Судове рішення #42255055

Справа № 526/681/15-ц

Провадження № 2/526/389/2015


Р І Ш Е Н Н Я

іменем України


13 травня 2015 року Гадяцький районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді Горошка А.М.,

з участю секретаря Дроботі Л.М.,

розглянувши цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Гадяцької міської ради Полтавської області, третя особа: Гадяцька державна нотаріальна контора Полтавської області, приватний нотаріус Гадяцького районного нотаріального округу Полтавської області Заєць Н.М. про визначення частки та визнання права власності на спадщину,-

встановив:

Позивач звернувся у квітні 2015 року до суду з позовом до відповідача, в якому прохає визначити часткиу домоволодінні, що знаходиться по АДРЕСА_1 Полтавської області за ОСОБА_3, нині померлою, та ОСОБА_4, нині померлим, по ? за кожним з них, визнати дане домоволодіння, яке складається з житлового будинку - А-1, загальною площею - 69,9 кв.м, житловою площею - 32,4 кв.м, прибудови - а1, сарай з погребом - Б, гараж - Г, сарай - Д, огорожа - №1 та земельну ділянку площею 0,07 га для обслуговування жилого будинку спадковим майном, що залишилося після смерті ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року, а також визнати за позивачем право власності на дане домоволодіння та земельну ділянку.

У судове засідання позивач не з`явився, надавши суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача - Гадяцької міської ради Полтавської області у судове засідання не з'явився, надавши письмову заяву про розгляд справи за відсутності представника. Проти позовних вимог не заперечує.

Третя особа - приватний нотаріус Гадяцького районного нотаріального округу Полтавської області Заєць Н.М. та представник третьої особи - Гадяцької державної нотаріальної контори Полтавської області у судове засідання не з'явились, надавши суду письмову заяву про розгляд справи без їх участі, проти позовних вимог не заперечують.

Відповідно до ч. 2 ст. 158 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Згідно ч. 2 ст. 197 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання або за розпорядженням головуючого інший працівник апарату суду. У разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Вивчивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 08.10.1966 року Гадяцьким райбюро ЗАГС Полтавської області було зареєстровано шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_5, у зв'язку з чим остання своє прізвище ОСОБА_4 змінила на прізвище чоловіка ОСОБА_4 (а.с. 7).

ІНФОРМАЦІЯ_2 народився ОСОБА_1, батьками якого є ОСОБА_4 та ОСОБА_3 (а.с. 8).

Згідно копії свідоцтва про право власності на нерухоме майно, житловий будинок з господарськими будівлями, що знаходиться в м. Гадяч Полтавської області по АДРЕСА_1, належить ОСОБА_4 на праві приватної власності (а.с. 11).

Відповідно копії свідоцтва про смерть ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року (а.с. 4).

Із довідки виконавчого комітету Гадяцької міської ради Полтавської області вбачається, що ОСОБА_3 була зареєстрована та проживала станом на ІНФОРМАЦІЯ_1 року за адресою: м. Гадяч, АДРЕСА_1. На день смерті ОСОБА_3 разом з нею був зареєстрований ОСОБА_4 (а.с. 9).

Відповідно копії свідоцтва про смерть ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року (а.с. 5).

Із довідки виконавчого комітету Гадяцької міської ради Полтавської області вбачається, що ОСОБА_4 був зареєстрований та проживав станом на ІНФОРМАЦІЯ_1 року за адресою: м. Гадяч, АДРЕСА_1. На день смерті ОСОБА_4 був зареєстрований один. (а.с. 10).

Згідно довідки відділу Держземагенства у Гадяцькому районі Полтавської області вбачається, що ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року, дійсно видавався державний акт на право приватної власності на землю для обслуговування житлового будинку площею 0,07 га, зареєстрований 10.04.1998 року за № 367 (а.с. 15).

Відповідно пояснення, наданого Гадяцькою державною нотаріальною конторою, ОСОБА_4 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_4 на право власності на житловий будинок у м. Гадяч, АДРЕСА_1, Полтавської області, та земельну ділянку площею 0,07 га для обслуговування житлового будинку у зв'язку з відсутністю право встановлювальних документів на зазначене майно (а.с. 17).

Також, згідно повідомлення Гадяцької державної нотаріальної контори Полтавської області вбачається, що після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_3 із заявою про прийняття спадщини ніхто не звертався, спадкова справа не заводилась.

Із повідомлення приватного нотаріуса Гадяцького районного нотаріального округу Полтавської області Заєць Н.М. вбачається, що спадкоємцем після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_4 є його син - ОСОБА_1

Згідно ч. 3 ст. 368 ЦК України майно, набуте подружжям за час шлюбу, є їхньою спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно ч. 2 ст. 372 ЦК України у разі поділу майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними або законом.

Як вбачається з матеріалів справи, нерухоме майно було набуте ОСОБА_4 за час шлюбу з ОСОБА_3, тому є спільною сумісною власністю, а, отже, у разі поділу майна вважається, що частки співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними.

Відповідно ч. 1 ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

За правилами ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Статтею 1225 ЦК України передбачено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, яка необхідна для їх обслуговування, якщо інший її розмір не визначений заповітом.

Згідно ч. ч. 3, 5 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Отже, ОСОБА_4 є спадкоємцем після смерті своєї дружини ОСОБА_3 і вважається таким, що прийняв спадщину.

Також, керуючись ч. 3 ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги повністю знайшли своє підтвердження належними доказами по справі, є законними та обґрунтованими, тому підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст. 368 ч. 3, 372 ч. 2, 392, 1216, 1218, 1220, 1225, 1261, 1268, 1296 ЦК України, ст.ст. 10, 60, 80, 158 ч. 2, 197 ч. 2, 213, 215 ЦПК України, суд, -

вирішив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Гадяцької міської ради Полтавської області, третя особа: Гадяцька державна нотаріальна контора Полтавської області про визначення частки та визнання права власності на спадщину задовольнити.

Визначити частки у домоволодінні, що знаходиться по АДРЕСА_1 Полтавської області, за ОСОБА_3, нині померлою, та ОСОБА_4, нині померлим, по ? частині за кожним з них.

Визнати домоволодіння, яке складається з житлового будинку - А-1, загальною площею - 69,9 кв.м, житловою площею - 32,4 кв.м, прибудова - а1, сарай з погребом - Б, гараж - Г, сарай - Д, огорожа - № 1, та земельну ділянку площею 0,07 га для обслуговування жилого будинку, що знаходиться по АДРЕСА_1 Полтавської області, що залишились після смерті ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року, спадковим майном.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно, що знаходиться по АДРЕСА_1 Полтавської області у вигляді домоволодіння, яке складається з житлового будинку - А-1, загальною площею - 69,9 кв.м, житловою площею - 32,4 кв.м, прибудова - а1, сарай з погребом - Б, гараж - Г, сарай - Д, огорожа - № 1, та земельної ділянки площею 0,07 га для обслуговування жилого будинку.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Полтавської області через Гадяцький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії рішення.

Головуючий А. М. Горошко



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація