Судове рішення #4198574

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

ЛЬВІВСЬКИЙ  АПЕЛЯЦІЙНИЙ  АДМІНІСТРАТИВНИЙ  СУД

 

                                                     У Х В А Л А

                                              ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

                                                                                                         

12  лютого  2009 року                                      м.Львів                           

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду, у складі:

головуючого у справі судді    Ніколіна В.В.,

суддів                                       Онишкевича Т.В.,

                                                 Ліщинського  А.М.

 секретаря судового засідання  Тарнавської Л.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за                                                                 

апеляційною скаргою управління праці та соціального захисту населення Ковельської райдержадміністрації 

на постанову Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 05 листопада 2008 р. у справі  № 2а-345/08

за позовом ОСОБА_1

до управління праці та соціального захисту населення Ковельської райдержадміністрації 

про зобов'язання проведення перерахунку та виплату недоплаченої грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

        

В С Т А Н О В И Л А:

 

У жовтні 2008 року року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Ковельської РДА Волинської області про зобов'язання проведення перерахунку та виплату недоплаченої грошової допомоги по догляду за дітьми ОСОБА_2 до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня по 31 грудня 2007 року, та ОСОБА_3 до досягнення ним трирічного віку за період з 12 липня по 31 грудня 2007 року.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач посилалась на те, що являється матір'ю  малолітніх дітей - дочки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження та сина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 народження. Згідно з ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 01.01.1993 року (із наступними змінами та доповненнями, внесеними Законами України), їй як матері малолітніх дітей, що здійснює догляд за дітьми, повинна надаватися допомога в розмірі  прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого законом. Проте, зазначена грошова допомога виплачувалась їй відповідачем у неповному розмірі, оскільки п.14 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» зупинено на вказаний рік дію частини 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», що суперечить Рішенню Конституційного Суду України № 6- рп/2007 від 09 липня 2007 року.

 

 

 

_______________________________________________________________________________

Головуючий у 1-й інстанції суддя Денісов В.П.                                                                   Справа № 22а-16832/08  Ковельський міськрайонний суд Волинської області,      реєстр 12.02.2009р.                   ряд. ст. зв. № 2.31       справа № 2а-345/08/0306                                                             .                                                                       Доповідач у 2-й інстанції суддя Ніколін В.В.

 

 

 

 

            Зазначеним Рішенням визнані неконституційними положення п.14 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» в частині зупинення на 2007 рік дії ч.1 ст. 12, ст. 15 та п.3 розділу V111 «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Позивач просила зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Ковельської РДА Волинської області провести перерахунок та виплатити їй суму неотриманої щомісячної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, та з 12 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

Постановою Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 05 листопада 2008 року позов ОСОБА_1 задоволено повністю.

Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Ковельської РДА Волинської області провести перерахунок грошової допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку і виплатити її у розмірі, визначеному ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно по догляду за ОСОБА_2, та з 12 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно по догляду за ОСОБА_3.

Постанову суду першої інстанції оскаржило управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради Волинської області, подавши на неї апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що не може погодитись з таким рішенням суду і рахує, що суд, виносячи таку постанову, порушив норми матеріального права.

Апелянт звертає увагу на те, що за 2007 рік допомога по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку ОСОБА_1 призначена та виплачена вірно. Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в тій частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного кодексу України та Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік».

Апелянт просить скасувати постанову Ковельського міськрайонного суду від 05.11.2008 року та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог позивача до управління праці та соціального захисту населення.

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти дише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Задовольняючи позовні вимоги  ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив з того, що вона являється матір'ю малолітніх дітей ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 народження, фактично здійснює за ними догляд. Дані обставини стверджуються свідоцтвами про народження від 12.12.2005 року та 25.07.2007 року, виданими Люблинецькою селищною радою Ковельського району Волинської області.

Колегія суддів відзначає, що згідно з вимогами ст.ст.13,14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною, має право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення нею вказаного віку.

Відповідно до вимог ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину, незалежно від кількості нарорджених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім'ї, по догляду за якими надається допомога.

З матеріалів справи вбачається, що позивач протягом 2007 року отримувала щомісячну гроршову допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку в таких розмірах: за липень 3529,03грн. в т.ч. одноразова допомога при народженні, серпень 557,64грн., вересень 572,90 грн., жовтень 697,25 грн,  листопад 565,05 грн., грудень        658,39 грн., а всього на загальну суму 6580 грн. 26 коп., що стверджується довідкою управління праці та соціального захисту населення Ковельської РДА № 868 від 11.09.2008 року.

Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007 визнані неконституційними положення п.14 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», якими було зупинено дію ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Дане рішення Конституційного України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у звязку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положення статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Згідно з вимогам ст.62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років становить: з 1 січня 2007 року - 434 грн., з 1 квітня 2007 року - 463 грн., з 1 жовтня 2007 року - 470 грн.. Отже, позивачу  слід провести перерахунок та виплатити допомогу в розмірі, визначеному ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьмим».

Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідають нормам матеріального права та є правильними.

За таких обставин, колегія суддів приходить до переконання про підставність позовних вимог ОСОБА_1 щодо визнання незаконною відмови відповідача у перерахунку та виплаті недоплаченої грошової допомоги та правомірність задоволення таких вимог судом першої інстанції.

Достатніх правових підстав чи застережень щодо неможливості перерахування та виплат недоплаченої грошової допомоги ОСОБА_1, згідно ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», колегія суддів не вбачає.

Доводи апелянта на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.                                                                       

Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

 

 

Керуючись ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів,-    

 

 

                                                                                                                                            

                                                                                         

                                             У Х В А Л И Л А:

 

Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Ковельської РДА Волинської області залишити без задоволення,а постанову Ковельського  міськрайонного  суду Волинської області від 05 листопада 2008 року - без змін.

 

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом одного місяця з дня набрання ухвалою законної сили.

 

 Головуючий суддя - доповідач                                                                   В.В.Ніколін

 

Судді                                                                                                              Т.В.Онишкевич                                                                                                                      

 

                                                                                                                        А.М.Ліщинський

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація