Судове рішення #4281496
УХВАЛА

УХВАЛА

Іменем   України

 

„ 3 " лютого 2009 року колегія суддів судової палати у кримінальних справах апеляційного суду Житомирської області в складі:

головуючого - судді                                Романова О.В.

суддів:                                                       Слісарчука Я.А.,  Ткаченка В.Л.

за участю :     прокурора                          Селюченко І.І.,

потерпілої                                                ОСОБА_1

цивільних   відповідачів                         ОСОБА_2 ,  ОСОБА_3

особи щодо якої судом застосовані примусові заходи виховного

характеру                                                  ОСОБА_4

розглянула у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.  Житомирі кримінальну справу за апеляціями захисника ОСОБА_5 і цивільних відповідачів ОСОБА_2  та ОСОБА_3 на постанову Радомишльського районного суду Житомирської області від 27 листопада 2008 року,  якою щодо

ОСОБА_4,  ІНФОРМАЦІЯ_1,  уродженця м.  Радомишль,  не судимого,

застосовано примусові заходи виховного характеру у вигляді направлення до спеціальної школи строком на три роки.

Постановлено стягнути з ОСОБА_2  та ОСОБА_3 солідарно на користь ОСОБА_1 100000 грн. моральної шкоди і 120 грн. матеріальної шкоди.

Як визнав суд,  20 квітня 2008 року близько 14 год. в АДРЕСА_1,  неповнолітній ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1,  граючись з ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_2 одноствольною мисливською гладкоствольного рушницею моделі "ІжК",  16 калібру,  НОМЕР_1,  яку незаконно зберігав у своєму помешканні його дід ОСОБА_7,  не маючи умислу на умисне,  протиправне заподіяння

 

Справа № 11-859/81-2009                                              Головуючий у 1 інстанції: Коваленко В.П.

Категорія:  ст.  105 КК України                                     Доповідач: Слісарчук Я.А.

 

смерті потерпілому,  проявивши злочинну недбалість,  випадково натиснув на спускову скобу одноствольної мисливської гладкоствольної рушниці яка була у зарядженому стані та здійснив постріл,  влучивши при цьому в життєво-важливий орган - голову ОСОБА_6,  заподіявши йому тілесні ушкодження у вигляді множинних клаптикових ран волосистої частини голови з множинними переломами кісток склепіння черепу,  руйнування головного мозку,  і таким чином,  убив ОСОБА_6

Смерть ОСОБА_6 настала миттєво від вогнепального наскрізного поранення голови,  яке супроводжувалось множинними переломами кісток склепіння черепу та руйнуванням головного мозку.

Захисник ОСОБА_5 в апеляції з доповненнями постанову суду просить змінити,  застосувати щодо ОСОБА_3 примусові заходи виховного характеру - передати його під нагляд батькам. Вказує на те,  що вирішуючи питання про застосування відносно ОСОБА_3 примусових заходів виховного характеру суд не врахував,  що ОСОБА_4 вчинив злочин з необережності,  середньої тяжкості,  щиро розкаявся,  за місцем проживання і навчання характеризується виключно позитивно,  батьки ОСОБА_3 за місцем роботи і проживання характеризуються позитивно,  здійснюють за ним нагляд,  займаються його вихованням і добровільно відшкодували ОСОБА_1 12 000 грн. заподіяної шкоди.

Крім цього захисник і цивільні відповідачі ОСОБА_2  і ОСОБА_3 вказують на те,  що суд незаконно стягнув з цивільних відповідачів на користь ОСОБА_1 матеріальну і моральну шкоду,  оскільки у справах про застосування примусових заходів виховного характеру цивільний позов про стягнення матеріальної і моральної шкоди не вирішується.

Заслухавши доповідача,  особу щодо якої судом застосовані примусові заходи виховного характеру ОСОБА_4 і цивільних відповідачів ОСОБА_2,  ОСОБА_3,  які просили задовольнити апеляцію захисника ОСОБА_4 і апеляцію цивільних відповідачів,  потерпілу ОСОБА_1,  яка вважала постанову суду законною і обгрунтованою,  прокурора про часткове задоволення апеляцій захисника і цивільних відповідачів,  скасування постанови суду в частині вирішення цивільного позову,  перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляцій,  колегія суддів дійшла висновку,  що апеляції підлягають частковому задоволенню,  виходячи з наступного.

Висновок суду про винність ОСОБА_3 у вчинені суспільно-небезпечного діяння,  що підпадає під ознаки злочину,  передбаченого  ст.  119 ч. 1 КК України є правильним.

Посилання захисника про неправильне застосування судом щодо ОСОБА_3 примусового заходу виховного характеру у вигляді направлення до спеціальної школи,  колегія суддів не приймає до уваги.

Вирішуючи питання про застосування щодо ОСОБА_3 примусових заходів виховного характеру,  суд прийшов до правильного висновку про необхідність направлення неповнолітнього до спеціальної школи. З таким рішенням місцевого суду погоджується і колегія суддів,  оскільки з матеріалів справи видно,  що ОСОБА_4 вийшов з-під контролю батьків і він не може бути виправлений   шляхом   застосування   до   нього   інших   примусових   заходів

 

виховного характеру,  передбачених  ст.  105 КК України,  в тому числі і такого як передачи під нагляд батькам про,  що зазначає в апеляції захисник.

Разом з тим,  вирішуючи питання,  передбачені  ст.  448 КПК України,  суд в порушенні вказаних вимог закону та роз'яснення постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 травня 2002 року №6 „Про практику розгляду судами справ про застосування примусових заходів виховного характеру" (п.21),  де зазначено,  що цивільний позов про відшкодування шкоди,  заподіяної злочином чи суспільнонебезпечним діянням,  у справі про застосування примусового заходу виховного характеру не вирішується,  а має розглядатися в порядку цивільного судочинства,  своєю постановою стягнув з ОСОБА_2  та ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 матеріальну та моральну шкоду.

За таких обставин,  колегія суддів приходить до висновку,  що постанову районного суду в частині розв'язання цивільного позову слід скасувати,  а позовну заяву - залишити без розгляду.

Керуючись    ст.  ст.  365,  366 КПК України,    колегія суддів

 

ухвалила:

 

Апеляції захисника ОСОБА_4 і цивільних відповідачів ОСОБА_3 та ОСОБА_2  задовольнити частково.

Постанову Радомишльського районного суду Житомирської області від 27 листопада 2008 року щодо ОСОБА_4 в частині вирішення цивільного позову скасувати,  а позовну заяву про стягнення з ОСОБА_2  і ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 100000 грн. моральної шкоди і 120 грн. матеріальної шкоди залишити без розгляду.

В решті постанову суду залишити без зміни.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація