Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #42243532

Справа № 127/8892/15-а

Провадження № 2-а/127/307/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11.05.2015 м. Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Романюк Л.Ф. розглянувши у скороченому провадженні в м. Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання недійсним рішення комісії по розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій, -

В С Т А Н О В И В:

До Вінницького міського суду Вінницької області надійшов позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання недійсним рішення комісії по розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій.

Позов мотивований тим, що відповідно до наказу № 49 від 27.08.1995 року «Про організацію атестаційної комісії з умов праці і права на пільгове пенсійне забезпечення» та на підставі протоколу від 30.11.1995 року б/н затвердженого вказаною комісією було прийнято рішення про віднесення посади, на якій перебувала позивачка з 17.07.1995 року по 02.11.2003року, а саме молодша медична сестра Вінницького обласного патологоанатомічного бюро, до роботи із шкідливими і важкими умовами праці відповідно до списку № 2 п. 24 постанови Кабінету Міністрів від 16.01.2003 року № 36 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах виробництв, робіт, професій, посад і показників».

Відповідно до листа Департамента соціальної політики Вінницької ОДА, вказано, що для підтвердження пільгового стажу роботи за списком № 2 потрібна наявність відповідного наказу атестаційної комісії, а рішення про віднесення посад санітарок (молочних медичних сестер) Вінницького обласного поталого анатомічного бюро було затверджено у вигляді протоколу.

Відповідний трудовий стаж роботи в Вінницькому обласному патологоанатомічному бюро позивачки ОСОБА_1 підтверджується ксерокопією трудової книжки.

Відповідно до рішення № 11 від 11.02.2015 року комісії по розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії по списку № 2 відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у зв'язку з відсутністю пільгового стажу.

Позивачка просила суд визнати вище зазначене рішення комісії недійсним та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці, здійснити перерахунок пенсії по списку № 2.

На адресу суду надійшло заперечення відповідача, в якому він просить суд відмовити в задоволенні позову, у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу, тому управлінням правомірно відмовлено заявнику у призначенні пенсії за віком по Списку №2.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем обставини, суд прийшов до висновку про наявність підстав для часткового задоволення вимог позову виходячи з наступного.

Згідно Рішення комісії «По розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсії відповідно до чинного законодавства України» № 11 від 11.02.2015 року щодо призначення пенсії ОСОБА_1, відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах за відсутністю необхідного пільгового стажу (а.с. 7-9).

Згідно до довідки №574 від 23.10.2014 року Вінницького обласного патологоанатомічного бюро пільговий стаж ОСОБА_1 складає 8 років 3 м. 15д.(а.с. 11).

Відповідно до записів з трудової книжки ОСОБА_1, остання працювала в Вінницькому обласному патологоанатомічному бюро з 17.07.1995 року, 16.10.2004 року переведена на посаду мед реєстратора (а.с. 12-15).

Згідно до наказу № 49 від 27.08.1995 року «Про організацію атестаційної комісії з умов праці і права на пільгове пенсійне забезпечення» та на підставі протоколу від 30.11.1995 року б/н затвердженого вказаною комісією було прийнято рішення про віднесення посади, на якій перебувала позивачка з 17.07.1995 року по 02.11.2003року, а саме молодша медична сестра Вінницького обласного патологоанатомічного бюро, до роботи із шкідливими і важкими умовами праці відповідно до списку № 2 (а.с. 16-17).

Відповідно до статті 24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

У відповідності зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у старості. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Суд, бере до уваги, що ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Згідно наказу Міністерства праці та соціальної політики №383 від 18.11.2005 року "Про затвердження порядку застосування Списків №1 та №2 виробництв робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Відповідно до п.п.23-24 вказаного Порядку документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою. Для підтвердження трудового стажу приймаються лише ті відомості про період роботи, які внесені в довідки на підставі документів.

Згідно ст.44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 визначено перелік документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються до органу Пенсійного фонду України.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Відповідно до ст. 116 Конституції України, Кабінет Міністрів України забезпечує здійснення внутрішньої і зовнішньої політики держави, виконання Конституції України і законів, актів Президента України.

Як передбачено ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні судом перевірено: чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ст. ст. 69, 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободі в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Таким чином, суд враховуючи вищезазначене дійшов висновку про неправомірність дій Управління пенсійного фонду України у м. Вінниці. Відповідно до п.1, 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою КМУ № 442 від 01.08.1992 року атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих та на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Частиною другою п. 4 зазначеного Порядку встановлено, що відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Вищий адміністративний суд України в інформаційному листі від 14.08.2008 року за № 1406/13-08 «Про практику застосування законодавства з питань пенсійного забезпечення» звернув увагу на те, що в питаннях розгляду спорів щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах суд бере до уваги, що атестація робочих місць за умови праці - це комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально - економічних факторів, що впливають на здоров'я і працездатність працівників в процесі трудової діяльності.

Враховуючи встановлені судом факти, суд вбачає неправомірні дії з боку Пенсійного фонду України у м. Вінниці, яке діяло в порушення норм чинного законодавства, зокрема, ч. 2 ст. 19 Конституції України, в якій зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а отже в бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо відмови у призначенні пенсії позивачу є порушенням чинного законодавства.

Таким чином суд вважає, за необхідне визнати неправомірним Рішення комісії «По розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсії відповідно до чинного законодавства України» № 11 від 11.02.2015 року щодо призначення пенсії ОСОБА_1

Окрім того, позивачка ОСОБА_1 просить суд зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці здійснити перерахунок пенсії, проте здійснити перерахунок в даному випадку немає ніяких правових підстав, оскільки пенсія позивачці ще не призначена.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 13, 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", Порядком застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 15 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за N1566/11846, ст.ст. 9, 11, 70, 71, 79, 86, 158, 159, 183-2, КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії «По розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсії» № 11 від 11.02.2015 року щодо призначення пенсії ОСОБА_1.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її отримання через Вінницький міський суд Вінницької області до Вінницького апеляційного адміністративного суду.

Суддя:




  • Номер:
  • Опис: визнання недійсним рішення комісії по розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій
  • Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
  • Номер справи: 127/8892/15-а
  • Суд: Вінницький апеляційний адміністративний суд
  • Суддя: Романюк Л.Ф.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 28.05.2015
  • Дата етапу: 18.06.2015
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація