засідання не з’явився, але скерував заяву про розгляд справи у його відсутність та не заперечував проти винесення по цивільній справі заочного рішення.
Відповідач в судове засідання на неодноразові виклики не з’явився, причини неявки суду не повідомив, хоча про день та час слухання справи був повідомлений належним чином, про що в матеріалах справи маються поштові повідомлення.
Дослідивши матеріали справи судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини, що регулюються нормами цивільного законодавства.
Судом встановлено, що між ПАТ КБ « ПриватБанк» та ОСОБА_1 укладено договір № б/н від 14.09.2012 року , згідно якого він отримав кредит у вигляді встановленого кредитного ліміту на платіжну картку зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі 30.00 % на рік на суму залишку заборгованості за кредитом.
Кредитом ОСОБА_1 скористався, що підтверджено розрахунком заборгованості.
Статті 46 та 49 Закону про банки визначають операції банків із розміщення залучених коштів від свого імені, на власних умовах та на власний розсуд як кредитні операції, незалежно від виду валюти, яка використовується. Вказані операції здійснюються на підставі банківської ліцензії.
Позичальником систематично порушуються умови кредитного договору , щодо строків погашення кредиту та сплати відсотків, передбачених Умовами та правилами надання банківських послуг, позичальник графіку погашення кредиту не дотримується, чим порушує умови кредитування.
Відповідно до ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Статтею 55 Закону України "Про банки і банківську діяльність" встановлено, що відносини банку з клієнтом регулюються законодавством України, нормативно-правовими актами Національного банку України та угодами (договором) між клієнтом та банком.
Згідно зі ст. 627 ЦК України, відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Кредитодавець зобов’язаний повідомити споживача про умови кредитування, орієнтовну сукупну вартість кредиту, споживач не зобов’язаний сплачувати будь-які відсотки та інші вартісні елементи кредиту, які не були зазначені у договорі. Споживач має право протягом 14 днів відкликати свою згоду на укладення кредитного договору без пояснення причин, перебіг даного строку розпочинається з моменту вручення споживачеві примірника укладеного договору. Тобто споживачеві лише пропонуються умови, а якщо він не погоджується, може знайти інші, кращі.
Підписанням кредитного договору, фактом отримання і використання кредиту, підтверджено та відповідачем не оспорювалось, що останній в повному обсязі ознайомлювався з умовами кредитування в банку та орієнтовною сукупною вартістю кредиту і прийняв на себе зобов'язання щодо його виконання. Крім того, взаємні права обов’язки сторін детально визначені у підписаному сторонами кредитному договорі від 14.09.2012 року.
При укладенні спірного правочину не існувало ніяких умов, які б примусили відповідача прийняти ці умови на вкрай невигідних для себе умовах.
В день підписання позичальник отримав суму кредиту та примірник кредитного договору, що давало йому додаткову можливість детально вивчити його умови та в разі незгоди з ними відмовитись від даної послуги, однак відповідач використав кредитні кошти на свій розсуд.
Договір є обов’язковим для виконання сторонами, одностороння відмова від виконання зобов’язання не допускається (ст.629 ЦК України).
Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов’язанні встановлений строк(термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч.2 ст.1050 ЦК України, якщо договором встановлений обов’язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилась, а також сплати процентів, належних йому, якщо інше не передбачено договором.
Зазначена норма закону застосовується також до відносин за кредитним договором в силу вимог ст.1054 ЦК України.
Позивач належним чином виконав взяті на себе зобов’язання, відповідачу був виданий кредит, однак взяті на себе кредитні зобов’язання відповідач порушив, систематично не дотримується графіку погашення кредиту та оплати відсотків за користування ним, фактично не погашає з даного часу кредит, що призвело до утворення до простроченої заборгованості за кредитним договором.
ОСОБА_1 по кредитному договору, згідно розрахунку боргу станом на 31.01.2015 року має заборгованість – 7700,03 грн., яка складається з наступного: 1737,82 грн. – заборгованість за кредитом; 3269,35 грн. – заборгованість по процентам за користування кредитом, 1850,00 грн. – заборгованість з комісії з користуванням кредитом; також штрафи відповідно до умов та правил надання банківських послуг: 500 грн. – штраф (фіксована частина), 342,86 грн. – штраф (процентна складова).
Оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення .
До стягнення з відповідача підлягає заборгованість за кредитом в сумі 27938,55 грн., оскільки ці вимоги обґрунтовані на законі, відповідають умовам укладених за участю сторін кредитного договору, згідно із ст.628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними.
Також до стягнення з відповідача в силу вимог ст.88 ЦПК України підлягають судові витрати по оплаті судового збору в сумі 243,60 грн., пропорційно до задоволеної частини позовних вимог, оскільки означені судові витрати понесені позивачем, що підтверджено документально.
Зі згоди представника позивача суд ухвалює заочне рішення в справі, що передбачено ст.224 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 60,88, 212, 214-215, 224-227 ЦПК України, ст.ст. 16, 203, 215, 509, 526, 527, 530, 546, 553, 554, 611, 612, 1050, 1054 ЦК України, Законом України “Про банки і банківську діяльність”, , -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства комерційного банку «ПриватБанк» заборгованість за кредитним договором № б/н від 14.09.2012 року у розмірі 7700,03 грн., судовий збір у розмірі 243,60 грн., а всього 7943,63 грн.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду протягом десяти днів з моменту його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Головуючий: