УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 квітня 2015 року Справа № 876/2720/13
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючого судді Большакової О.О.,
суддів Глушка І.В., Макарика В.Я.,
з участю секретаря судового засідання Омеляновської Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області на постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 19 грудня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області про стягнення та перерахунок соціальних виплат,
В С Т А Н О В И В :
19.09.2012 року ОСОБА_1 звернувся до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області з позовом (з урахуванням доповнень) до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області (далі - УПФУ в м. Івано-Франківську) про визнання неправомірною відповіді про відмову в перерахунку пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268 та зобов'язання провести перерахунок пенсії відповідно до законодавства та довідки від 13.07.2012 р. № 24, що передбачає врахування премії в розмірі 4054,26 грн. та збільшення пенсії на 530 грн..
Постановою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 19 грудня 2012 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 у врахуванні премії в розмірі 4054 грн. 26 коп. при перерахунку пенсії. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з дня звернення з заявою про такий перерахунок, з врахуванням премії за лютий 2008 року в розмірі 4054 грн. 26 коп. В решті вимог позову відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, його оскаржило УПФУ в м. Івано-Франківську в апеляційному порядку, вважає, що суд прийняв постанову з порушенням норм матеріального права, просило скасувати постанову та відмовити в задоволенні позову.
Апеляційну скаргу мотивує тим, що відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії з 01.02.2008 року на підставі довідки про заробітну плату від 13.07.2012 року № 24, так як у графі до премії 70% включено премію за січень місяць 2008 року.
У судове засідання представники сторін не з'явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41, ч. 4 ст. 196 КАС України розглянула справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що позивачу при перерахунку пенсії не враховано премію в розмірі 4054,26 грн..
З вказаним висновком суду першої інстанції колегія суддів погоджується, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 являється пенсіонером, перебуває на обліку в УПФУ в м. Івано-Франківську та отримує пенсію як державний службовець.
Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» в структуру заробітної плати входить додаткова заробітна плата, а це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Також до заробітної плати відносяться інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (далі Закон № 3723-XII), пенсія державним службовцям призначається в розмірі в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Частинами 2, 7 статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно частини 2 статті 37-1 Закону № 3723-XII перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до частини 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
За змістом ч. 2 ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
У довідці Головного управління Держкомзему в Івано-Франківській області від 16.04.2008 року № 20 (а.с. 31) зазначено, що заробітна плата позивача на посаді начальника головного управління з якої йому призначено пенсію, встановлена з лютого 2008 року, для обчислення пенсії становить 8905,93 грн., в тому числі 2850 грн. 33 коп. - середній розмір премії за загальні результати роботи на посаді начальника головного управління, що становить 70% від суми посадового окладу, рангу, вислуги та надбавки, згідно Положення про преміюваня.
Відповідно до листа-відповіді УПФ в м. Івано-Франківську від 06.08.2012 року № 123/03 (а.с. 6), з 01.02.2008 року позивачу проведений перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ від 06.02.2008 року за № 34 та наданої ним довідки про заробітну плату працюючого державного службовця на відповідній посаді за № 20 від 16.04.2008 року. Розмір пенсії позивача з 01.02.2008 року становив 5640 грн. (90% з обмеженням від заробітної плати - 8905 грн. 93 коп.). Актом зустрічної перевірки довідки про заробітну плату від 15.07.2008 року підтверджено, що в довідку № 20 від 16.04.2008 року врахована премія на посаді начальника головного управління, яка була у лютому нарахована та виплачена за січень.
Листом Головного управління Держкомзему в Івано-Франківській області № 424/07 від 13.07.2012 року повідомлено УПФ в м. Івано-Франківську, що у зв'язку з допущенням арифметичної помилки при обчисленні суми премії, подає уточнену довідку позивача на заміну раніше виданої довідки № 20 від 16.04.2008 року (а.с. 4).
Згідно довідки Головного управління Держкомзему в Івано-Франківській області від 13.07.2012 року № 24 (а.с. 5), заробітна плата позивача на посаді начальника головного управління з якої йому призначено пенсію, встановлена з лютого 2008 року, для обчислення пенсії становить 9495 грн., в тому числі 4054 грн. 26 коп. - середній розмір премії за загальні результати роботи на посаді начальника головного управління, що становить 70% від суми посадового окладу, рангу, вислуги та надбавки, згідно Положення про преміювання.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проте, відповідачем не надано суду жодних доказів правомірності відмови в перерахунку пенсії.
Враховуючи наведене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про зобов'язання УПФУ в м. Івано-Франківську провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з врахуванням премії за лютий 2008 року в розмірі 4054 грн. 26 коп..
До початку розгляду справи судом апеляційної інстанції, в суд подано виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Івано-Франківського міського управління юстиції копію витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання № 00012868495 від 11.10.2013 року, згідно якого ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_1.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою особи, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва, або ліквідації підприємства, установи, організації, які були стороною у справі.
Відповідно до ч. 2 ст. 203 КАС України якщо судом першої інстанції ухвалено законне та обґрунтоване судове рішення, а обставини, які стали підставою для закриття провадження у справі, виникли після його ухвалення, суд апеляційної інстанції визнає таке рішення нечинним і закриває провадження у справі.
З огляду на викладене суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а постанова відповідає нормам матеріального та процесуального права, а тому постанову слід визнати нечинною, а провадження у справі підлягає закриттю у зв'язку зі смертю ОСОБА_1
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст. 196, п. 5 ч. 1 ст. 198, ст. 203, ст.205, ст.206, ст. 254 КАС України, суд,
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області залишити без задоволення, постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 19 грудня 2012 року по справі № 0907/15089/12 визнати нечинною, а провадження у справі закрити.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя О.О. Большакова
Судді І.В. Глушко
В.Я. Макарик
Повиний текст виготовлено 05 травня 2015 року.