Судове рішення #43378395


Справа № 761/19173/13-ц

Провадження №2/761/6884/2013


Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

08 листопада 2013 року Шевченківський районний суд м. Києва

В складі головуючого судді Волокітіної Н.Б.

При секретарі Михнюк В.М.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «БМ Банк», 3-я особа: ОСОБА_2 про визнання договору поруки недійсним,


ВСТАНОВИВ

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визнання договору поруки недійсним, мотивуючи тим, що для забезпечення виконання зобов’язань за кредитним договором, укладеного 12.09.2006 року між ПАТ «БМ Банк» та ОСОБА_2, позивач виступила поручителем на підставі договору поруки, укладеного 12.09.2006 року між нею та відповідачем. Надалі банком в односторонньому порядку було змінено умови кредитного договору в частині збільшення відсоткової ставки за кредитним договором, про що не було повідомлено позивача.

В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову, пояснивши, що позовна заява є необґрунтованою та не містить жодних доказів, які б свідчили про недійсність договору поруки. Крім того, представник відповідача просив застосувати строк позовної давності, оскільки оспорюваний договір був укладений 12.09.2006 року , а позивач звернулася з даним позовом 24.07.2013 року, тобто через шість років, при тому, що загальний строк позовної давності встановлює три роки.

Третя особа в судове засідання не з’явилася, про час та місце слухання справи повідомлялася належними чином, а тому суд вважає за можливе розглядати справу у відсутності третьої особи ОСОБА_2

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши докази, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Перевіряючи обставини справи, судом встановлено, що 12.09.2006 року між ТОВ «БМ Банк» (правонаступником якого є ПАТ «БМ банк») та ОСОБА_2 було укладено Кредитний договір № 57\120906, відповідно до якого останній отримав в кредит кошти в розмірі 28180 доларів США, строком до 11.09.2013 року з відсотковою ставкою 12 % річних.

12.09.2006 року між ТОВ «БМ Банк» та ОСОБА_1 було укладено Договір поруки № 57\120906. Відповідно до п. 1 Договору поруки поручитель зобов’язується перед кредитором відповідати за зобов’язаннями боржника, що випливають з Кредитного договору № 57\12096 від 12.09.2006 року, укладеного між кредитором та боржником, за яким останній зобов’язаний до 11.09.2013 року повернути кредит у розмірі 28180 доларів США, сплатити проценти за користування кредитом в розмірі 12 % річних, комісію, штрафні санкції у розмірі та у випадках, передбачених Кредитним договором.

Судом встановлено, що відповідач з 05.11.2008 року збільшив відсоткову ставку за кредитним договором з 12 % річних до 14 % річних.

Позивач звернулася з позовом про визнання недійсним договору поруки з тих підстав, що її не було повідомлено про збільшення відсоткової ставки, як наслідок з нею не було укладено жодних договорів щодо збільшення обсягу відповідальності за кредитним договором, в зв’язку з чим позивач просить визнати недійсним Договір поруки на підставі ст. 203, 215 ЦК України.

Статтею 627 ЦК України передбачено, що відповідно до ст.. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначені умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Отже, свобода договору означає право громадян або юридичних осіб вступати чи утримуватися від вступу у будь-які договірні відносини. Свобода договору проявляється також у можливості наданій сторонам визначити умови такого договору.

Таким чином, договір поруки був укладений з урахуванням волевиявлення позивача, оскільки підпис на договорі є доказом того, що сторони погодилися з його умовами.

Згідно ст.. 203 ч.1 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

У відповідності до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п’ятою та шостою ст.. 203 цього Кодексу.

З матеріалів справи вбачається, що договір між сторонами підписаний повноваженими особами, він містить всі суттєві умови передбачені законом для договорів і які мають істотне значення, а також які були узгодженні сторонами шляхом звернення позивача з пропозицією щодо укладання договору та погодження відповідачем на укладання такого договору.

Разом з тим в позовній заяві, позивач посилається на ч. 1 ст. 559 ЦК України, відповідно до якої порука припиняється, зокрема, у разі зміни зобов’язання без згоди поручителя, внаслідок чого збільшується обсяг його відповідальності.

Таким чином, цивільне законодавство вказує на те, що в разі зміни зобов’язання без згоди поручителя, внаслідок чого збільшується обсяг відповідальності, порука припиняється, а не визнається недійсною.

Позивач у відповідності до ч. 1 ст. 60 ЦПК України не надала жодних доказів, які б свідчили про недійсність Договору поруки, а тому з підстав, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, щ не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 203, 215, 559, 627 ЦК України, ст.ст. 10, 59, 60, 88, 212, 213, 215, 218 ЦПК України, суд


ВИРІШИВ

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «БМ Банк», 3-я особа: ОСОБА_2 про визнання договору поруки недійсним залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду м. Києва шляхом подачі протягом 10 днів апеляційної скарги з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.



Суддя



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація