Справа № 2-523/2008
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 лютого 2009 року м.Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області в складі :
головуючого – судді Волощука В.В.
при секретарі Корнєйчук О.В.
з участю:
позивачки ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Олевську справу за позовом ОСОБА_1, яка діє в своїх інтересах та інтересах ОСОБА_3, ОСОБА_4 до ОСОБА_2 про встановлення порядку користування квартирою, -
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулась до суду з позовом, в своїх інтересах та в інтересах ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в якому просить суд встановити порядок користування приміщенням квартири АДРЕСА_1, виділивши їй, її дочці ОСОБА_3, та сину ОСОБА_4, для проживання та користування: сіни площею 9.1 кв.м., жилу кімнату площею 13.3 кв.м., кладовку площею 3.8 кв.м., та кладовку площею 1.7 кв.м. Відповідачу виділити у користування кухню площею 8.2 кв.м.
Позивачка у судовому засіданні позов підтримала з підстав, які в ньому зазначені та просить суд задовольнити її позовні вимоги у повному об”ємі.
Відповідач у судовому засіданні позовні вимоги позивачки не визнав та пояснив суду, що такий порядок користування спірною квартирою, який просить встановити позивачка порушить його право на житло. Частка, яка належить йому у спірній квартирі не виділена в натурі. Крім того кухня, яку просить позивачка залишити йому у користування є не жилим приміщенням.
Як встановлено у судовому засіданні, сторони з 1984 року по 2005 рік перебували в зареєстрованому шлюбі, який 20.10.2005 року рішенням Олевського районного суду було розірвано. Від шлюбу мають спільного сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 та позивачка дочку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 від першого шлюбу. Під час проживання у шлюбі відповідачем ОСОБА_2, сином ОСОБА_4, позивачкою та її дочкою ОСОБА_3, в рівних частинах було приватизовано на праві спільної сумісної власності 1/3 частину будинку № 10, а саме квартиру № 2 по пров.Покальчука в м.Олевську Житомирської області, яка складається з: сіней площею 9.1 кв.м., жилої кімнати площею 13.3 кв.м., кухні площею 8.2 кв.м., кладовки площею 3.8 кв.м., та кладовки площею 1.7 кв.м., які мають загальну площу 36.1 кв.м., що стверджується свідоцтвом про право власності на житло № 61 від 19.06.1995 року та позначені в технічному паспорті на будинок, на плані будинку цифрами 2-І, 2-1, 2-2, 2-3, 2-4.
На даний час сторони не підтримують сімейні стосунки і не можуть спільно користуватися квартирою.
Відповідно до ст.68 СК України слідує, що розірвання шлюбу не припиняє права спільної сумісної власності на майно, набуте за час шлюбу. Розпоряджання майном, що є об”єктом права спільної сумісної власності, після розірвання шлюбу здійснюється співвласниками виключно за взаємною згодою, відповідно до Цивільного кодексу України.
Статтею 64 ЖК України зазначено, що члени сім'ї наймача, які проживають разом з ним, користуються нарівні з наймачем усіма правами і несуть усі обов”язки, що випливають з договору найму жилого приміщення. Повнолітні члени сім”ї несуть солідарну з наймачем майнову відповідальність за зобов”язаннями, що випливають із зазначеного договору. Якщо особи, перестали бути членами сім”ї наймача, але продовжують проживати в займаному жилому приміщенні, вони мають такі ж права і обов”язки, як наймач і члени його сім”ї.
Статтею 150 ЖК України передбачено, що громадяни, які мають у приватній власності будинок (частину будинку), квартиру, користуються ним (нею) для особистого проживання і проживання членів їх сімей і мають право розпоряджатися цією власністю на свій розсуд.
Крім того в статті 155 ЖК України зазначено, що жилі будинки (квартири), що є в приватній власності громадян, не може бути в них вилучено, власника не може бути позбавлено права користування жилим будинком (квартирою), крім випадків, установлених законом.
Володіння, користування та розпоряджання майном при спільній сумісній власності проводиться за згодою всіх учасників, а при відсутності згоди спір вирішується судом.
Разом з тим відповідно до статті 63 ЖК України зазначено, що предметом договору найму жилого приміщення є окрема квартира або інше ізольоване жиле приміщення, що складається з однієї чи кількох кімнат, а також одноквартирний жилий будинок. Не можуть бути самостійним предметом договору найму: жиле приміщення, яке хоч і є ізольованим, проте за розміром менше від встановленого для надання одній особі, частина кімнати або кімната, зв”язана з іншою кімнатою спільним входом, а також підсобні приміщення.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що даний позов не підлягає до задоволення так, як у спірній квартирі неможливо встановити окремий порядок користування, оскільки спірна квартира складається із однієї жилої кімнати розміром 13.3 м.кв., та інших підсобних нежилих кімнат. Зазначена жила кімната зв”язана з іншими кімнатами спільним входом та є прохідною. При встановленні порядку користування запропонованого позивачкою, відповідача буде позбавлено можливості користуватися іншими нежилими приміщеннями а також розмір жилого приміщення буде меншим від норми встановленої для надання одній особі.
Так відповідно до п.16 Постанови Пленуму ВСУ № 2 від 12.04.85 року із змінами, внесеними згідно з Постановами ПВСУ № 2 від 10.03.89, № 13 від 25.12.92, № 15 від 25.05.98 року слідує, що на вимогу члена сім”ї наймача, жилу площу, що припадає на нього, може бути виділено у вигляді ізольованого приміщення, яке складається з однієї або кількох кімнат, розмір якого не менше встановленого для надання одній особі.
На підставі наведеного та керуючись: ст.ст.6,10,11,15,57,60,81,88,209,212-215,218 ЦПК України, ст.ст.63,64,150,155 ЖК України, суд –
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, яка діє в своїх інтересах та інтересах ОСОБА_3, ОСОБА_4 до ОСОБА_2 про встановлення порядку користування квартирою – відмовити за безпідставністю.
Звільнити сторони від сплати державного мита на підставі п.18 ст.4 Декрету КМУ „Про державне мито”.
Рішення може бути оскарженим до Апеляційного суду Житомирської області через Олевский районний суд протягом 20 днів, після подачі заяви про апеляційне оскарження рішення суду, яка може бути подана протягом 10 днів з дня проголошення рішення суду, або на протязі 10 днів без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження рішення суду.
Суддя: