Судове рішення #41975136

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Справа № 695/1322/15-а

номер провадження 2-а/695/38/15

Категорія 87

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


27 квітня 2015 року м. Золотоноша

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді                                                  Степченка М.Ю.,

при секретарі                                                           Матвєєвій О.І

з участю представника                                          ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до  управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити дії.

Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що їй УПФУ у Золотоніському районі призначена пенсія державного службовця. 26.03.2015 р. вона звернулася до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії з моменту її призначення, включивши додатково до заробітної плати для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, на яку нараховані страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. – єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування. Управління ПФУ у Золотоніському районі у задоволенні заяви позивача відмовило, зробивши висновок, що оскільки матеріальна допомога не являється надбавкою чи премією, включити їх у розрахунок заробітку для обчислення пенсії позивача згідно довідки від 30.03.2015 р. № 2247/1 немає законодавчих підстав. Позивач вважає, що відмова УПФУ в здійсненні перерахунку пенсії, з моменту її призначення, включивши додатково до заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, є необгрунтованою, незаконною та не відповідає вимогам ст. 19 Конституції України, ст. 33 ч.2, ч.7 та ст. 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 ч. 1 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», ст. 2 Закону України «Про оплату праці», п.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення розміру заробітку для обчислення пенсій» від 31.05.2008 р. № 865 та такими, що порушують конституційне право позивача на пенсійне забезпечення.

Позивачка в судовому засіданні наполягала на задоволенні позову в повному обсязі.

Представник відповідача  в судовому засіданні заперечував проти позову та просив відмовити у його задоволенні. Надані до матеріалів справи письмові заперечення підтримав.

Суд, вислухавши думку учасників судового процесу та вивчивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Золотоніському районі та з 13.08.2012 року одержує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України «Про державну службу».

Відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально - побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Враховуючи наведене, при визначенні розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату враховуються виплати, які згідно з статтею 2 Закону України «Про оплату праці» входять до структури заробітної плати та на які було нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-Х11 «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії.

Відповідно до ч.1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу ( граничної сум заробітної плати ( доходу), з яких справляються страхову внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку ( виплат, доходу ).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року №1058-1V «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати ( доходи) , що враховуються в заробітну плату ( дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються  суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання  чинності цим  Законом,  з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток ( дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того , чи входять вони до структури заробітної плати.

Перевагу мають спеціальні норми,  що визначають виплати ( доходи ) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України №1058-1V та стаття 66 Закону №1788-ХІІ.

Форма довідки, про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається постановою Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2010 року постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством.

Вказаною постановою судом зроблено висновок, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2010 року залишена без змін.

Відповідно до ст.72 КАС України, дані обставини не потребують доказуванню, оскільки є преюдиційними фактами, встановленими судовими рішеннями.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва затверджена форма довідки про складові заробітної плати з врахування рішення суду, що набрала чинності з 4.03.2011 р.

Згідно довідки про складові заробітної плати ( за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України « Про державну службу», виданої 13.08.2012 р. за № 399/01-01-11 Золотоніською райдержадміністрацією Черкаської області, на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 – єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Суд вважає, що відповідача має бути зобов'язано на підставі довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1, провести станом на день первинного звернення, донарахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 4699,00 грн., отриманих заявником за місцем роботи в період з 01.01.2004 року по 31.12.2008 року для призначення йому пенсії у розмірі 80% заробітної плати у відповідності до ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» станом на 13.08.2012 року.

Відповідно до ч.1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, а тому суд вважає, що дана постанова має бути допущена до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 69, 104, 105, 158-163, 256 КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Золотоніському районі Черкаської області з приводу відмови ОСОБА_2 щодо включення суми матеріальної допомоги на оздоровлення на суму 4699,00 грн. в заробітну плату для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» - неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Золотоніському районі Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 із застосуванням показника заробітної плати з врахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення на суму 4699,00 грн., починаючи з 13 серпня 2012 року з врахуванням даних довідки на ім'я ОСОБА_2 про складові заробітної плати за період з 01.01.2004 року по 31.12.2008 року, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Постанову допустити до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.

Апеляційна скарга подається  протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому  провадженні апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області протягом  десяти  днів з дня отримання копії постанови.

Суддя           ОСОБА_3





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація