Справа № 148/360/13- а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(у порядку скороченого провадження)
05 березня 2013 року суддя Тульчинського районного суду Вінницької області Рибчинський В.П. розглянув у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Тульчинському районі Вінницької області про перерахунок та виплату пенсії,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулась до суду з даним позовом і просила визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування та виплати підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає у зоні посиленого радіологічного контролю не у відповідності до ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткової пенсії не у відповідності з вимогами ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити підвищення до пенсії та додаткову пенсію у відповідності до чинного законодавства.
Відповідач заперечень проти позову не подав.
Дослідивши докази та давши їм належну правову оцінку, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Позивачка являється потерпілою від аварії на ЧАЕС 4 категорії, що підтверджується посвідченням серії В-І № 712558 та перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Тульчинському районі, як непрацюючий пенсіонер.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
У відповідності до ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні посиленого радіологічного контролю, підвищуються на одну мінімальні заробітну плату.
Згідно ст. 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до четвертої категорії призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, з розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 зміни, внесені Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року, зокрема до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» були визнані неконституційними і втратили чинність. Аналогічна позиція з даного питання була висловлена і у Рішенні Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007.
25.01.2012 року Конституційний Суд України ухвалив рішення № 3-рп/2012, відповідно до якого Конституційним Судом України визначено, що однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного Бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов’язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги – принципам пропорційності і справедливості. Повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов’язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України. Суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Кабінетом Міністрів України 06.07.2011 року прийнято постанову № 745 «Про встановлення деяких витрат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011 року.
А тому до набрання чинності зазначеною постановою Кабінету Міністрів України, тобто до 23.07.2011 року, при вирішенні справ цієї категорії щодо розміру пенсії постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, особам проживаючим в зоні посиленого радіоекологічного контролю, застосуванню підлягають положення ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Із 23.07.2011 року правомірність дій суб’єктів владних повноважень у зазначених категоріях справ судам необхідно перевіряти на відповідність вимогам Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» та Постанови Кабінету Міністрів від 06.07.2011 року №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету».
Таким чином, суд при вирішенні справи керується Конституцією України, як Основним Законом, також Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» та Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік»та враховує прийняту 06.07.2011 року Кабінетом Міністрів України Постанову № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», якою встановлено розміри виплат особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та прийняту 23.11.2011 року Кабінетом Міністрів України Постанову № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум застосовується, зокрема, для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат, виходячи з вимог Конституції України та законів України.
На підставі викладеного, керуючись ч. 4 ст. 9, ст. ст. 94, 99-100, 158-163, 183-2 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Тульчинському районі Вінницької області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії за проживання в зоні посиленого радіологічного контролю та додаткової Чорнобильської пенсії в розмірах нижчих, ніж визначено ст. ст. 39, 51 Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов’язати управління Пенсійного фонду у Тульчинському районі Вінницької області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає в зоні посиленого радіологічного контролю в розмірі, встановленому ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку мінімального розміру заробітної плати, встановленого Законом України «Про державний бюджет України» на відповідний рік та додаткову пенсію, як постраждалому від Чорнобильської катастрофи 4 категорії в розмірі, встановленому ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку 15% мінімальної пенсії за віком, що становить 15% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, з урахуванням фактично отриманих сум, стягнувши заборгованість за минулий час, починаючи з 22 грудня 2010 року по 22 липня 2011 року. Починаючи з 23.07.2011 року виплату пенсії проводити на підставі Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» та Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», з врахуванням Постанови Кабінету Міністрів України № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», прийняту 06.07.2011 року, якою встановлено розміри виплат особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та Постанову Кабінету Міністрів України № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В решті позовних вимог – відмовити.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Постанова є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку.
Суддя: