Красноокнянський районний суд Одеської області
Справа № 506/247/15-а
Провадження № 2-а/506/7/15
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.04.2015 року с.м.т. ОСОБА_1
Суддя Красноокнянського районного суду Одеської області Бурдинюк О.С., розглянувши позовну заяву ОСОБА_2 до Відділу Держземагенства Красноокнянського району Одеської області, ОСОБА_3, Красноокнянської сільської ради, третя особа - Реєстраційна служба по Красноокнянському району Котовського міжрайонного управління юстиції в Одеській області про визнання дій незаконними, скасування рішення та скасування державних актів,
У С Т А Н О В И В:
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 до Відділу Держземагенства Красноокнянського району Одеської області, ОСОБА_3, Красноокнянської сільської ради, третя особа - Реєстраційна служба по Красноокнянському району Котовського міжрайонного управління юстиції в Одеській області, в якому позивач просить визнати дії Красноокнянської сільської ради незаконними, скасувати рішення, яке стало підставою для видачі державних актів на право власності на земельні ділянки, видані на ім"я ОСОБА_3 та скасувати спірні державні акти.
Суддя вважає, що у відкритті провадження по даній позовній заяві слід відмовити з наступних підстав.
Відповідно до ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно –правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з частиною другою статті 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Як вбачається з позовної заяви спірні правовідносини між сторонами виникли у зв'язку з визначенням права власності на земельну ділянку. Позивач звернувся з вимогою щодо скасування рішення Красноокнянської селищної ради, на підставі якого були видані державні акти на право власності на земельні ділянки, на імя ОСОБА_3, які позивач також просить скасувати.
Таким чином, предметом спору у даній справі є право володіння і користування спірною земельною ділянкою, відновлення порушеного права зі сторони позивача, який як і відповідач по справі – ОСОБА_3 претендує на користування землею. Тобто між цими особами існує спір про право, що в свою чергу виключає розгляд справи у порядку адміністративного судочинства.
Виходячи з положень статей 13, 14 Конституції України, статей 177, 181, 324, глави 30 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), земля та земельні ділянки є об'єктами цивільних прав, а держава та територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах з метою реалізації цивільних та інших прав у приватноправових відносинах, тобто прав власників земельних ділянок.
З положень статей 13, 14, 140, 142, 143 Конституції України, статей 11, 16, 167, 169, 374 ЦК України, статей 2, 8, 48, 133, 148, 152, 197, 283 ГК України, статей 80, 84, 123, 124, 127, 128 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) випливає, що органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності (при наданні земельних ділянок громадянам та юридичним особам у власність або в користування, відчуженні земельних ділянок державної або комунальної власності, укладенні, зміні, розірванні договорів купівлі-продажу, ренти, оренди земельної ділянки та інших договорів щодо земельних ділянок, встановленні сервітуту, суперфіцію, емфітевзису, в тому числі прийнятті державними органами та органами місцевого самоврядування відповідних рішень) діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок.
Реалізуючи відповідні повноваження, державні органи або органи місцевого самоврядування вступають з юридичними та фізичними особами у цивільні та господарські правовідносини. Отже, у таких відносинах держава або територіальні громади є рівними учасниками земельних відносин з іншими юридичними та фізичними особами.
Державні акти про право власності або право постійного користування на земельну ділянку є документами, що посвідчують відповідне право і видаються на підставі рішень Кабінету Міністрів України, обласних, районних, Київської і Севастопольської міських, селищних, сільських рад, Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, районної, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій.
У спорах, пов'язаних з правом власності або постійного користування земельними ділянками, недійсними можуть визнаватися як зазначені рішення, на підставі яких видано відповідні державні акти, так і самі акти про право власності чи постійного користування.
Той факт, що відповідачами у справі, є суб'єкти владних повноважень, не змінює правової природи спірних відносин, оскільки характер домінуючого інтересу у спорі є приватноправовим, а не публічно-правовим.
Компетенція суду, встановлена статтею 17 КАС України, на цей спір не поширюється.
Натомість, сторони, з урахуванням складу сторін спору можуть захищати свої права в суді шляхом звернення з позовом в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 4, 17, 109 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
У відкритті провадження в адміністративній справі за заявою ОСОБА_2 до Відділу Держземагенства Красноокнянського району Одеської області, ОСОБА_3, Красноокнянської сільської ради, третя особа - Реєстраційна служба по Красноокнянському району Котовського міжрайонного управління юстиції в Одеській області про визнання дій незаконними, скасування рішення та скасування державних актів - відмовити.
Роз’яснити позивачу, що з відповідним позовом вона має право звернутися в порядку цивільного судочинства.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати позивачу разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк апеляційної скарги з дня отримання ухвали.
СуддяОСОБА_4