Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 липня 2011 року м. Рівне
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Рівненської області в складі:
головуючого судді - Ковалевича С.П.
суддів: Ковальчук Н.М., Собіни І.М.
з участю секретаря судового засідання Сеньків Т.Б.
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Рівне цивільну справу за апеляційною скаргою публічного акціонерного товариства комерційного банку „ПриватБанк” на рішення Костопільського районного суду Рівненської області від 08 червня 2011 року в справі за позовом публічного акціонерного товариства комерційного банку „ПриватБанк” до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення боргу за кредитом спадкодавця .
Перевіривши докази та доводи апеляційної скарги, колегія суддів, -
ВСТАНОВИЛА:
Рішенням Костопільського районного суду Рівненської області від 08 червня 2011 року ПАТ КБ „ПриватБанк” відмовлено в задоволенні позовних вимог до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення боргу за кредитом спадкодавця.
У поданій на дане рішення апеляційній скарзі ПАТ КБ „ПриватБанк” посилається на порушення судом норм матеріального і процесуального права.
Вказує, що ст. 1270 ЦК України встановлено строк для прийняття спадщини в 6 місяців з дня відкриття спадщини. Згідно наявної в матеріалах справи відповіді Костопільської районної нотаріальної контори 21 березня 2009 року на підставі заяви про прийняття спадщини заведено спадкову справу № 144/2009 щодо майна померлого 22 вересня 2008 року ОСОБА_3, а також вказано коло осіб, які є його спадкоємцями.
Оскільки протягом строку, встановленого на прийняття спадщини, спадкоємцями ОСОБА_3 не було відкликано заяву про прийняття спадщини, вони вважаються такими, що прийняли спадщину.
Згідно чинного законодавства до складу спадщини входять усі права та обов”язки, що належали спадкодавцеві.
Судом встановлено, що у спадкодавця були невиконані боргові зобов”язання. ПАТ КБ „ПриватБанк”, як кредитор спадкодавця, самостійно не мав можливості встановити обсяг майнових прав, що увійшли до складу спадщини, прийнятої спадкоємцями померлого ОСОБА_4 та оцінити їх в грошовому еквіваленті.
Апелянт зазначає, що оскаржуваним рішенням суд позбавляє позивача права кредитора на поновлення своїх порушених прав шляхом стягнення з спадкоємців, які прийняли спадщину і користуються спадковим майном, коштів, отриманих спадкодавцем в установі Банку.
Посилаючись на викладені обставини, просить скасувати оскаржуване рішення і ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі..
Апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Постановлюючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ПАТ КБ „Приватбанк” суд першої інстанції виходив з їх недоведеності.
Проте такі висновки суду не відповідають дійсним обставинам по справі та вимогам закону, а тому таке рішення, відповідно до правил ст. 309 ЦПК України підлягає скасуванню з постановленням нового рішення.
Матеріалами справи беззаперечно встановлено, що ОСОБА_3 04.04.2008р. отримав в ПАТ КБ „Приватбанк” кредит в сумі 10 000 грн., про що укладено відповідний договір ( а.с.4).
22.09.2008р. ОСОБА_3 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть ( а.с.5).
Спадкоємцями після його смерті стала його дружина –ОСОБА_1 та мати –ОСОБА_2
На час звернення банку до суду заборгованість по кредиту склала 12 657,23 грн.
Дізнавшись про смерть позичальника, банком направлено претензію до Костопільської державної нотаріальної контори в строк, передбачений ст. 1281 ЦК України, однак їх вимоги залишені без задоволення.
За наведених обставин, у відповідності до правил ст. 1282 ЦК України, банк має право на задоволення своїх вимоги, але в межах вартості майна, одержаного спадкоємцями у спадщину після смерті ОСОБА_2 Ю,О..
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 313,316 ЦПК України колегія суддів, -
ВИРІШИЛА :
Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства комерційного банку „ПриватБанк” задовольнити
Рішення Костопільського районного суду від 08 червня 2011 року скасувати
Позовні вимоги акціонерного товариства комерційного банку „ПриватБанк” задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 кредиторську заборгованість в сумі 12 657,23 грн., але не більше суми вартості майна, отриманого в спадщину після смерті ОСОБА_3.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення.
Сторони по справі мають право оскаржити рішення апеляційного суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Головуючий Судді: