Судове рішення #41957014

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" квітня 2015 р. Справа№ 927/82/15

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Хрипуна О.О.

суддів: Станіка С.Р.

Власова Ю.Л.

при секретарі судового засідання - Король Я.П.,


розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного підприємства "Смолянка-Агро"

на рішення господарського суду Чернігівської області від 12.03.2015

у справі № 927/82/15 (суддя Бобров Ю.М.)

за позовом Прокурора Куликівського району Чернігівської області в інтересах держави в особі Головного управління Державного агентства земельних ресурсів в Чернігівській області

до Приватного підприємства "Смолянка-Агро"

третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Державна інспекція сільського господарства у Чернігівській області

про відшкодування шкоди 45 328,25 грн.,


за участю представників:

від прокуратури: Колодяжна А.В.,

від позивача: не з'явилися,

від відповідача: Конопля Ю.М.,

від третьої особи: не з'явилися.


ВСТАНОВИВ:


Прокурор Куликівського району Чернігівської області звернувся до господарського суду Чернігівської області з позовом в інтересах держави в особі Головного управління Державного агентства земельних ресурсів в Чернігівській області до Приватного підприємства "Смолянка-Агро" про стягнення 45 328,25 грн. в рахунок відшкодування шкоди, заподіяної самовільним зайняттям 61,37 га земель державної власності сільськогосподарського призначення (землі запасу) на території Смолянської ради Куликівського району Чернігівської області за межами населеного пункту, що встановлено перевіркою, проведеною Державною інспекцією сільського господарства в Чернігівській області.

Рішенням господарського суду Чернігівської області від 12.03.2015 позов задоволено повністю, стягнуто з відповідача до державного бюджету 45 328,25 грн. шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки та 1 827,00 грн. судового збору.

Не погоджуючись з судовим рішенням, ПП "Смолянка-Агро" звернулось до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Чернігівської області від 12.03.2015 скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити прокурору Куликівського району в задоволенні позову повністю.

Вимоги та доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що рішення прийняте з порушенням норм матеріального права, за неповно з'ясованих обставин, що мають значення для справи та не доведеністю обставин справи. За твердженням скаржника, матеріали справи не містять належних доказів поставки розміру земельної ділянки, яка самовільно використовувалась відповідачем, а згідно із Кадастровим планом з Технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної форми власності, фактична площа самовільно зайнятої земельної ділянки (кадастровим номером 7422787000:01:004:0005) становить 54,9054 га, а не 61,37 га.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 31.03.2015 апеляційну скаргу ПП "Смолянка-Агро" прийнято до провадження та призначено до розгляду на 23.04.2015.

14.04.2015 через канцелярію суду надійшла заява третьої особи про розгляд справи без участі її представника.

Беручи до уваги суть спору, матеріали справи та надані сторонами письмові пояснення, а також встановлені ст. 102 ГПК України строки розгляду апеляційних скарг, колегія суддів визнала за можливе розглянути апеляційну скаргу за відсутності позивача, врахувавши заявлене представником третьої особи клопотання.

Дослідивши доводи апеляційної скарги, наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, Київський апеляційний господарський суд встановив наступне.

Відповідно до ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків в результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.

Згідно із ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правом фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: 1) протиправної поведінки; 2) шкоди; 3) причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою; 4) вини.

За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.

Відповідно до приписів Земельного кодексу України земля може перебувати у державній, комунальній та приватній власності (ч. 3 ст. 78 ЗК України). Громадяни та юридичні особи можуть набувати право користування (оренди) земельними ділянками державної та комунальної власності за рішеннями відповідних органів (ст. ст. 123, 124 ЗК України). Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав (стаття 125 ЗК України).

Відповідно до вимог чинного законодавства обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність таких документів може свідчити про самовільне зайняття земельної ділянки.

Відповідно до ч. 1 ст. 211 ЗК України, громадяни юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.

Законом України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" встановлено, що самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними (ст. 1).

Задовольняючи позовні вимоги про стягнення шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки суди мають:

належним чином встановити факт вчинення відповідачем такого правопорушення як самовільне зайняття земельної ділянки;

витребувати і дослідити матеріали адміністративного правопорушення: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства, протокол про адміністративне правопорушення, припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства), акт обстеження земельної ділянки.

Без здійснення перелічених вище дій безпідставно стягувати шкоду лише на підставі поданого позивачем розрахунку (постанова Вищого господарського суду України від 11.06.2013 № 5011-73/14566-2012).

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Державною інспекцією сільського господарства в Чернігівській області у період з 13.06.2013 по 26.06.2013 було проведено планову перевірку дотримання вимог земельного законодавства ПП "Смолянка-Агро" при здійсненні господарської діяльності в частині використання земель сільськогосподарського призначення, за результатами якої складено акт перевірки від 26.06.2013 № 65.

Перевіркою встановлено, що ПП "Смолянка-Агро" використовує землі запасу Смолянської сільської ради Куликівського району Чернігівської області, загальною площею 61,37 га, які знаходяться в єдиному масиві, для вирощування сільськогосподарських культур (засіяно озимою пшеницею), без оформлення правовстановлюючих документів на землю.

Згідно зі здійсненим Держземінспекцією розрахунку, розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки, склав 45 328,25 грн.

Перевірку проведено у присутності директора підприємства Тищенка А.М.

Крім того, під час проведення перевірки Держсільгоспінспекцією складено акт обстеження земельної ділянки № 26 від 26.06.2013, до якого додано план-схему зайнятої відповідачем земельної ділянки. Директору ПП "Смолянка-Агро" винесено припис від 01.07.2013, складено протокол про адміністративне правопорушення від 01.07.2013 № 000332 та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 05.07.2013 № 000071, якою на директора підприємства накладено штраф у розмірі 340,00 грн, сплачений ним 12.07.2013.

Повторною перевіркою від 22.10.2013 встановлено, що вимоги Припису від 01.07.2013 № 000524 ПП "Смолянка-Агро" виконані шляхом звільнення вищезазначеної земельної ділянки площею 61,37 га, про що складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства № 212. Проте, 45 328,25 грн. шкоди відповідачем не відшкодовано.

В письмових поясненнях, наданих прокуратурі Куликівського району 28.08.2013, директор ПП "Смолянка-Агро" визнає, що підприємство самовільно зайняло земельну ділянку, орієнтовною площею 61 га під посіви озимої пшениці з дотриманням всієї технології виробництва, оскільки керівництво не змогло зорієнтуватись щодо доцільності отримання її в оренду. Після припису Державної інспекції сільського господарства у Чернігівській області до Держкомагенства Чернігівської області направлено відповідні заяви щодо можливості оформлення та використання відповідно до законодавства даної земельної ділянки.

У пункті 3.9 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" роз'яснено, що підставою для розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним та фізичним особам внаслідок, зокрема, самовільного зайняття земельних ділянок є матеріали справи про адміністративне правопорушення, а саме:

- акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства;

- протокол про адміністративне правопорушення;

- припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства);

- акт обстеження земельної ділянки.

Отже, підставою для здійснення шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є зазначені документи в їх сукупності, оскільки саме вони можуть підтвердити сам факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки та період часу, протягом якого вона використовується без належних правових підстав.

Згідно із п. 4 Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 № 963, розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, визначається для всіх категорій земель (крім земель житлової та громадської забудови) за такою формулою:

Шс = Пс х Нп х Кф х Кі (1),

де Шс - розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, гривень;

Пс - площа самовільно зайнятої земельної ділянки, гектарів;

Нп - середньорічний дохід, який можна отримати від використання земель за цільовим призначенням, визначений у додатку 1, з урахуванням переліків, наведених у додатках 2 і 3;

Кф - коефіцієнт функціонального використання земель, визначений у додатку 4;

Кі - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, який дорівнює добутку коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за 2007 та наступні роки, що визначаються відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель.

Отже, площа самовільно зайнятої земельної ділянки впливає на розмір заподіяної шкоди.

Відповідач не заперечує факт самовільного заняття земельної ділянки із земель запасу під посіви озимини, але оспорює її розмір, посилаючись на Кадастровий план з Технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної форми власності, за яким площа земельної ділянки з кадастровим номером 7422787000:01:004:0005 становить 54,9054 га.

З письмових пояснень представника Держсільгоспінспекції щодо визначення розміру самовільно зайнятої відповідачем земельної ділянки вбачається, що інспектор при виїзді на місцевість встановлює відповідність картографічних даних та замірів на місцевості. Для цього він здійснює візуальний огляд та обстеження земельної ділянки в натурі на місцевості. Вимірювання проводяться з врахуванням масштабів, що вказані у техдокументації, здійснюється проміри з прив'язкою до чітких контурів, уточнюється в натурі фактичний стан меж. Площа земельної ділянки, самовільно зайнятої ПП "Смолянка-Агро" зафіксована в акті перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства від 26.06.2013 № 65, акті обстеження земельної ділянки № 26, план-схемі земельної ділянки і становить 61,37 га.

Схема земельної ділянки схожої конфігурації, надана представником відповідача в судовому засіданні, не має жодної прив'язки до земель, що використовуються ПП "Смолянка-Агро", або до перевірки дотримання вимог земельного законодавства, що проводилась у відповідача. На схемі позначені землі, які знаходяться в адміністративних межах Смолянської ради Куликівського району, а відповідно, вони не можуть співпадати за розмірами із земельною ділянкою, яку самовільно використовував відповідач.

Крім того, самовільно зайнята земельна ділянка, на думку представника Державної інспекції сільського господарства у Чернігівській області, не може мати кадастрового номера, оскільки його присвоєння відбувається в процесі оформлення правовстановлюючих документів на землю, та є одним з підтверджень законності використання земель.

Так, кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальний цифровий код (номер) земельної ділянки, що не повторюється на всій території України, присвоюється земельній ділянці під час проведення її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу її існування. Поняття кадастрового номеру земельної ділянки було введено до земельного законодавства у 2009 році. Наразі порядок присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам регулюється Земельним кодексом України, Законом України "Про Державний земельний кадастр", постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру" від 17.10.2012 № 1051.

Критично оцінивши позиції сторін з приводу розміру самовільно зайнятої відповідачем земельної ділянки, керуючись своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в сукупності, суд апеляційної інстанції відхиляє доводи апеляційної скарги як не доведені, оскільки скаржник не надав жодного доказу, який би давав суду підстави ототожнювати земельну ділянку зображену на Кадастровому плані з Технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної форми власності з кадастровим номером 7422787000:01:004:0005 із земельною ділянкою, щодо самовільного використання якої ПП "Смолянка-Агро" 26.06.2013 складено акт № 26 обстеження земельної ділянки головним спеціалістом - державним інспектором відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороню земель Державної інспекції сільського господарства у Чернігівській області.

Колегія суддів також бере до уваги, що перевірка дотримання ПП "Смолянка-Агро" вимог земельного законодавства у червні 2013 року проводилась в присутності директора Тищенка А.М., акт ним підписаний без зауважень, акти адміністративного реагування та розмір самовільно зайнятої земельної ділянки відповідачем не оскаржувались.

Згідно із ч. 2 ст. 4-3 ГПК України та ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідач належними та допустимими засобами доказування не спростував викладені в позовній заяві обставини, не навів причин відсутності правовстановлюючих документів на земельну ділянку, не обґрунтував наявності у нього права на отримання земельної ділянки у власність чи в користування, не підтвердив вжиття ним заходів до своєчасного оформлення права на земельну ділянку (реєстрації договорів оренди) тощо, а тому позовні вимоги правомірно визнані місцевим господарським судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

За встановлених обставин, колегія суддів відхиляє доводи скаржника та погоджується з висновком місцевого господарського суду про доведеність підстав для відшкодування 45 328,25 грн. шкоди, заподіяної самовільним зайняттям 61,37 га земель державної власності сільськогосподарського призначення (землі запасу).

На думку колегії суддів, висновок місцевого суду про наявність правових підстав для задоволення заявлених позовних вимог є законним, обґрунтованим, відповідає нормам чинного законодавства, фактичним обставинам справи і наявним у ній матеріалам, а доводи апеляційної скарги його не спростовують.

З огляду на викладене, підстав для зміни або скасування рішення місцевого суду не вбачається.

Відповідно до ст. 49 ГПК України, витрати по сплаті судового збору за розгляд апеляційної скарги покладаються на скаржника.

Керуючись ст.ст. 33, 49, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд


ПОСТАНОВИВ:


1. Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Смолянка-Агро" на рішення господарського суду Чернігівської області від 12.03.2015 у справі № 927/82/15 залишити без задоволення.

2. Рішення господарського суду Чернігівської області від 12.03.2015 у справі № 927/82/15 залишити без змін.


Головуючий суддя О.О. Хрипун


Судді С.Р. Станік


Ю.Л. Власов

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація