Судове рішення #43285445


УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



08 червня 2015 року Справа № 876/8783/13


Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:


головуючий суддя                              Довга О.І.

судді                                                  Ліщинський А.М.

                                                   Запотічний І.І.


секретар судового засідання          Гнатик А.З.


за участю:

представника відповідача                    Дац Н.І.

                    

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27.05.2013р. по справі № 813/2935/13-а за позовом управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Бродівському районі Львівської області про зобов"язання вчинити дії,

           В С Т А Н О В И В:

16.04.2013 року управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області звернулось в суд з адміністративним позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Бродівському районі Львівської області з вимогою про зобов’язання включити в акт звірки та прийняти до відшкодування починаючи з листопада по грудень 2012 року, з січня по березень 2013 року включно виплачену пенсію гр. ОСОБА_3 на загальну суму 750 грн.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 27.05.2013 року у задоволенні позовних відмовлено за безпідставністю.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції, покликаючись на порушення норм матеріального права та процесуального права Управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області подало апеляційну скаргу.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт покликається на п.п.2, 5, 6, 7 Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду витрат, пов’язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, прийнятий постановою правління Пенсійного фонду та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань України від 04.03.2003 року №5-4/4 та зареєстрованої в Мін’юсті 16.05.2003 за №376/7697, який визначає, що відшкодування Пенсійному фонду понесених витрат відбувається на централізованому рівні, і тільки тих сум, які включені в акт звірки складений на територіальному рівні і зазначених в узгодженій довідці.

Зазначає, що судом не з’ясовані правові відносини сторін та не враховано, що неможливо стягнути на централізованому рівні суми, не включені в щомісячні акти звірки, які складаються на територіальному рівні, тим паче, що відповідно до вищеназваного Порядку на центральний рівень передаються тільки довідки про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві Пенсійному фонду витрат.

Просить постанову суд першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою позов задоволити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні доводи апеляційної скарги заперечує, вважає їх необгрунтованими, та просить скаргу відхилити.

Представник апелянта в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений у встановлено законом порядку.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржувану постанову слід залишити без задоволення.

Даючи правову оцінку покликанням апелянта на невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи та помилкове застосування норм процесуального права, колегія суддів виходить з таких міркувань.

Матеріалами справи встановлено, що громадянину ОСОБА_3 з коштів Пенсійного фонду України виплачено пенсію по II групі інвалідності внаслідок трудового каліцтва за період з 01.11.2012 року по 01.03.2013 року на загальну суму 5 182,17 грн., що підтверджується довідкою про виплачену пенсію. Мотивуючи тим, що наймана праця ОСОБА_3 не була зареєстрована у Фонді на момент настання нещасного випадку, відповідач не прийняв до відшкодування розмір пенсії.

Законом України “Про загальнообов'язкове соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” передбачає, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України зобов'язаний своєчасно щомісяця та в повному обсязі відшкодувати витрати, понесені управлінням Пенсійного фонду у зв'язку із виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку.

Відповідно до ст. 2 цього Закону особи, право яких на отримання відшкодування раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР про відшкодування шкоди, завданої працівниками внаслідок травмування на виробництві, мають право на забезпечення по страхуванню від нещасного випадку на виробництві.

Механізм відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, визначено Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання», що затверджений спільною постановою Правління Пенсійного фонду України та Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 року № 5-4/4, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.05.2003 року № 376/7697.

Так, відповідно до п.5 Порядку органи Пенсійного фонду України щомісяця, до 10 числа місяця, наступним за звітним, на підставі списку осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, проводять з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків звірку витрат за особовими справами потерпілих, у якому визначають загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню, та до 15 числа місяця, наступного за звітним, подають його відповідно головним управлінням Пенсійного фонду і управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

Згідно пункту 6 Порядку передбачено, що Головні управління Пенсійного фонду та управління виконавчої дирекції Фонду на підставі акту щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування Фондом Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності та пенсій у зв’язку із втратою годувальника, та до 20 числа місяця, наступного за звітним, подають її відповідно до Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

Фонд соціального страхування від нещасних випадків, на підставі довідки Головних управлінь Пенсійного фонду та управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на централізованому рівні, до 25 числа місяця, наступного за звітним, перераховують відповідні кошти Пенсійному фонду.

Як вбачається із матеріалів справи сторонами не вчинено попередніх дій необхідних для проведення відшкодування сум виплаченої пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва, оскільки відповідач не погодився прийняти до заліку, виплачені позивачем суми, тобто відмовився від звірки, а відтак відшкодування не може бути проведене.

Згідно з п. 2 вказаного Порядку, механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - Фонд соціального страхування від нещасних випадків) Пенсійному фонду України (далі - Пенсійний фонд) витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (крім осіб, зазначених у пункті 2 статті 8 цього Закону), у тому числі добровільно застраховані, та потерпілим особам, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків.

Однак цей порядок не врегульовує спірних відносин, які виникли у даному випадку, оскільки встановлене ним правило підписання актів звірки розрахунків розраховане на відсутність спору.

Враховуючи судову практику Верховного Суду України Порядок, на який посилається Управління ПФУ, обґрунтовуючи позовні вимоги, не регулює спірні відносини, які виникли у цьому випадку, оскільки встановлене Порядком правило щодо підписання актів звірки розрахунків підлягає застосуванню лише за відсутності спору.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

                                         У Х В А Л И В:


апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27.05.2013р. по справі №813/3639/13а - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом 20-ти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України – з дня складення ухвали в повному обсязі.



Головуючий суддя                                                                      Довга О.І.


Судді                                                                      Запотічний І.І.


                                                                                                    Ліщинський А.М.
















Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація