апеляційний суд автономної республіки Крим
Справа № 22-ц-51-Ф/08
Головуючий суду першої інстанції Кисельов Є.М.
Суддя-доповідач суду апеляційної інстанції Мудрова В.В.
УХВАЛА
ІМЕНЕМУКРАЇНИ
14 травня 2008 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду АР Крим у місті Феодосії в складі:
головуючого, судді Ломанової Л.О.,
суддів Притуленко О.В.,
Мудрової В.В.,
при секретарі Петриченко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1до Сервісного центру «Алло-Сервіс» про стягнення неустойки, моральної шкоди та штрафу в дохід держави, за апеляційною скаргою ОСОБА_2 -представника ОСОБА_1на рішення Керченського міського суду АР Крим від 8 жовтня 2007 року,
ВСТАНОВИЛА:
У липні 2007 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Сервісного центру «Алло-Сервіс» про стягнення неустойки у сумі 816, 63 грн., моральної шкоди в розмірі 500 грн. та штрафу в дохід держави в сумі 4 890 грн.
Вимоги позову мотивовані тим, що позивач 17 жовтня 2006 року у магазині «Мобілайн» купив мобільний телефон «SIMENS AX75» за 489 грн. Через деякий час після придбання у телефоні виявився недолік і він направлявся на ремонт до сервісного центру відповідача. Останній раз телефон переданий відповідачу для проведення гарантійного ремонту 16 січня 2007 року, де і знаходився до 17 липня 2007 року. Ніяких домовленостей про збільшення строку ремонту між сторонами не було. Позивач вважає, що, оскільки чотирнадцятиденний строк ремонту минув, тому відповідач зобов'язаний сплатити неустойку у розмірі 1 % від вартості товару за кожен день затримки усунення недоліків понад установлений термін, а саме -за 167 днів. У позові зазначено, що відповідач затримкою усунення недоліків понад установлений термін завдав позивачу також і моральну шкоду, яка полягає у душевних стражданнях, приниженням честі та гідності, а також ділової репутації. Так, з цього приводу в його сім'ї виникають сварки і бешкети, напружені сімейні обставини, посмішки з боку знайомих, чим підірваний його авторитет сімейного голови.
Рішенням Керченського міського суду АР Крим від 8 жовтня 2007 року у позові відмовлено.
На вказане судове рішення представник позивача подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, просить суд скасувати рішення та ухвалите нове - по суті позовних вимог.
Представник позивача в обґрунтування доводів апеляційної скарги посилається на статті 526 та 610 ЦК України, які регламентують виконання зобов'язань. Апелянт вказує, що відповідачем не було надано до суду жодного доказу в підтвердження того, що акт про неможливість проведення гарантійного ремонту складений саме 30 січня 2007 року.
2
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника ТОВ «Алло-Сервіс», колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Згідно вимог ч. 1 ст. 303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції. У ч.3 наведеної статті зазначено, що апеляційний суд не обмежений доводами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення.
Згідно з вимогами ст. 30 ЦПК України сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач. Позивачем та відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава.
Між тим, вирішуючи спір, суд першої інстанції не звернув увагу на зазначене положення закону, не з'ясував, хто фактично є сторонами у справі та ухвалив рішення з порушенням норм процесуального закону.
З матеріалів справи вбачається, зокрема - позову (а.с. 1), рішення суду (а.с. 39, 40-43, 44) тощо, що вимоги позову були заявлені до відповідача - Сервісного центру «Алло-Сервіс» і саме відносно цієї особи, яка не є юридичною особою, була розглянута справа.
При цьому поза увагою суду першої інстанції залишився той факт, що у справі приймав участь представник ТОВ «Алло-Сервіс», відносно якого не була порушена ця цивільна справа. Представник вказаної особи при апеляційному розгляду пояснив, що саме ТОВ «Алло-Сервіс» є юридичною особою, а рішення суду ухвалене у відношенні Сервісного центру «Алло-Сервіс», що не є юридичною особою.
А відтак, судом були порушені вимоги ст. 11 ЦПК України, відповідно до яких суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до п. 4 ст. 311 ЦПК України вирішення питання про права та обов'язки осіб, які не брали участь у справі, є безумовною підставою для скасування рішення суду.
З огляду на вищенаведене, рішення суду підлягає скасуванню з передачею справи на новий розгляд.
На підставі вказаного, керуючись статтею 303, пунктом 5 частини 1 статті 307, пунктом 4 частини 1 статті 311, статтями 313, 314 та 315 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів судової палати у цивільних справах,
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - представника ОСОБА_1задовольнити частково.
Рішення Керченського міського суду АР Крим від 8 жовтня 2007 року скасувати і передати справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.