- Відповідач (Боржник): Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області
- Позивач (Заявник): Бурлаченко Євдокія Володимирівна
- Відповідач (Боржник): Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 265/2457/15-а
Провадження № 2-а/265/74/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 травня 2015 року місто Маріуполь
Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді Міхєєвої І.М.,
при секретарі Федорової А.С..,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя, про перерахунок індексації пенсії, -
В С ТА Н О В И В :
24 квітня 2015 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до Орджонікідзевського районного суду м.Маріуполя Донецької області із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя (надалі – Управління ПФУ) про перерахунок індексації пенсії. В обґрунтування позову зазначила, що вона не працює та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (надалі – Закон про пенсійне страхування №1058-IV),
Відповідач при проведенні індексації пенсії позивачці безпідставно визначав базовий місяць кожного разу, коли підвищувалась мінімальна пенсія. Вважає протиправними дії Управління ПФУ щодо визначення базового місяця при проведенні індексації пенсії починаючи з жовтня 2007 року.
Зазначає, що позиція відповідача, що пенсії до яких встановлено доплату до мінімального розміру, не підлягають індексації, не відповідає вимогам ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення». Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що незважаючи на те, що Постановою Кабінету Міністрів України за № 170 від 12 березня 2008 року до Порядку індексації було внесено зміни, зокрема, соціальні виплати, розмір котрих залежить від прожиткового мінімуму (у тому числі пенсії за ст.28 Закону № №1058-IV, надбавки, додаткові пенсії, підвищення), перестали відноситися до об’єктів індексації, Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» Кабінету Міністрів надано лише право встановлювати інші об’єкти індексації у додаток до перерахованих у статті 2 Закону, а не звужувати їхній перелік.
Відповідно до статі 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», в редакції, що діяла до 01 січня 2008 року, індексації підлягають грошові доходи, одержані громадянами, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Зазначала, що після її звільнення відповідач повинен був провести перерахунок індексації її пенсії з врахуванням фіксованої суми індексації визначеної виходячи з базового місяця жовтня 2007 року та індексу споживчих цін за листопад 2007 року. Про порушення своїх прав позивачка дізналася тільки 17.03.2015 року після отримання письмової відповіді відповідача , до отримання даної відповіді в неї були відсутні будь-які відомості про індексацію пенсії.
Таким чином, вважає, що індексація її пенсії з 24.10.2014 року проведена з порушенням вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» без врахування за базовий місяць жовтня 2007 року та індексу споживчих цін за період за листопад 2007 року.
Посилаючись, зокрема на ст.ст.2, 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», постанову Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003, якою затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення (надалі – Порядок проведення індексації), просила суд:
1) визнати неправомірними бездіяльність Управління ПФУ про проведення позивачу індексації її пенсії з 24 жовтня 2014 року з порушенням Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації, без врахування за базовий місяць жовтень 2007 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2007 року;
2) зобов’язати Управління ПФУ провести перерахунок індексації пенсії з врахуванням фіксованої суми індексації визначеної виходячи з базового місяця жовтеня 2007 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2007 року на підставі та відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації починаючи нарахування та виплату сум індексації пенсії з 24 жовтня 2014 року.;
3) відповідно до абз.7 ч.4 ст.163 КАС України встановити строк для подання суб’єктом владних повноважень – відповідачем до суду звіту про виконання постанови, так як вона вимагає вчинення певних дій;
4) розподілити судові витрати між сторонами.
Ухвалою Орджонікідзевського районного суду м.Маріуполя від 22 травня 2015 року позовні вимоги в частині перерахунку індексації пенсії позивачки за період з 24 жовтня 2007 року по 23 жовтня 2014 року залишені без розгляду.
Таким чином, суд перевіряє в межах розгляду справи правомірність дій відповідача в частині перерахунку індексації пенсії позивачки за період з 24 жовтня 2014 року.
Позивачка до судового засідання не з’явилась, від неї до суду надійшла заява про розгляд справи у її відсутність.
Представник відповідача – Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя, до судового засідання не з’явився, про дату, місце та час слухання справи був повідомлений своєчасно та належним чином, від нього до суду надійшли письмові заперечення. З наданих до суду письмових заперечень вбачається, що відповідач не визнає позовні вимоги у повному обсязі, просив суд відмовити в їх задоволенні. В обґрунтування своїх заперечень посилався на п.5 Порядку проведення індексації, яким передбачено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, мінімальної пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація пенсії за цей місяць не проводиться. Для всіх видів пенсій визначення базового місяця проводиться у місяці перерахунку пенсій, що призводить до збільшення загального розміру пенсій. В обґрунтування заперечень представник позивача в межах заперечень посилався також на абз.7 п.3 Порядку, відповідно до якого до об’єктів індексації не відносяться, зокрема, пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 закону України, «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» ( мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність); додаткова пенсія, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму. Зазначав, що у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов’язану з отримання доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Сума пенсії позивача з 01.01.2007 року не досягала прожиткового мінімуму, тому у складі пенсійної виплати позивач має доплату до прожиткового мінімуму і відповідно не має права на індексацію пенсії. Крім того, представник позивача посилався на пропуск позивачем шестимісячного строку звернення до суду.
Відповідно до вимог ч.4 ст. 122 КАС України суд вирішує справу у порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено і не оспорюється сторонами, що позивачка перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя з 14.03.1996 року та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
16.03.2015 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про отримання даних щодо проведення індексації її пенсії.
Листом відповідача від 27.03.2015 року № 6162/06 позивачку повідомлено, зокрема, що остання не має права на індексацію пенсії, оскільки її пенсія обчислена відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто до основного розміру пенсії позивача здійснюється доплата для досягнення розміру мінімальної пенсії за віком, тому з урахуванням п. 3 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078, пенсія позивача не належить до об'єкту індексації (арк. справи 11).
Вирішуючи даний спір суд посилається на наступні норми права.
Згідно ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Згідно положень статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 3 липня 1991 року № 1282-XII (далі Закон №1282) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.
Статтею 3 Закону №1282 встановлено, що індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Згідно з нормами статті 4 цього ж Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється і розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Статтею 6 Закону № 1282 визначено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів у тому числі пенсій. Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Отже, норми діючого законодавства встановлюють, що індексація пенсії визначається для кожного пенсіонера індивідуально, залежно від місяця підвищення пенсії чи внаслідок проведених перерахунків, проводиться автоматично, а також інших обставин.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.03р. № 1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення» (далі Порядок №1078), яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують найману працю найманих працівників.
Пунктом 1-1 Порядку № 1078 встановлено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року № 491-ІV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру - пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.
Пунктом 3 Порядку № 1078 визначено, що до об'єктів індексації, визначених у пункті 2, не відносяться, зокрема: соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму/пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат). Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства. Пунктом 5 Порядку № 1078 визначено, що проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003р. N 1078, встановлено, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 2006 року №690 абзац 3 пункту 5 Порядку № 1078, викладений в такій редакції, якщо сума збільшення грошових доходів менша від суми індексації, нарахованої відповідно до цього Порядку, подальша індексація проводиться за прикладом, наведеним у додатку N4.
Пункт 13 Порядку № 1078, встановлює, що спори з питань індексації грошових доходів підлягають розгляду в судовому порядку.
Згідно пункту 10-1 Порядку, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які придбали право на її призначення, проводиться, починаючи з місяцем, в якому вони призначені.
Отже, для проведення подальшої індексації з наступного за базовим місяця здійснюється нове обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком до перевищення порогу індексації. При цьому сума підвищення доходу має перевищувати суму індексації, що має нараховуватись у місяці зростання доходу.
Таким чином, базовим місяцем на підставі абзацу 3 частини 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення та Додатку №4 Порядку слід розуміти місяць, в якому сума збільшення грошового доходу, який підлягає індексації, більше ніж сума індексації, яка повинна бути нарахована в місяці збільшення грошового доходу.
Відповідачем при обчисленні суми індексації пенсії позивачки за спірний період не було враховано положень п.5 Порядку, яким передбачено, що у разі якщо сума збільшення грошових доходів є меншою суми індексації, нарахованої відповідно до Порядку, подальша індексація провадиться на визначений згідно даному Порядку індекс.
Виходячи з матеріалів справи відповідач не довів протилежного, що всі подальші підвищення до пенсії позивача до теперішнього часу не перевищували суми індексації. Оскільки підвищення пенсії позивача не перевищувало розміру індексації, базовим місяцем до теперішнього часу залишається жовтень 2007 року.
Твердження відповідача про те, що пенсія позивача обчислена відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому з урахуванням п. 3 Порядку, пенсія позивача не належить до об'єкту індексації є неспроможними з огляду на наступне.
Згідно п. 98 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» були внесені зміни до ст. 2, 6 та 10.
Зокрема, текст статті 6 викладений в такій редакції: "У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України".
У березні 2008 року Постановою Кабінету Міністрів України № 170 від 12 березня 2008 року до Порядку індексації внесено зміни, зокрема, соціальні виплати, розмір котрих залежить від прожиткового мінімуму (у т.ч. пенсії за абз. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV, надбавки, додаткові пенсії, підвищення), перестали відноситися до об'єктів індексації.
В подальшому, положення пункту п.98 розділу II втратили чинність, як такі, що є неконституційними, на підставі Рішення Конституційного Суду N 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року. Отже, порядок проведення індексації з урахуванням внесених на 2008 рік змін Кабінетом Міністрів мав визначатися тільки протягом січня - 22 травня 2008 року.
В той же час, Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» Кабінету Міністрів України надано лише право встановлювати інші об'єкти індексації у додаток до перерахованих у статті 2 Закону, а не звужувати їхній перелік.
Відповідно до приписів ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Такими чином, оскільки положення Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078 суперечать положенням Закону Україну «Про індексацію грошових доходів населення» в частині визначення доходів, які не відносяться до об'єктів індексації, тому в даному випадку підлягають застосуванню положення Закону, який має вищу юридичну силу, ніж постанова Кабінету Міністрів України, з огляду на положення принципу законності закріпленого статтею 9 КАС України.
Пункти 6-7 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», встановлюють, що норми і положення Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Прикінцеві положення доповнено пунктом 6-7 згідно із Законом № 1622-VII від 31.07.2014, який набрав чинності 02 серпня 2014 року. Отже з 02 серпня 2014 року підлягає застосуванню до спірних правовідносин п.3 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17 липня 2003 року №1078, оскільки він є чинним та не скасований в установленому законом порядку, а вимоги п.6-7 прикінцевих положень Закону України «Про Державний Бюджет України на 2014 рік» не визнані неконституційними.
Застосування Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» є доречним у межах спірних відносин з огляду на дію загальноправового принципу норми права у часі, що дозволяє подальше застосування постанови Уряду.
Аналогічні норми містить Закон України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», відповідно до п. 9 Прикінцевих положень якого встановлено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік, а норми і положення Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином, враховуючи п.6-7 Прикінцевих положень закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» та п.9 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», суд вважає, що оскільки законодавством, починаючи з 03 серпня 2014 року не передбачена (обмежена) індексація грошових доходів населення, позовні вимоги позивачки, якщо б були заявлені в межах шестимісячного строку звернення до суду, то підлягали би задоволенню тільки обмежений проміжок часу, а саме до 02 серпня 2014 року.
Отже, на підставі аналізу встановлених обставин справи та наведених норм матеріального закону, суд вважає, що позовні вимоги про індексацію пенсії ОСОБА_1 з 24 жовтня 2014 року не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8-11, 17, 18, 71, 86, 94, 122, 128, 159-167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя, про перерахунок індексації пенсії, - відмовити.
Ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ця постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили цією постановою за наслідками апеляційного провадження.
Ця постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.М.Міхєєва
- Номер: 873/1755/15
- Опис: перерахунок індексації пенсії
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 265/2457/15-а
- Суд: Донецький апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Міхєєва І. М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.06.2015
- Дата етапу: 06.08.2015
- Номер: 873/1753/15
- Опис: перерахунок індексації пенсії
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 265/2457/15-а
- Суд: Донецький апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Міхєєва І. М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.06.2015
- Дата етапу: 06.08.2015
- Номер:
- Опис: перерахунок індексації пенсії
- Тип справи: Касаційна скарга
- Номер справи: 265/2457/15-а
- Суд: Касаційний адміністративний суд
- Суддя: Міхєєва І. М.
- Результати справи:
- Етап діла: Рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 25.08.2015
- Дата етапу: 26.08.2015