Головуючий у 1 інстанції - Васильченко О.Г.
Суддя-доповідач - Блохін А.А.
УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 червня 2015 року справа №263/1843/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Блохіна А.А., суддів Гаврищук Т.Г., Міронової Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області на постанову Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 27 березня 2015 року у справі № 263/1843/15-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату індексації пенсії,
ВСТАНОВИВ:
13.02.2015 року позивач звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати неправомірними дії відповідача та зобов'язати останнього провести перерахунок індексації пенсії з врахуванням фіксованої суми індексації, визначеної виходячи з базового місяця жовтень 2008 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року, починаючи нарахування та виплату фіксованої суми індексації пенсії з 12.08.2014 року.
Постановою Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 27 березня 2015 року у справі № 263/1843/15-а позов задоволено. Визнано неправомірними дії відповідача та зобов'язано останнього провести перерахунок індексації пенсії позивачу з врахуванням фіксованої суми індексації, визначеної виходячи з базового місяця жовтень 2008 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року на підставі та відповідно до вимог Закону України від 03.07.1991 № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-ХІІ) та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078), починаючи нарахування та виплату фіксованої суми індексації пенсії з 12.08.2014 року.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає останні обґрунтованими, а постанову суду такою, що підлягає скасуванню з наступних підстав.
Позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV). За період по 24.12.2010 року вона була працевлаштована, відповідно мала статус працюючого пенсіонера (а.с.7).
Позивач звернувся до відповідача з заявою про отримання даних щодо проведення індексації пенсії.
Відповідач листом № 465 від 09.01.2015 року повідомив, що пенсія непрацюючих пенсіонерів індексується в межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Також, зазначив, що відповідно до пункту 9 Порядку № 1078 працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці.
Стаття 1 Закону № 1282-ХІІ зазначає, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до статті 2 цього ж Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, і які не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).
Стаття 4 Закону № 1282-ХІІ зазначає, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до статті 10 Закону № 1282-ХІІ індексація доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи. Пенсія працюючих пенсіонерів індексується в розмірі, що з урахуванням оплати праці не перевищує прожиткового мінімуму для працездатної особи.
Порядком № 1078 визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, в тому числі для працюючих пенсіонерів.
Пунктом 9 цього Порядку встановлено, що працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці. Індексація пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, проводиться після індексації суми оплати праці на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації.
У всіх випадках загальний дохід працюючого пенсіонера, який підлягає індексації, не повинен перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи.
Підприємства, установи та організації зобов'язані у двотижневий строк після проведення індексації оплати праці подавати органам, які призначають і виплачують пенсію, інформацію про розмір оплати праці працюючого пенсіонера, проіндексовану її суму та суму індексації. На підставі поданої інформації органи, які призначають і виплачують пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюють перерахунок сум індексації пенсій, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії.
У разі звільнення пенсіонера з роботи власник або уповноважений ним орган подає відповідну довідку органу, який призначає і виплачує пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, для проведення індексації зазначених виплат згідно з цим Порядком.
Таким чином у випадку, коли пенсіонер є працюючим, індексація його доходів проводиться спочатку за основним місцем роботи в межах сум прожиткового мінімуму для працездатної особи. В першу чергу індексується його сума оплати праці і лише після цього можливе проведення індексації пенсії (в межах прожиткового мінімуму для працездатної особи, тобто, якщо дохід пенсіонера за місцем роботи проіндексований виходячи з розміру оплати праці, меншому ніж вказаний прожитковий мінімум) на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації.
При цьому положення Порядку № 1078 щодо проведення індексації пенсії працюючим пенсіонерам не суперечать нормам статті 10 Закону № 1282-ХІІ, тому приймаються до уваги апеляційним судом.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач до 24.12.2010 року був працюючим пенсіонером, а відтак для забезпечення можливості розрахунку сум індексації його грошових доходів в період до 24.12.2010 року позивач мав надати довідку, видану підприємством де він працював, із зазначенням в ній розміру його оплати праці, проіндексованої її суми і суми індексації.
В будь-якому випадку без вивчення та перевірки сум індексації заробітної плати в період працевлаштування позивача до 24.12.2010 року, неможливим є проведення подальшої індексації пенсії відповідачем виходячи з базового місяця жовтень 2008 року, оскільки першочерговим та визначальним в даному випадку є розрахунки сум індексації заробітної плати працедавцем та недопущення їх перевищення виходячи із граничних меж прожиткового мінімуму для працездатної особи.
Під час розгляду справи було встановлено, що позивач натомість не надав доказів про суми та розміри індексації його доходів за основним місцем роботи в період його роботи на підприємстві до 24.12.2010 року.
За таких обставин в період працевлаштування позивача відповідач на законних підставах не проводив індексацію пенсії позивача, тому при підвищенні її (пенсії) абсолютного розміру на виконання пункту 5 Порядку № 1078 визначав цей місяць як новий базовий.
Розрахунок позивача порушує визначену Порядком № 1078 процедуру та черговість проведення індексації сум доходів працюючого пенсіонера, тому підстав для задоволення позовних вимог, які ґрунтуються на твердженні позивача про незмінність базового місяця жовтень 2008 року, не існує.
Судова колегія звертає увагу на те, що судом першої інстанції задоволено позовні вимоги щодо здійснення перерахунку індексації пенсії з 12 серпня 2014 року, хоча з 03 серпня 2014 року набрав чинності Закон України від 31 липня 2014 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», відповідно до якого «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» були доповнені п.6-7, за яким встановлено, що норми і положення Закону № 1282-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Таким чином, оскільки Порядок № 1078 є чинним та не скасований в установленому законом порядку, а відповідні положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» не визнані неконституційними, починаючи з 03 серпня 2014 року відсутні підстави стверджувати, що Порядок № 1078 суперечить Закону № 1282-ХІІ, до спірних правовідносин підлягають застосуванню положення Порядку № 1078, а тому судом першої інстанції безпідставно задоволено позов в цій частині.
Крім того, судова колегія звертає увагу на те, що аналогічні норми містить Закон України від 28.12.2014 № 80-VIII «Про Державний бюджет України на 2015 рік» (п. 9 Прикінцевих положень).
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при прийнятті постанови порушені норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області - задовольнити.
Постанову Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 27 березня 2015 року у справі № 263/1843/15-а - скасувати. У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату індексації пенсії - відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: А.А. Блохін
Судді: Т.Г. Гаврищук
Г.М. Міронова