- Відповідач (Боржник): Кабінет Міністрів України
- Відповідач (Боржник): Генеральна прокуратура України
- Позивач (Заявник): Хлібкевич Володимир Ярославович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.06.2015р. Справа № 876/3918/13
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Левицької Н.Г.,
судді Обрізка І.М.,
судді Сапіги В.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Львові
апеляційну скаргу Генеральної прокуратури України, м.Київ
на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.01.2013р. у справі №2а-2947/12/0970
за позовом ОСОБА_1, м.Івано-Франківськ
до відповідача-1: Генеральної прокуратури України, м.Київ
відповідача-2: Кабінету Міністрів України, м.Київ
про зобов’язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
24.09.2012р. позивач: ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до відповідача: Генеральної прокуратури України, Кабінету Міністрів України про зобов’язання вчинення дій: просив захистити його права, свободи та інтереси згідно Закону України “Про звернення громадян” від 02.10.1996р. №393/96-ВР та зобов’язати Генерального прокурора України вжити заходів до повторного належного розгляду скарг від 09.07.2012р. та від 31.07.2012р. до повного, об’єктивного та якісного вирішення кожного викладення доводу, прийняття обґрунтованих рішень по кожному факту і усуненню цих недоліків в установлені законом строки; Кабінету Міністрів України відповідн до Закону України “Про звернення громадян” розглянути скаргу від 09.07.2012р. і надати відповідь; витребувати матеріали перевірки і зазначені скарги, функціональні обов’язки начальника ГСУ та відділу ГСУ Генеральної прокуратури України та їх копії долучити до матеріалів справи; судові витати покласти на відповідачів і повернути внесені судові витрати позивачу.
Позовні вимоги обгрунтовано тим, що дії Кабінету Міністрів України та Генеральної прокуратури України щодо розгляду його скарг від 09.07.2012р. та 31.07.2012р. є такими, що вчинені без дотримання приписів чинного законодавства та порушують законні прав та інтереси ОСОБА_1.
За результатами розгляду даної справи, Івано-Франківський окружний адміністративний суд позовні вимоги ОСОБА_1 задоволив частково, оскільки бездіяльність відповідача: Генеральної прокуратури України щодо неналежного розгляду скарги від 31.07.2012р. на дії заступника начальника ГСУ ГПУ В.Трунова слід визнати протиправною та зобов'язати ГПУ вчинити невчинену дію, а саме: вжити заходів до повторного та належного розгляду вказаної скарги, а відповідачем: Кабінетом Міністрів України права позивача як заявника, не порушено, відтак, позовні вимоги в даній частині до задоволення не підлягають.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, апелянт (відповідач у справі): представник Генеральної прокуратури України оскаржив її в апеляційному порядку. Апелянт в апеляційній скарзі зазначає, що прийняте Генеральною прокуратурою України рішення вчинено на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством, тому підстави для зобов’язання Генеральної прокуратури України повторно розглянути скаргу заявника відсутні. Апелянт просить постанову суду першої інстанції в частині визнання протиправною бездіяльності Генеральної прокуратури України з розгляду скарги ОСОБА_1 від 31.07.2012р. та зобов’язання вжити заходів до повторного належного розгляду скарги від 31.07.2012р. скасувати та постановити в цій частині нове рішення про відмову в задоволені позовних вимог.
Особи, які беруть участь у справі, у судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, тому колегія суддів, керуючись ст.197 КАС України, вважає можливим розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача у справі, сторін по справі, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги у їх сукупності, встановивши обставини та відповідні їм правовідносини колегією суддів встановлено наступне:
З матеріалів справи вбачається та судом першої інстанції встановлено, що 31.07.2012р. позивачем подано скаргу на дії заступника начальника ГСУ ГПУ В. Трунова щодо направлення його скарги від 09.07.2012р. на розгляд заступнику прокурора Івано-Франківської області.
У відповідності до вимог ст.13 Закону України “Про звернення громадян” та п.2 Інструкції з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації, затвердженої постановою КМУ від 14.04.1997р. за № 348, скарги ОСОБА_1 від 09.07.2012р. та 31.07.2012р. посадовими особами Генеральної прокуратури України зареєстровано в реєстраційних картах за вх.№№ 164735-12 та 184436-12 відповідно від 20.07.2012р. та 15.08.2012р.
За наслідками розгляду скарг позивача ГПУ надано відповідь від 13.09.2012р. за №06/1-16207.
Як вбачається із змісту скарги від 31.07.2012р., поданої ОСОБА_1 до Генеральної прокуратури України, заявником оскаржувалися дії заступника начальника ГСУ Трунова В. щодо направлення його скарги від 09.07.2012р. заступнику прокурора Івано-Франківської області, а не дії посадових осіб прокуратури Івано-Франківської області, Угринівської сільської ради, голови фермерського господарства “Нива”, як це вказано в листі від 13.09.2012p.
Таким чином, поза увагою ГПУ, як суб'єкта владних повноважень, протиправно залишився той факт, що у скарзі ОСОБА_1 порушувались інші питання, ніж ті, які розглянуті даним відповідачем згідно відповіді № 06/1-16207-11 від 13.09.2012р.
Порядок звернення громадян передбачений ст.5 Закону України “Про звернення громадян”, відповідно до якої звернення адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноваження яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Приписами ст.7 Закону України “Про звернення громадян” передбачено, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.
Згідно із вимогами ст.16 вищезазначеного Закону, скарга на дії чи рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, об'єднання громадян, засобів масової інформації, посадової особи подається у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства, а в разі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням - безпосередньо до суду. При цьому рішення вищого державного органу, який розглядав скаргу , в разі незгоди з ним громадянина може бути оскаржено до суду.
Відповідно до ст.19 Закону України, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи зобов'язані об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги, забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень, письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення, вживати заходів щодо відшкодування матеріальних збитків, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення та у разі визнання заяви чи скарги необгрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення.
За таких обставин, фактично розгляду скарги позивача від 31.07.2012р. у відповідності до приписів чинного законодавства посадовими особами Генеральної прокуратури України здійснено не було.
Колегією суддів не беруться до уваги доводи апеляційної скарги щодо порушення порядку подання скарг в порядку підлеглості вищим органам та звертає увагу, що заявником в поданій скарзі оскаржувались також і дії заступника начальника ГСУ Трунова В. щодо направлення його скарги від 09.07.2012р. заступнику прокурора Івано-Франківської області.
Відтак, фактично розгляду скарги позивача від 31.07.2012р. у відповідності до приписів чинного законодавства посадовими особами Генеральної прокуратури України здійснено не було.
Приписами ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вимогами ст.9 КАС України передбачено, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції щодо бездіяльності відповідача -Генеральної прокуратури України щодо неналежного розгляду скарги ОСОБА_1 від 31.07.2012р. на дії заступника начальника ГСУ ГПУ В.Трунова, як наслідок, слід визнати протиправною та зобов'язати ГПУ вчинити невчинену дію, а саме: вжити заходи до повторного та належного розгляду вказаної скарги.
Відповідно до приписів ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду – без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись вимогами ст.ст.160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
суд, –
УХВАЛИВ:
1. Апеляційну скаргу Генеральної прокуратури України на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.01.2013р. у справі №2а-2947/12/0970 за позовом ОСОБА_1 до відповідача-1: Генеральної прокуратури України, відповідача-2: Кабінету Міністрів України про зобов’язання до вчинення дій, - залишити без задоволення.
2. Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.01.2013р. у справі №2а-2947/12/0970, - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Н.Г. Левицька
Суддя І.М. Обрізко
Суддя В.П. Сапіга
- Номер:
- Опис: про зобов’язання вчинити певні дії
- Тип справи: Касаційна скарга
- Номер справи: 2а-2947/12/0970
- Суд: Касаційний адміністративний суд
- Суддя: Левицька Наталія Георгіївна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.07.2015
- Дата етапу: 07.06.2016