Справа№2-158
2009р
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2009 р. м. Коломия
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого - Веселова В.М.,
секретаря - Іванишин Х.І.,
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Коршівської сільської ради. ОСОБА_4, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_5, ОСОБА_6,ОСОБА_7,ОСОБА_8, Управління земельних ресурсів в Коломийському районі про визнання недійсним Державного акту на право приватної власності на землю, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачі звернулися до суду з позовом до відповідачів про визнання недійсним Державного акту на право приватної власності на землю. Вказують ,що вони є співвласниками квартири АДРЕСА_1. У 2006 році довідались ,що вся земельна ділянка,яка була закріплена за вищевказаним будинком передана у приватну власність ОСОБА_9,яка на даний час померла,а її спадкоємцем за законом є відповідач ОСОБА_4. Вважають .що їх право , а також право третіх осіб порушено, оскільки після приватизації квартир в будинку №22 по вул. Шевченка в с. Коршів, всі мешканці цього будинку мають право користування спірною земельною ділянкою вже як співвласники будинку, який знаходиться на даній земельній ділянці. Від позивачів ОСОБА_3 та ОСОБА_2 надішли зави з проханням розглядати справу в їх відсутності , вимоги позову підтримують. Позивач ОСОБА_1 в судове засідання подав заяву про розгляд справи в заочному провадженні.
Відповідачі в судове засідання не з'явилися без поважної причини,хоча про день,час і місце слухання справи були повідомлені належним чином.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Управління земельних ресурсів в Коломийському районі надало суду пояснення , в якому позов визнає і просить позовну заяву задовольнити. Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_5, ОСОБА_6,ОСОБА_7,ОСОБА_8 в судове засідання не з'явились без поважної причини хоча про день , час і місце слухання справи були повідомлені належним чином.
Суд, заслухавши пояснення позивача та письмове пояснення третьої особи,яка не заявляє самостійних вимог - Управління земельних ресурсів в Коломийському районі, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивачі є співвласниками квартири №1 в будинку, що розташований по вул. Шевченка,22 в с. Коршів Коломийського району Івано-Франківської області. Квартира №3 належить на праві приватної власності ОСОБА_5 та ОСОБА_6. Квартира №2 була приватизована ОСОБА_9, ОСОБА_4, ОСОБА_10 та ОСОБА_8. Наведене підтверджується листом Коломийського міжрайонного бюро технічної інвентаризації №2513а від 12.03.2007 року. Земельна ділянка,що розташована під вищезгаданим будинком передана у приватну власність ОСОБА_9 Державним актом на право приватної власності на землю серії ІУ-ІФ№021564, який зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №52 від 28.12.1994 року. В акті вказано , що земельна ділянка розміром 0.0388 га передана у власність на підставі рішення Коршівської ради за №70 від 30.12.1993 року для ведення особистого підсобного господарства, та будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських будівель,які знаходяться за адресою вул. Шевченка,22 в с .Коршів Коломийського району. Однак, згідно довідки архівного відділу Коломийської районної державної адміністрації Івано-Франківської області від 2.04.2007 року за №1-25/А-12 рішення №70 від 30.12.1993 року протоколу засідання виконавчого комітету Коршівської сільської ради, дозволу на приватизацію земельної ділянки ОСОБА_9, не виявлено. Згідно довідки виконкому Коршівської сільської ради Коломийського району за будинком №22 по вул.. Шевченка,22 в с.Коршів числиться земельна ділянка 0.2888 га. Згідно відповіді державного нотаріуса ОСОБА_11 від 4.02.2009 року після смерті ОСОБА_9,померлої 17.10.2004 року, свідоцтво на право на спадщину за законом на 1/4 частину квартири видано спадкоємиці ОСОБА_4. Згідно відповіді Управління земельних ресурсів у
Коломийському районі від 5.02.2009р. державного акта на право приватної власності на землю на ім'я ОСОБА_4М не видавалось.
Будинок №22 по вул. Шевченка в с. Коршів раніше належав до державного житлового фонду, до приватизації квартир , наймачі і члени їх сімей були законними користувачами спірної земельної ділянки Після приватизації квартир в даному будинку право користування земельною ділянкою отримали співвласники будинку, який знаходиться на даній земельній ділянці у відповідності до ст.5 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» У відповідності до ст.30 Земельного кодексу України в редакції 1992 року, яка діяла до 1 січня 2002 року, при переході права власності на будівлю , разом з цим об'єктом переходить і право власності або право користування земельною ділянкою.
ОСОБА_12 обласного Головного управління земельних ресурсів від 5.04.2006 року №42-06-31/066 визначено, що передача всієї земельної ділянки, яка належить до будинку №22 по вул. Шевченка, покійній ОСОБА_9 перейшла до останньої з порушенням на той час діючого Земельного кодексу України ст.42 ( в редакції від 13.03.1992 року №2196-ХІІ), оскільки не враховано того факту,що будинок №22 знаходиться на праві спільної часткової власності громадян,що проживають у ньому і одночасно є співвласниками земельної ділянки.
Згідно з ст.89 Земельного кодексу України, земельна ділянка має належати всім співвласникам жилого будинку на праві спільної сумісної власності. Згідно ст.377 ЦК України, до особи яка придбала житловий будинок,будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку,на якій вони розміщені без зміни її цільового призначення і у розмірах встановлених договором. Якщо житловий будинок,будівля,споруд розміщені на земельній ділянці,наданій в користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки,на якій вони розміщені та частиною земельної ділянки,яка необхідна для їх обслуговування. У відповідності до ст.67 ЗК України (в редакції 13.03.1992 року, яка діяла на час прийняття оспорюваного рішення) і ст.ст.33,40 нині діючого Земельного кодексу України , громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, можуть передаватись безоплатно у власність земельні ділянки для обслуговування жилого будинку,господарських будівель, ведення підсобного (селянського) господарства в межах норм, визначених кодексом. Нормами Земельного кодексу України , а саме ст.ст.56,67 в редакції 13.03.1992 року, та ст. 121 нині діючого Земельного кодексу України визначено норми безоплатної передачі земельних ділянок - для будівництва і обслуговування жилого будинку,господарських споруд і будівель в селах -0.25 га. У відповідності до ст.42 ЗК України у разі приватизації громадянами багатоквартирного жилого будинку відповідна земельна ділянка може передаватись безоплатно у власність або надаватись у користування об'єднанню співвласників.
Суд приходить до висновку , що при передачі у приватну власність спірної земельної ділянки ,що розташована під будинком №22 по вул. Шевченка в с. Коршів Коломийського району Івано-Франківської області, не було дотримано чинного законодавства щодо порядку проведення приватизації.
На підставі наведеного та ст. ст. 30,42,56,67 Земельного кодексу України в редакції від 13.03.1992 року, ст.ст.33,40,42,89,121 Земельного кодексу України в нині діючій редакції,ст.377 ЦК України, керуючись ст.ст. 169 ч.4, 213-215, 225,226 ЦПК України суд,-
ВИРІШИВ :
Позов задовольнити. Визнати недійсним Державний акт на право приватної власності на землю серії IV-ІФ №021564, виданий ОСОБА_9 і зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №52 від 28.12.1994 року.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 10 днів з дня отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. У разі подачі заяви про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду до апеляційного суду Івано-Франківської області може бути подана протягом десяти днів, з дня проголошення рішення, апеляційна скарга на рішення подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження через Коломийський міськрайонний суд.