Справа № 2-а-28/2009
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 березня 2009року Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області
в складі головуючого судді Безсмолого Є.Б.
при секретарі Доненко Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Світловодської міської ради про визнання дій протиправними, зобов»язання до вчинення дій та стягнення коштів, суд-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовом до відповідача про зобов»язання до вчинення дій та стягнення коштів.
В судовому засідання позивач змінила позовні вимоги, просить визнати дії відповідача щодо недонарахування та виплати коштів протиправними. Зобов”язати відповідача у відповідності до Закону України “Про загальнообов”язкове державне соціальне страхування у зв”язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” здійснити перерахунок матеріальної допомоги у розмірі прожиткового мінімуму по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнути з відповідача недоплачені 3542,51 грн. матеріальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з квітня по грудень 2007 року.
В судовому засіданні позов підтримала, в обґрунтування зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року народила дитину ОСОБА_2 .
Відповідно Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв”язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням “ від 18.01.2001року, як застрахованій особі, було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Вказала, що рішеннями Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 09.07.07 положення Закону України “Про Державний бюджет на 2007 рік”, щодо розміру державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановленого на 2007 рік визнано неконституційним.
Законом України “Про державний бюджет України на 2007 рік” визначений прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 квітня - 525 гривень, з 1 жовтня - 532 гривні та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення.
Оскільки прожитковий мінімум у 2007 році у розмірі 525 грн. встановлений з 01 квітня 2007 року, вважає, що саме з цієї дати відповідач повинен здійснити донарахування коштів.
Просить позов задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача позов не визнав, вважає що позов є безпідставним, так як у відповідності до рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 р., Кабінет Міністрів України повинен був забезпечити відповідні витрати у Державному бюджеті, чого зроблено не було. Допомога по догляду за дитиною до трирічного віку позивачу, яка дійсно перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Світловодської міської ради, як одержувач цієї допомоги, є застрахованою особою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, була призначена та виплачувалась із врахуванням індексації. Заборгованість по виплатам відсутня.
Просить суд в позові відмовити.
Судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Позивач ІНФОРМАЦІЯ_1 року народила дитину ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження (а.с.6).
Відповідно ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно ст. 44 вищевказаного Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною, щомісяця з дня надання відпустки для догляду за дитиною по день її закінчення, але не більш як по день досягнення дитиною трирічного віку включно.
Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім”ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов”язкове державне соціальне страхування у зв”язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюється у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім”ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам.
Рішенням Конституційного Суду України від 9.07.2007 року № 6-рп/2007 визнано неконституційними положення абзацу третього частини другої статті 56 Закону України
« Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст.152 ч.2 Конституції України, ст.73 Закону України «Про Конституційний Суд України» акти втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Приймаючи до уваги, що вищезазначені норми Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» втратили чинність з 9.07.2007 року, суд вважає, що відповідач припустився бездіяльності щодо своєчасного перерахунку та виплати позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, передбаченому ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»..
Дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Світловодської міської ради щодо недонарахування та виплати матеріальної допомоги позивачу з 09.07.07. по 31.12.07. в межах прожиткового мінімуму по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є протиправними.
Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-У /із змінами/ та рішенням Конституційного Суду України № 6~рп/2007 від 09.07.2007р., зокрема зазначено: затвердити на 2007 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 492 гривні, з 1 квітня - 525 гривень, з 1 жовтня - 532 гривні та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення.
На підставі Рішення Конституційного суду № 6-рп/2007 від 09.07.2007 р., Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» (в редакції від 09.07.2007 р.) , керуючись ст.ст.158-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Світловодської міської ради про визнання дій протиправними, зобов»язання до вчинення дій та стягнення коштів задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Світловодської міської ради щодо недонарахування коштів.
Зобов”язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Світловодської міської ради провести нарахування та виплату щомісячної державної допомоги ОСОБА_1 по догляду нею за дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, до досягнення трирічного віку, за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно виходячи із розрахунку прожиткового мінімуму для застрахованих осіб: з 01 квітня 2007 року — 525 грн.; з 01 жовтня 2007 року — 532 грн.
В іншій частині вимог відмовити.
Судовий витрати віднести за рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного суду Дніпропетровської області шляхом подачі заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Є.Б.Безсмолий