ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34 |
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 40/257 | 16.12.08 |
За позовом Закритого акціонерного товариства «Укргеолбудм»
до Фонду державного майна України
про зобов’язання вчинити дії
за зустрічним позовом Фонду державного майна України
до Закритого акціонерного товариства «»Укргеолбудм»
про визнання договору дійсним
Суддя: Пукшин Л.Г.
Представники сторін:
Позивач за первісним позовом (відповідач за зустрічним позовом): Яковенко Д.М. за дов. б/н від 06.10.2008.
Відповідач за первісним позовом (позивач за зустрічним позовом): Погорілко Н.М. за дов. № 578 від 15.09.2008.
В судовому засіданні 16.12.08, за згодою представників сторін в порядку ст. 85 ГПК України було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги за первісним позовом закритого акціонерного товариства «Укргеолбудм»про зобов’язання Фонду державного майна України нотаріально посвідчити договір оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства «Комплексна геологічна експедиція «Укргеолбудм»№ 615 від 22.09.2004 р., укладеного між ЗАТ «Укргеолбудм»та Фондом державного майна України.
В обґрунтування позовних вимог Позивач за первісним позовом зазначає, що 22 вересня 2004 року між Фондом державного майна України та Закритим акціонерним товариством «Укргеолбудм»було укладено договір оренди цілісного майнового комплексу Державного підприємства «Комплексна геологічна експедиція «Укргеолбудм»№ 615.
Відповідно до укладеного договору ФДМ України передано у користування строком на 5 років цілісний майновий комплекс зазначеного державного підприємства до складу якого увійшло нерухоме майно, а саме будівлі.
З посиланням на положення ст. 793 ЦК України (в редакції чинної на момент укладання договору оренди) Позивач за первісним позовом вважає, що оскільки до складу цілісного майнового комплексу входять будівлі, то договір оренди цілісного майнового комплексу ДП «Комплексна геологічна експедиція «Укргеолбудм»№ 615 від 22.09.2004 р., укладений між ЗАТ «Укргеолбудм»та Фондом державного майна України необхідно обов'язково посвідчити нотаріально.
Ухвалою суду від 17.11.08 порушено провадження у справі № 40/257 розгляд справи призначено на 04.12.08.
Ухвалою суду від 02.12.08 прийнято зустрічну позовну заяву Фонду державного майна України до закритого акціонерного товариства «Укргеолбудм»про визнання договору оренди цілісного майнового комплексу дійсним, для сумісного розгляду із первісним позовом.
В обґрунтування зустрічних позовних вимог Фонд державного майна України стверджує, що Договір оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства «Комплексна геологічна експедиція «Укргеолбудм»№ 615, укладений 22 вересня 2004 р., між ЗАТ «Укргеолбудм»та Фондом державного майна України нотаріально не посвідчений з тих підстав, що чинне законодавство України не вимагає нотаріального посвідчення такого роду договорів.
Так, відповідно до ст. 793 ЦК України (у редакції, що діяла на момент укладання Договору оренди) Договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) строком на один рік і більше підлягає нотаріальному посвідченню.
Фонд державного майна України зазначає, що у відповідності до ч. 2 ст. 191 ГК України до складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом.
Цілісний майновий комплекс згідно ст. 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»виступає об’єктом оренди. Цілісним майновим комплексом є господарський об'єкт з завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг) з наданою йому земельною ділянкою, на якій він розміщений, автономними інженерними комунікаціями, системою енергопостачання.
Частиною 1 статті 209 ЦК України визначено, що правочин, який вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін.
Положення ст. 793 ЦК України містять вимоги щодо обов’язковості посвідчення договорів оренди лише будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини).
За таких обставин, Фонд державного майна України вважає, що цілісний майновий комплекс не є окремою будівлею чи капітальною спорудою, а відтак на такі договори не розповсюджується дія ч. 2 ст. 793 ЦК України.
З огляду на наведе та керуючись ст.ст. 16, 209-210 ЦК України, ст. 20 ГК України просить суд визнати договір оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства «Комплексна геологічна експедиція «Укргеолбудм»№ 615 від 22.09.2004 р., укладений між ЗАТ «Укргеолбудм»та Фондом державного майна України чинним.
В судове засідання, призначене на 04.12.08 з’явилися представник сторін вимоги ухвал суду виконали.
Представник Позивача за первісним позовом позовні вимоги підтримав у повному обсязі, проти заявленого зустрічного позову заперечував. Представник Відповідача за первісним позовом проти вимог заперечував та просив суд задовольнити зустрічні позовні вимоги.
В судовому засіданні оголошувалась перерва до 16.12.2008.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника Позивача оцінивши подані докази, суд, -
ВСТАНОВИВ:
22 вересня 2004 року між Фондом державного майна України та Закритим акціонерним товариством «Укргеолбудм»було укладено договір оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства «Комплексна геологічна експедиція «Укргеолбудм»№ 615.
Відповідно до п. 1.1. Договору Орендодавець передає а Орендар Приймає в строкове платне користування цілісний майновий комплекс державного підприємства «Комплексна геологічна експедиція «Укргеолбудм»склад і вартість якого визначено відповідно до наведених акта оцінки, протоколу про результати інвентаризації та передавального балансу підприємства, складеного за станом на 30.06.2004.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»об'єктами оренди за цим Законом є цілісні майнові комплекси підприємств, їх структурних підрозділів (філій, цехів, дільниць). Цілісним майновим комплексом є господарський об'єкт з завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг) з наданою йому земельною ділянкою, на якій він розміщений, автономними інженерними комунікаціями, системою енергопостачання.
Згідно з приписами ст. 191 ЦК України підприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для здійснення підприємницької діяльності. До складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом.
Правочин, який вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін (ст. 209 ЦК України).
Так, ст. 793 ЦК України (в редакції, яка діяла на момент укладення договору оренди цілісного майнового комплексу № 615 від 22.09.2004) чітко визначала, що договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) строком на один рік і більше підлягає нотаріальному посвідченню.
Таким чином, приписи ст. 793 ЦК України містять вимоги щодо нотаріального посвідчення договір найму саме будівлі або іншої капітальної споруди.
Оскільки, Сторони за спірним договором не домовлялися щодо нотаріального посвідчення договору, а законом на час укладення спірної угоди нотаріального посвідчення договору оренди цілісного майнового комплексу не вимагалося, то відповідно суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог за первісним позовом Закритого акціонерного товариства «Укргеолбудм».
Щодо зустрічних позовних вимог Фонду державного майна України, то суд вважає їх обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч. 1 ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 1 ГПК України підприємства та організації мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 202 Цивільного кодексу України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків.
Стаття 203 Цивільного кодексу України містить вичерпний перелік вимог, додержання яких є необхідно для чинності правочину, а саме:
1. Зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
2. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності (у відповідності до вимог ст.92 ЦК України).
3. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.
4. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом.
5. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
6. Правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами) не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних.
Відповідно до ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п’ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України захист цивільних прав та інтересів здійснюється у встановленому порядку судом шляхом: визнання цих прав; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов‘язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконним рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»договір оренди вважається укладеним з моменту досягнення домовленості з усіх істотних умов і підписання сторонами тексту договору.
Сторони в укладеному між ними Договорі оренди цілісного майнового комплексу № 615 від 22.09.2008 дійшли згоди щодо всіх істотних умов договору оренди, передбачених чинним законодавством України.
Враховуючи той факт, що ст. 793 ЦК України містять вимоги щодо нотаріального посвідчення договір найму лише будівлі або іншої капітальної споруди, і не вимагається нотаріального посвідчення договорів найму щодо цілісних майнових комплексів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Фонду державного майна України за зустрічним позовом є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 33, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, Господарський суд міста Києва, –
ВИРІШИВ:
1. У позові закритого акціонерного товариства «Укргеолбудм»відмовити повністю.
2. Позовні вимоги Фонду державного майна України за зустрічним позовом задовольнити.
3. Визнати договір оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства «Комплексна геологічна експедиція «Укргеолбудм»№ 615, укладений 22 вересня 2004 р., між ЗАТ «Укргеолбудм»та Фондом державного майна України, дійсним.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Суддя Пукшин Л.Г.
- Номер:
- Опис: Про спонукання вчинити певні дії
- Тип справи: Видача дублікату наказу (2-й розділ звіту)
- Номер справи: 40/257
- Суд: Господарський суд Донецької області
- Суддя: Пукшин Л.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.06.2016
- Дата етапу: 15.06.2016
- Номер:
- Опис: Про спонукання вчинити певні дії
- Тип справи: Роз’яснення і виправлення рішення, ухвали (2-й розділ звіту)
- Номер справи: 40/257
- Суд: Господарський суд Донецької області
- Суддя: Пукшин Л.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.08.2016
- Дата етапу: 22.08.2016