Судове рішення #42175365
805/1209/15-а

Україна

 Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И


   

            22 квітня 2015 р.                                                     Справа № 805/1209/15-а


приміщення суду за адресою:  84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2


 Суддя Донецького окружного адміністративного суду Олішевська В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Компания Алекс” м. Краматорськ

до відповідача: Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходіву Донецькій області

про: скасування рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 23.02.2015 року № 0002801702/3973 та № 0002811702/3970


                                                             ВСТАНОВИВ:


Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю “Компания Алекс”                             м. Краматорськ, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходіву Донецькій області про скасування рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 23.02.2015 року № 0002801702/3973 та                                        № 0002811702/3970.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що рішення Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) єдиного внеску від 28.02.2015 р. № 0002801702/3973 та                                 № 0002811702/3970 є протиправними та незаконними, оскільки Закон України «Про тимчасові заходина період проведення антитерористичної операції» та Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» прямо виключають можливість застосування штрафних та фінансових санкцій до відповідача, як платника єдиного внеску, який зареєстрований на території проведення антитерористичної операції.

Представник позивача у судове засідання з’явився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача надав заперечення відповідно до якого просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі. В обґрунтування заперечень відповідач зазначив, що за несвоєчасну сплату самостійно визначених грошових зобов’язань відповідно до звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового зобов’язання, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за жовтень, листопад 2014 року до позивача застосовані штрафні санкції та нарахована пеня, відповідно до рішень від23.02.2015 року № 0002811702/3970 та № 0002801702/3973. Крім того відповідач зазначив, що платники єдиного внеску, які перебувають на обліку в фіскальних органах, розташованих на території, де проводилась антитерористична операція або було оголошено військовий чи надзвичайний стан, продовжують здійснювати господарську діяльність, нараховувати, обчислювати і сплачувати заробітну плату, то вони зобов’язані виконувати всі функції встановлені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Також зазначив, що у зв’язку з відсутністю на теперішній час затвердженого Кабінетом Міністрів України переліку населених пунктів, де проводиться АТО, а також відсутністю  сертифікату Торгово – промислової палати України у підприємства позивача відсутні підставі для незастосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату єдиного внеску.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.


Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія Алекс» зареєстровано в якості юридичної особи 14.03.1995 р. за № 1212731450000006657,включено до ЄДРПОУ за № 13526413 та перебуває на обліку в Державні податковій інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем до Державної податкової інспекції у                     м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області надані звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за жовтень та листопад 2014 року. Відповідно до яких позивачем самостійно визначено до сплати загальну суму страхових внесків за жовтень 2014 року - 107512,53 грн., за листопад 2014 року - 90421,38 грн.

Згідно копій платіжних доручень від 06.01.2015 року № 3, 4, 8, 9, 10, 11,12які маються в матеріалах справи позивачем здійснювалась сплата визначенихгрошових зобов’язань за жовтень 2014 року, листопад 2014 року.

Державною податковою інспекцією у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області винесені рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 23.02.2015 року № 0002811702/3970 в сумі               10056,22 грн., з яких штраф у розмірі 9042,14 грн., пеня у розмірі 1014,08 грн., та                      № 0002801702/3973 в сумі 6246,02 грн., з яких штраф у розмірі 4825,57 грн., пеня у розмірі 1420,45 грн.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"(зі змінами та доповненнями на час спірних правовідносин) платниками єдиного внеску є роботодавці підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Частиною 8 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"(зі змінами та доповненнями на час спірних правовідносин) передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Згідно з п.12 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"(зі змінами та доповненнями на час спірних правовідносин) єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (зі змінами та доповненнями на час спірних правовідносин)орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Відповідно ч. 10 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (зі змінами та доповненнями на час спірних правовідносин) на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Частиною 14 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Відповідно до  пп. 7.2 розділу VII Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міндоходів України від 09.09.2013 року №455, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 9. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.

Судом встановлено, що позивачем порушено строк сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування відповідно до самостійно визначених грошових зобов’язань за період жовтень та листопад 2014 р., про що також не заперечує позивач.

В свою чергу суд зазначає, що Закон України від 02.09.2014 № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Статтею 11 Закону України № 1669 внесено зміни до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, а саме розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону доповнено пунктом 9-3 такого змісту:платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".

Статтею 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" визначено терміни, а саме: період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня                   2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України. Територія проведення антитерористичної операції – територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про не відкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення.

На виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” Кабінетом Міністрі в Україні затверджено Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення розпорядженням № 1053-р від 30.10.2014 р.

Відповідач у своїх запереченнях зазначає по цей Перелік, а також посилається на те, що дію розпорядження Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30.10.2014 р. "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція" призупинено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р.

Суд зазначає, що Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.01.2015 року за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Тар Альяс» до Кабінету Міністрів України про визнання нечинним розпорядження Кабінету МіністрівУкраїни від 05.11.2014 року № 1079-р «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053-р.» задоволено частково. Визнано нечинним розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053-р.». В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.04.2015 року апеляційна скарга Кабінету Міністрів України залишена без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.01.2015 року без змін.

Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців ТОВ «Компанія Алекс» зареєстровано за адресою: 84307, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Орджонікідзе, буд. 16, відповідно до п. 16, ст. 1 розпорядження Кабінету Міністрів України № 1053-р м. Краматорськ входить до зазначеного переліку.

В зв’язку з чим суд зазначає, що позивач звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану, а також відповідальність, штрафи та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків не застосовуються.

Щодо посилання відповідача на відсутність у ТОВ «Компанія Алекс» сертифікату Торгово – промислової палати України суду зазначає наступне.

Згідно ст. 10 Закону України № 1669 визначено, що протягом терміну дії цього Закону, єдиним належним та достатнім документом що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов’язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Відповідно до ст. 11 Закону України № 1669 Закону України «Про Торгово – промислову палату України» доповнено ст. 14-1, якої визначено, що Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно. Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо".

В зв’язку з вищевикладеним суд зазначає, що отримання сертифікату стосується невиконання (неналежного виконання) зобов’язань у сфері господарських правовідносин. Що ж стосується звільнення від нарахування штрафів та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску суд зазначає, щопункт 9-3 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України № 2464 має пряму дію та не вимагає подання сертифікату про затвердження форс – мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;  пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З ураховуанням вищевикладеного, позовні вимогіТовариства з обмеженою відповідальністю “Компания Алекс” м. Краматорськдо Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходіву Донецькій області про скасування рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 23.02.2015 року                       № 0002801702/3973 та № 0002811702/3970підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, суд


                                                          ПОСТАНОВИВ:


Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “Компания Алекс”                  м. Краматорськ до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 23.02.2015 року № 0002801702/3973 та № 0002811702/3970 – задовольнити.

Скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 23.02.2015 року № 0002811702/3970 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 10056,22 грн., з яких штраф у розмірі 9042,14 грн., пеня у розмірі 1014,08 грн.

Скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 23.02.2015 року № 0002801702/3973 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 6246,02 грн., з яких штраф у розмірі 4825,57 грн., пеня у розмірі 1420,45 грн.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.


          

          Суддя                                                                            Олішевська B.В.  

  • Номер: 873/1400/15
  • Опис: скасування рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 23.02.2015 року № 0002801702/3973 та № 0002811702/3970
  • Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
  • Номер справи: 805/1209/15-а
  • Суд: Донецький апеляційний адміністративний суд
  • Суддя: Олішевська В.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 18.05.2015
  • Дата етапу: 12.06.2015
  • Номер:
  • Опис: про скасування рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 23.02.2015 року № 0002801702/3973 та № 0002811702/3970
  • Тип справи: Касаційна скарга
  • Номер справи: 805/1209/15-а
  • Суд: Касаційний адміністративний суд
  • Суддя: Олішевська В.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 26.06.2015
  • Дата етапу: 06.04.2016
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація