Судове рішення #42531406






ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



27 травня 2015 року Справа № 876/4623/15


Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Кушнерика М.П.

суддів Мікули О.І., Курильця А.Р.


розглянувши в порядку письмового провадження у місті Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області на постанову Любешівського районного суду Волинської області від 06 січня 2015р. у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області про перерахунок виплат, -


В С Т А Н О В И Л А:


08.12.2014р. позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату доплати до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру за проживання на території посиленого радіоекологічного контролю у розмірі двох мінімальних заробітних плат, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, особам віднесеним до категорії 3 у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком та стягнути нараховану але не виплачену пенсію, в межах строку звернення до суду по 02.08.2014р..

Постановою Любешівського районного суду Волинської області від 06 січня 2015р. заявлений позов задоволено. Визнано неправомірними дії відповідача та зобов'язано пенсійний орган здійснити донарахування доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, що проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, в розмірі двох мінімальних заробітних плат, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком за період з 09 червня 2014 року по 02 серпня 2014 року, з урахуванням виплачених сум та стягнути з пенсійного органу на користь позивача відповідні донарахування підвищення до пенсії та додаткової пенсії з врахування проведених виплат. Постанова в межах суми стягнення за один місяць звернута до негайного виконання.


Не погодившись із постановою суду, її в апеляційному порядку оскаржив відповідач, який покликаючись на порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні заявленого позову відмовити.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 01.01.2012р. встановлено, що виплати проводяться у розмірах визначених даною постановою із врахуванням змін внесених до неї постановою КабМіну України №112 від 25.03.2014р.

Також, судом порушено вимоги ст.105 КАС України, оскільки адміністративний позов може містити вимоги про зобов»язання вчинити дії, а не стягнення суми.


Відповідно до п.3 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції прийшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, яке прийнято у порядку скороченого провадження за результатами розгляду справ, передбачених пунктами 1,2 ч.1 ст.183-2 цього Кодексу.


Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення, з наступних підстав.


Судом першої інстанції встановлено і з таким погоджується колегія суддів, позивачу отримує пенсію, відповідно до ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Непрацюючий пенсіонер та проживає на території зони радіоекологічного контролю.

Відповідно до ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що особам віднесеним до 3 категорії встановлена додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 25 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах: у зоні безумовного (обов'язкового) відселення - три мінімальні заробітні плати; у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати; у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата. Пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, і стипендії студентам, які там навчаються, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті. Пенсіонерам, які працюють у зонах радіоактивного забруднення, оплата праці додатково підвищується на 25 процентів від розміру мінімальної заробітної плати - ст.39 згаданого вище Закону.


Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік" від 16 січня 2014 року №719-VII, що набрав чинності з 1 січня 2014 року, не передбачено норми, яка б обмежувала у 2014 році пряме застосування Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" Законом України №1622-VII від 31.07.2014 року, які набрали чинності з 03.08.2014 року, якими передбачений п.6-7 Прикінцевих положень про те, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.


Відповідно до п.1 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплат пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.


Разом з тим, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про стягнення з Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області на користь позивача відповідних донарахувань підвищення до пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, за вказаний період з урахуванням проведених виплат без визначення суми, мотивуючи тим, що нарахування конкретної суми є повноваженнями пенсійних органів, оскільки з огляду на положення ст.ст.21, 105, 162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконними рішенням, дією або бездіяльністю. Встановивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, адміністративний суд повинен був визнати такі дії незаконними і зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону. Крім того, судом апеляційної інстанції не встановлено порушення прав позивача в майбутньому щодо невиплати нарахованої суми підвищення до пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, за вказаний період.


З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, а саме відмові в задоволенні позову щодо стягнення нарахованого, але не виплаченого підвищення до пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, в межах строку звернення до суду по 02.08.2014р.. В решті постанова прийнята з дотримання норм матеріального та процесуального права.


Керуючись ст.ст.160, 195, 197, п.1, 3 ч.1 ст.198, ст.200, п.4 ст.202, ст.205, 207, 254 КАС України, колегія суддів, -


П О С Т А Н О В И Л А:


Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області - задовольнити частково.

Постанову Любешівського районного суду Волинської області від 06 січня 2015р. у адміністративній справі №162/1844/14-а, 2а/162/118/2015 - скасувати в частині задоволення позову про стягнення нарахованого, але не виплаченого підвищення до пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, в межах строку звернення до суду по 02.08.2014р. та прийняти нову про відмову в задоволенні позову в цій частині.

В решті постанову суду залишити без змін.


Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, є остаточна та оскарженню не підлягає.



Головуючий суддя: М.П.Кушнерик



Судді: О.І.Мікула



А.Р.Курилець




















Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація