Справа 688/1342/15-ц
№ 2/688/442/15
Рішення
Іменем України
24 квітня 2015 року м. Шепетівка
Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області
у складі: головуючого - судді Огородніка І.В.,
за участю: секретаря судового засідання Гошовської О.О.,
представника позивача Лук’янчука О.А.,
відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань у м. Шепетівка цивільну
справу за позовом публічного акціонерного товариства комерційник банк «ПРИВАТБАНК» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором,
ВСТАНОВИВ:
ПАТ КБ "ПриватБанк" звернулося до суду з позовною заявою до ОСОБА_2, про стягнення заборгованості за кредитним договором, посилаючись на те, що 06.06.2011 року, між відповідачем та ПАТ КБ "ПриватБанк" був укладений кредитний договір б/н, відповідно до умов якого відповідач отримав кредит у розмірі 3900 грн. у вигляді встановленого кредитного ліміту на платіжну картку зі сплатою 30% річних за користування кредитом. Відповідач підтвердив свою згоду на те, що підписана заява разом з умовами надання банківських послуг, правилами користування платіжною карткою складає між ним та позивачем договір, що підтверджується підписом у заяві. У зв'язку із неналежним виконанням умов кредитного договору станом на 31.01.2015 року загальна сума заборгованості по кредиту становить - 12139,14 грн., яку банк просив стягнути з відповідача.
Представник позивача у судовому засіданні заявлений позов підтримав в повному обсязі.
Відповідач у судовому засіданні заявлений позов визнав повністю.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити, з огляду на таке.
Судом встановлено, що 06.06.2011 року, між ОСОБА_2, та ПАТ КБ "ПриватБанк" був укладений кредитний договір, відповідно до умов якого відповідач отримав кредит у розмірі 3900 грн, у вигляді встановленого кредитного ліміту на платіжну картку зі сплатою 30% річних за користування кредитом.
Умовами та правилами надання банківських послуг передбачено, що після отримання банком від клієнта необхідних документів, а також заяви, банк проводить перевірку наданих документів та приймає рішення про можливість видачі кредиту на платіжну карту. Клієнт надає свою згоду, що кредитний ліміт встановлюється по рішенню банку і клієнт надає право банку в будь-який момент змінити (зменшити або збільшити) кредитний ліміт. Підписання даного договору є прямою та безумовною згодою держателя відносно прийняття будь-якого розміру кредитного ліміту, встановленого банком.
Згідно з ч. 1 ст. 626, ст. 627 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому (ч. 1 ст. 634 ЦК України).
Частиною 1 статті 638 ЦК України визначено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Відповідно до ст. 1055 ЦК України кредитний договір укладається у письмовій формі. Кредитний договір, укладений з недодержанням письмової форми, є нікчемним.
Сторони визначили, що заява позичальника від 06.06.2011 року, Умови та правила надання банківських послуг і Тарифи складають укладений між ними кредитний договір.
Подавши ПАТ КБ "Приватбанк" заяву позичальника, відповідач приєднався до запропонованих банком умов кредитування, які встановлені у стандартних формах - Умовах та правилах надання банківських послуг і тарифах. Сторони підписали названі документи, які містять усі істотні умови кредитного договору, встановлені ст. 11 Закону України "Про захист прав споживачів". При цьому, відповідач своїм підписом підтвердив, що він ознайомився та погоджується із запропонованими банком умовами кредитування. Відповідно до ч. 1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Свої зобов'язання відповідно до умов кредитного договору відповідач належним чином не виконував: вчасно не вносив платежі на погашення кредиту, не сплачував нараховані відсотки за користування кредитом.
Сторони домовились, що при порушенні позичальником строків платежів по кожному з грошових зобов'язань, передбачених цим договором більш ніж на 30 днів, позичальник зобов'язаний сплатити банку штраф у розмірі 500 грн. та 5% від ціни позову (п. 2.1.1.7.6 Умов та правил надання банківських послуг).
Стаття 526 ЦК України передбачає, що зобов'язання повинні виконуватись належним чином згідно умовам договору та вимогам цього Кодексу.
Відповідно до ст. 599 ЦК України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Наслідки прострочення позичальником повернення позики визначено у ст. 1050 ЦК України. Якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до ст. 1048 цього Кодексу (ч. 2 ст. 1050 ЦК України).
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що з відповідача на користь банку слід стягнути заборгованість, яка утворилась станом на 31.01.2015 року в сумі 12139,14 грн., що складається з: 3811,08 грн. - заборгованість за кредитом, 5848,82 грн. - заборгованість по процентам за користування кредитом; 1425 грн. - заборгованість з пені, а також штрафи: 500,00 грн. - штраф (фіксована ціна), 554,24 грн. - штраф (процентна складова).
Крім того, з відповідача на користь позивача згідно вимог ст. 88 ЦПК України, слід стягнути судовий збір в сумі 243 грн. 60 коп.
Керуючись ст.ст. 213-215, ЦПК України, ст.ст. 526, 530, 626, 627, 634, 1050, 1054 ЦК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов публічного акціонерного товариства комерційного банку "ПриватБанк" до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії НОМЕР_2 ід.н. НОМЕР_1) на користь публічного акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк" 12139 (дванадцять тисяч стотридцять дев'ять) грн. 14 коп. заборгованості за кредитним договором від 06.06.2011 року,яка виникла станом на 31.01.2015 року.
Стягнути з ОСОБА_2на користь публічного акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк" судовий збір в сумі 243 грн. 60 коп.
Рішення може бути оскаржене позивачем в апеляційному порядку до апеляційного суду Хмельницької області через Шепетівський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання рішення.
Суддя Огороднік І.В.