Справа №2-523/07р.
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2007 року Олександрійський міськрайонний суд
Кіровоградської області
в складі: головуючого - судді - Ясенової Т.І. при секретарі - Турік Л.С. з участю прокурора - Ніколаєвої В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Олександрії справу за позовом прокурора м. Олександрії в інтересах ОСОБА_1до ЗАТ"Олександріиська швейна фабрика" про стягнення заборгованості по заробітній платі та моральної шкоди,-
ВСТАНОВИВ:
Прокурор пред'явив позов в інтересах ОСОБА_1 до ЗАТ"Олександрійська швейна фабрика" про стягнення заборгованості по заробітній платі в сумі 929грн. 57коп. та 500грн. моральної шкоди.
Позов обґрунтовує тим, що з 24.12.1990р. по10.07.2006р. ОСОБА_1 працювала на ЗАТ "Олександрійська швейна фабрика".
В порушення вимог ст. 115 КЗпП України, відповідачем не виплачено ОСОБА_1 заробітну плату у повному обсязі. Заборгованість по заробітній платі, станом на 18.10.2006р. становить 929грн. 57коп., що підтверджується довідкою підприємства.
Також, позивач зазначила, що незаконними діями відповідач спричинив їй моральну шкоду, яка полягає в тому, що невиплата їй заробітної плати, на протязі тривалого часу, ставило її в скрутне матеріальне становище і вимагало від неї додаткових зусиль для організації свого життя, так, як на її утриманні знаходиться неповнолітня дитина, 1992р.н.-інвалід дитинства, що потребує додаткового матеріального забезпечення з її боку яке вона не має можливості їй забезпечити, у зв'язку з відсутністю коштів. У зв'язку з інвалідністю, вона теж постійно потребує лікування, коштів на яке не вистачає через не виплату заборгованості по заробітній платі. В зв'язку з невиплатою заробітної плати вона вимушена була орати гроші в борг на харчі та оплату комунальних послуг. Через все це позивач почуває себе морально приниженою.
Все це призводить до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв'язків і вимагає від неї додаткових зусиль для організації свого життя.
Завдану їй моральну шкоду позивач оцінює в 500грн. В судовому засіданні прокурор та позивач ОСОБА_1 підтримали позовні вимоги в повному обсязі, та просили їх задовольнити з підстав наведених в позовній заяві.
В судове засідання представник відповідача не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчать зворотні поштові повідомлення, причини неявки суду не повідомив.
Зі згоди прокурора та позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст.224 ЦПК України.
Вислухавши пояснення прокурора та позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до вимог ст.43 Конституції України кожен має право на своєчасне отримання винагороди за працю. Ст.115 ТСЗпП України передбачено, що заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, який не перевищує 16 календарних днів.
Відповідно до ст. 116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадяться, в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.
Відповідно до ст.237-1 КЗпП України та ст.23 ЦК України, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
Судом встановлено, що сторони перебували з 24.12.1990р. по 10.07.2006р. у трудових правовідносинах, що підтверджується копіями наказів про прийняття на роботу та звільнення. Відповідно др наказу №НОМЕР_1 ОСОБА_1 звільнено 13.07.2006р. за згодою сторін на підставі п.1 ст. 36 КЗпП України.
В порушення вимог ст.ст. 115, 116 КЗпП України, відповідачем не виплачено заробітну плату ОСОБА_1 у повному обсязі. Заборгованість по заробітній платі, станом на 18.10.2006р. становить 929грн. 57коп., що підтверджується довідкою відповідача № НОМЕР_2 та свідчить про відсутність спору між сторонами по цій вимозі.
Суд приймає обґрунтування моральної шкоди, зазначене позивачем. Вирішуючи питання про розмір компенсації моральної шкоди, суд виходить із терміну заподіяних страждань, їх характеру та негативних наслідків, виходячи із засад виваженості і справедливості, суд приймає розмір на відшкодування моральної шкоди, визначений позивачем.
Оскільки прокурор та позивач при подачі позову звільнені від сплати судового збору та витрат на інформаціино-технічне забезпечення, а рішенням суду позов задовольняється, то судовий збір та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільних справ підлягають стягненню з відповідача.
На підставі ст.115. ст. 116, ст. 237-1 КЗпП України.ст. 1167 ЦКУкраїни, керуючись ст.ст.10,11,269,212,214-215, 218,224,232,233,367 п.2 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з ЗАТ "Олександрійська швейна фабрика" на користь ОСОБА_1- 929(дев'ятсот двадцять дев'ять)грн. 57коп. заборгованості по зарплаті та 500(п ятсот)грн. в рахунок відшкодування моральної шкоди.
Стягнути з ЗАТ "Олександрійська швейна фабрика" 59грн. 50 коп. судового збору в дохід держави та 30грн. витрат на інформаціино-технічне забезпечення розгляду цивільних справ.
Рішення в частині стягнення середнього заробітку в межах платежу за один місяць підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Кіровоградської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.
Заочне рішення може бути переглянуте судом , що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя -
2