248/8184/13-ц
2/248/2710/2013
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 жовтня 2013 року
Харцизький міський суд Донецької області у складі :
головуючого – судді Нікіфорова М.Ю.,
при секретарі – Нікуліної Г.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харцизьку
цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного підприємства “Шахтарськантрацит”, Відособлений підрозділ шахта «Іловайська» про стягнення моральної шкоди, спричиненої внаслідок отримання професійних захворювань , -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача Державного підприємства “Шахтарськантрацит”, ВП шахта «Іловайська» в якому просить стягнути з відповідача на його користь моральну шкоду у розмірі 28629,00 грн. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він має стаж роботи понад 32 років: в галузі вугільної промисловості в умовах впливу шкідливих факторів, в тому числі на ДП “Шахтарськантрацит”, ВП шахта «Іловайська» з них гірничним майстром – більше 9 років, гірником очисного забою – більше 8 років, гірничомонтажником – 2 роки. Під час виконання своїх службових обов'язків він отримав два професійних захворювання «пневмоконіоз: антрако – сілікатох інтерстіціальна форма 1/1, t/s пізнорозвинений». Відповідно до Акту “Про розслідування професійного захворювання” від 02 березня 2012 року, йому встановлено основний діагноз - «пневмоконіоз: антрако – сілікатох інтерстіціальна форма 1/1, t/s пізно розвинений». Зазначений діагноз підтверджується також Консультативним висновком спеціаліста. Причиною професійного захворювання, відповідно до Акту від 02.03.2012 року встановлено « тривала праця в умовах впливу на організм шкідливих промислових факторів: вугільно – породного пилу ГДК, що перевищує до 40 разів; недосконалість технології, недостатнє забезпечення індивідуальними засобами захисту органів дихання, неефективність засобів індивідуального захисту органів дихання». Вважає, що внаслідок отриманого професійного захворювання йому була заподіяна значна моральна шкода, яка полягає в наступному. Після того, як він отримав професійне захворювання, він вимушений періодично проходити курси лікування у медичних закладах, оскільки отримані захворювання також призвели до того, що в нього виникли побічні захворювання, які з часом прогресують і не дають йому змоги вести звичне та повноцінне життя. Все це він вважає наслідками тих захворювань, які він отримав за час роботи в вугільній промисловості.
Внаслідок отриманого професійного захворювання він відчуває певні життєві труднощі. Він постійно відчуває підвищену втомлюваність та слабкість, тому довгий час не може знаходитися у напруженні. Відповідно до Виписки із Акту огляду МСЕК від 27.03.2012 року йому встановлено втрату професійної працездатності у сукупності в розмірі 65%: 40% за отримане професійне захворювання у 2003 році та у 2012 році – 25%. Також йому було встановлено третя групу інвалідності безстроково.
До теперішнього часу йому було відшкодовано лише розмір матеріальної шкоди, завданої професійними захворюваннями, що не може вважатись повним відшкодуванням шкоди в розумінні вимог Конституції України, Закону України “Про охорону праці”, Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасливих випадків на виробництві і професійних захворюваннях, що заподіяли втрату працездатності” та інших нормативно-правових актів України.
Вважає, що у зв’язку з професійним захворюванням йому заподіяна моральна шкода, яку він оцінює в 28629,00 грн.
Оскільки він отримав професійне захворювання під час виконання трудових обов’язків, то вважає, що заподіяна йому шкода випливає з трудових відносин і має відшкодовуватися роботодавцем, який не створив безпечних умов праці.
В зв’язку з чим позивач просить стягнути з відповідача –ДП “Шахтарськантрацит”, ВП шахта Іловайська моральну шкоду в сумі 28629,00 грн.
Позивач в судове засідання не з’явився, але надав суду заяву з проханням справу розглядати в його відсутність.
Представник відповідача ДП “Шахтарськантрацит” ВП шахта Іловайська - ОСОБА_2 в судове засідання не з’явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, письмові заперечення по позову, згідно яких вбачається, що позовні вимоги про стягнення моральної шкоди у зв’язку з професійним захворюванням відповідач визнає частково, визнає суму в 7000 грн.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 має стаж роботи понад 32 років в галузі вугільної промисловості в умовах впливу шкідливих факторів, в тому числі на ДП “Шахтарськантрацит”, ВП шахта «Іловайська» з них гірничним майстром – більше 9 років, гірником очисного забою – більше 8 років, гірничомонтажником – 2 роки.
Під час роботи на шахті позивач захворів на професійне захворювання: «пневмоконіоз: антрако – сілікатох інтерстіціальна форма 1/1, t/s пізнорозвинений».
З акту розслідування хронічного професійного захворювання форми П-4 від 02 березня 2012 року вбачається, що професійне захворювання у позивача виникло через недосконалість технології, недостатнє забезпечення індивідуальними засобами захисту органів дихання, неефективність засобів індивідуального захисту органів дихання.
Судом встановлено, що згідно висновку МСЕК від 27 березня 2012 року ОСОБА_1 був визнаний інвалідом третьої групи у зв’язку з професійним захворюванням та йому встановлено втрату професійної працездатності у сукупності в розмірі 65%: 40% за отримане професійне захворювання у 2003 році та у 2012 році – 25%.
Згідно ст.2 КЗпП України працівники мають право на здорові та безпечні умови праці.
Згідно ст.153 КЗпП України на всіх підприємствах, в установах, організаціях створюються безпечні і нешкідливі умови праці. Забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці покладається на власника або уповноважений ним орган. Умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам нормативних актів про охорону праці.
Згідно ст.237-1 КЗпП України відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв’язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.
Згідно з п.4.1 Рішення Конституційного суду України від 27.01.2004р. №1-рп/2004 про офіційне тлумачення положення частини 3 ст.34 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності”, ушкодження здоров’я, заподіяні потерпілому під час виконання трудових обов’язків, незалежно від ступеня втрати професійної працездатності спричиняють йому моральні та фізичні страждання. У випадку каліцтва потерпілий втрачає працездатність і зазнає значно більшої моральної шкоди.
Аналізуючи обставини справи, суд дійшов висновку, що внаслідок отриманого професійного захворювання позивачу завдана моральна шкода, оскільки він випробував і продовжує випробувати душевні та фізичні страждання, пов'язані з заподіянням шкоди здоров'ю, через те, що він довгий час лікувався і продовжує лікуватися в лікувальних установах. Він не може виконувати роботу, яку виконував до захворювання. В теперішній час для організації свого життя йому потрібно додавати додаткових зусиль.
Відповідно до ст.23 ЦК України, розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, а також з урахуванням інших обставин, що мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
Враховуючи глибину фізичних та душевних страждань позивача ОСОБА_1, погіршення його здібностей, ступень вини відповідача в заподіянні шкоди, вимоги розумності, виваженості і справедливості, суд вважає необхідним задовольнити вимоги позивача ОСОБА_1 щодо стягнення моральної шкоди частково, стягнувши на його користь з відповідача 7500 гривень.
На підставі ст.88 ЦПК України суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь держави судовий збір у розмірі 114,70 грн.
Керуючись Законом України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності”, ст.237-1 КЗпП України, ст.ст. 10, 11, 60, 88, 212, 213, 214,215 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Державного підприємства “Шахтарськантрацит”, Відособлений підрозділ шахта «Іловайська» про стягнення моральної шкоди, спричиненої внаслідок отримання професійних захворювань - задовольнити частково.
Стягнути з Державного підприємства “Шахтарськантрацит”, Відособлений підрозділ шахта «Іловайська» (86211, Донецька область, м. Шахтарськ, вул. Крупської,20, р/р 26001301402447 у філії Донецького ОУ АТ “Ощадбанк”, МФО 335106, ЄДРПОУ 32299510, ІПН – 322995105272, св.-во № 06800603) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який народився в с. Певче, м. Харцизька Донецької області, ІПН- НОМЕР_1, у відшкодування моральної шкоди 7500 (сім тисяч п’ятсот) гривень.
Стягнути з Державного підприємства “Шахтарськантрацит” (86211,Донецька область, м. Шахтарськ, вул.. Крупської,20, р/р 26001301402447 у філії Донецького ОУ АТ “Ощадбанк”, МФО 335106, ЄДРПОУ 32299510, ІПН – 322995105272, св.-во № 06800603) судовий збір на користь держави в сумі 114 гривен 70 копійок (рр 31218206700088, банк: ГУДКСУ у Донецькій області, МФО 834016, код ЄРДПОУ 34686480, отримувач: УДКСУ у м. Харцизьку ( м. Харцизьк), код платежу 22030001 “ Судовий збір ( Державна судова адміністрація України, 050)”, символ звітності 206,код суду 02895679).
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Донецької області через Харцизький міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя: