Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #42081486

УХВАЛА

Справа № 315/364/15-ц

Номер провадження № 2/315/155/15

05 травня 2015 року м. Гуляйполе

Суддя Гуляйпільського районного суду Запорізької області Романько О.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу, -  

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить розірвати шлюб між нею та відповідачем, який був зареєстрований 18.03.2004 року відділом реєстрації актів цивільного стану Оріхівського районного управління юстиції у Запорізької області.

Дослідивши позовну заяву та надані позивачем документи, суд приходить до висновку, що вказаний позов підлягає поверненню, так як справа не підсудна цьому суду з наступних підстав.

Стаття 109 ЦПК України передбачає, що позови до фізичної особи пред’являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її перебування.

Відповідно до ч. 2 ст. 110 ЦПК України позови про розірвання шлюбу можуть пред’являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача також у разі, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо він не може за станом здоров’я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача. За домовленістю подружжя справа може розглядатися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування будь-кого з них.

Як вбачається з роз'яснень, викладених в п. 34 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 3 від 01.03.2013 року «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ», якщо інше не встановлено ЦПК, позови пред'являються: до фізичної особи - до суду за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її перебування; до юридичної особи - за її місцезнаходженням (стаття 109 ЦПК), яке стосовно фізичної особи визначається відповідно до положень статті 29 ЦК і статті 3 Закону України від 11 грудня 2003 року № 1382-IV «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», а щодо юридичної особи - за положеннями статті 93 ЦК.

 Статтею 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» надано наступне визначення термінів:

 - місце перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік;

 - місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає постійно або тимчасово;

 - реєстрація  - внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру та до паспортного документа про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси житла;

- довідка про реєстрацію місця проживання або місця перебування - документ, який видається органом реєстрації особі за її вимогою та підтверджує реєстрацію місця проживання або місця перебування особи;

- документи, до яких вносяться відомості про місце проживання та місце перебування особи, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист, довідка про звернення за захистом в Україні.

Відповідно до ст. 11 вказаного Закону реєстрація місця проживання та місця перебування осіб здійснюється органом реєстрації. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері реєстрації фізичних осіб, затверджує відповідно до закону порядок реєстрації місця проживання та місця перебування осіб в Україні, зразки документів, необхідних для реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання та місця перебування.

Таким чином, як вбачається з наведених вище положень Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», належними доказами, що підтверджують місце проживання та місце перебування особи, можуть бути довідка про реєстрацію місця проживання або місця перебування, а також документи, до яких вносяться відомості про місце проживання або місце перебування особи.

Порядок реєстрації місця проживання та місця перебування осіб визначено Наказом МВС України № 1077 від 22.11.2012 року, яким затверджено «Порядок реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів». Пунктом 1.2. вказаного Порядку передбачено аналогічний наведеному вище перелік документів, до яких вносяться відомості про місце проживання та місце перебування особи. Порядок реєстрації місця проживання особи зазначено в розділі 2 вказаного Порядку, порядок реєстрації її місця перебування - в розділі 4.

Проте всупереч вимог ст. 10, 60 ЦПК України позивач вказаних вище документів, які б підтверджували, що зазначена нею адреса, виходячи з якої позов пред'явлено до Гуляйпільського районного суду Запорізької області, є її зареєстрованим місцем проживання або перебування, суду не надала.

Натомість, на запит суду Гуляйпільський РС УДМС України в Запорізькій області надав довідки про те, що ні позивач, ні відповідач на території Гуляйпільського району Запорізької області не маю зареєстрованого в установленому порядку місця проживання чи місця перебування.

В самому позові позивачем зазначена адреса реєстрації її місця проживання та відповідача як : вул. Димитрова, 53, м. Оріхів Запорізької області. Вказані обставини, також підтверджуються наданою копією паспорта громадянина України виданого на ім’я позивача.

Надану позивачем довідку виконавчого комітету Гуляйпільської міської ради Гуляйпільського району Запорізької області № 1235 від 06.04.2015 року суд не може визнати належними доказами того, що адреса: вул. Цвітна, 12/42, м. Гуляйполе Запорізької області, є зареєстрованим місцем проживання або перебування позивача та, відповідно, вказаний позов підсудний Гуляйпільському районному суду Запорізької області.  

За таких обставин, суд вважає, що позивачем не надано належних доказів, які б підтверджували підсудність пред'явленого позову Гуляйпільському районному суду Запорізької області.

Враховуючи наведене, позовна заява у відповідності до п. 4 ч.3 ст. 121 ЦПК України підлягає поверненню.

Роз'яснити позивачу, що вона не позбавлена права звернутись із вказаним позовом до Оріхівського районного суду Запорізької області.

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу повернути позивачу, так як справа не підсудна Гуляйпільському районному суду Запорізької області.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області через Гуляйпільський районний суд Запорізької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання її копії.

       

Суддя:


ОСОБА_3




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація